Ciąża na okresie próbnym w pracy – z czym się wiąże?\ Adobe Stock

Ciąża na okresie próbnym w pracy – z czym się wiąże?

Ciąża w okresie próbnym może być źródłem stresu dla przyszłej mamy – zastanawia się, jak zareaguje pracodawca i czy umowa o pracę zostanie przedłużona. Czy można zwolnić kobietę w ciąży na okresie próbnym? Kiedy jesteśmy chronione przed zwolnieniem? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

Chociaż to brak miesiączki utożsamiany jest z głównym objawem ciąży, musimy pamiętać, że okres może opóźnić się z różnych powodów, np. stresu, zaburzeń hormonalnych, czy niewłaściwego odżywiania. Jeśli podejrzewamy, że możemy być w ciąży, wykonajmy domowy test ciążowy, dobrze także zrobić badanie z krwi – beta hCG.

Pierwsze objawy ciąży to:

  • brak miesiączki,
  • tkliwość, wrażliwość piersi,
  • poranne mdłości,
  • częste oddawanie moczu,
  • senność, zmęczenie,
  • wahania nastroju,
  • nadwrażliwość na niektóre zapachy,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia),
  • wydzielina z pochwy.

Bardzo wczesnym objawem ciąży jest także plamienie implantacyjne, które pojawia się około 10-14 dni po zapłodnieniu. Nie każda kobieta musi doświadczyć wszystkich objawów, mogą one mieć także różne nasilenie.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny zazwyczaj jest pierwszą formą zatrudnienia, którą pracodawca proponuje pracownikowi. Jak przeczytamy w Kodeksie pracy, umowę tę “zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonania określonego rodzaju pracy”. Maksymalny czas trwania umowy o pracę na okres próbny to trzy miesiące, nie wskazano minimalnego czasu. Po zakończeniu okresu próbnego – jeśli obie strony chcą kontynuować współpracę – powinnyśmy otrzymać inną umowę (na czas określony lub nieokreślony). Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe jedynie w szczególnych przypadkach:

  • jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy,
  • po upływie co najmniej trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny.

Umowa o pracę na okres próbny kończy się wraz z upływem wskazanego na umowie czasu, przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia to:

  • trzy dni robocze – jeśli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
  • tydzień – jeżeli okres próbny jest dłuższy niż dwa tygodnie,
  • dwa tygodnie – jeżeli okres próbny wynosi trzy miesiące.
Zwolniona po urlopie macierzyńskim. Czy to jest zgodne z prawem?

Polecamy

Zwolniona po urlopie macierzyńskim. Czy to jest zgodne z prawem?

Kobieta, która wraca do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, powinna mieć gwarancję zatrudnienia, ale życie pokazuje, że niejedna powracająca do zawodowych obowiązków mama otrzymuje wtedy wypowiedzenie. Czy pracodawca może tak postąpić? Jakie są twoje prawa?

Czytaj

Ciąża w okresie próbnym

Ciąża jest czasem, w którym kobieta-pracownica jest szczególnie chroniona. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży (a także w okresie urlopu macierzyńskiego) – chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowę. Dotyczy to nie tylko umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Jak czytamy w Kodeksie pracy (art. 177§3), umowa o pracę zawarta na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Jeśli spełniamy te warunki, jesteśmy chronione przed zwolnieniem, podobnie jak kobiety w ciąży na “normalnej” umowie.

Czy można iść na zwolnienie na okresie próbnym?

W czasie trwania umowy o pracę na okres próbny możemy iść na zwolnienie – lekarz może nam wystawić L4, a nam przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Musimy jednak pamiętać, że świadczenia przysługują pracownikowi po 30 dniach pracy (chodzi o 30 dni nieprzerwanego obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego). Jeśli pójdziemy na zwolnienie w tzw. okresie oczekiwania, pieniędzy nie dostaniemy.

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź