Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie

Jednym z powikłań ostatniego trymestru ciąży jest cholestaza ciężarnych. Jeśli u kobiety wystąpią objawy tej choroby, konieczny jest poród przed terminem. Na szczęście choroba znika wraz z urodzeniem dziecka. Jakie są przyczyny cholestazy ciążowej i jak wygląda jej leczenie?

Spis treści:

Co to jest cholestaza ciążowa

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (ICP – ang. Intrahepatic Cholestasis of Pregnancy) jest najczęstszą odwracalną chorobą wątroby związaną z ciążą. Spowodowana jest wewnątrzwątrobowym zastojem żółci i towarzyszy jej świąd skóry. Objawy choroby znikają samoistnie po urodzeniu dziecka, ale mogą pojawić się ponownie w kolejnych ciążach. 

Cholestazę ciążową rozpoznaje się na podstawie pojawiających się objawów oraz podwyższonych stężeń kwasów żółciowych we krwi kobiety ciężarnej: 

  • wynik między 10 a 40 µmol/l – łagodna postać cholestazy,
  • wynik powyżej 40µmol/l – ciężki przebieg cholestazy.

Poza tym wśród kryteriów rozpoznania cholestazy znajdują się również spontaniczne ustąpienie objawów w ciągu dwóch-trzech tygodni po porodzie oraz brak innych chorób powodujących świąd i żółtaczkę.

Objawy cholestazy ciążowej

Typowym objawem cholestazy ciążowej jest świąd skóry, pojawiający się najczęściej po 30. tygodniu ciąży. Najczęściej swędzenie skóry pojawia się nocą i dotyczy głównie dłoni oraz podeszw stóp. U niektórych kobiet pojawia się także żółtaczka. Poza tym występują zwiększone stężenie kwasów żółciowych we krwi oraz stężenie aminotransferaz. Może również ulec podwyższeniu aktywność fosfatazy alkalicznej lub gamma-glutamylotransferazy.

W przypadku wystąpienia objawów cholestazy ciążowej należy zawsze wykluczyć inne choroby, takie jak wirusowe zapalenia wątroby czy kamicę pęcherzyka żółciowego.

Cholestaza ciążowa – przyczyny

Przyczyną cholestazy ciążowej jest nieprawidłowy transport żółci i jej składników. Może to zależeć od wielu czynników, m.in. hormonalnych, genetycznych lub środowiskowych. Uważa się, że większe ryzyko cholestazy ciężarnych występuje u kobiet, które zaszły w ciążę za pomocą technik wspomaganego rozrodu. Poza tym cholestaza częściej występuje w ciążach wielopłodowych oraz u kobiet po 35. roku życia. Jedną z możliwych przyczyn cholestazy jest też mutacja genu odpowiadającego za białka, które biorą udział w transporcie fosfolipidów. Niektórzy specjaliści poszukują przyczyn w diecie, np. nadmiarze pestycydów.

Wysypka na brzuchu w ciąży – o czym może świadczyć?

Polecamy

Wysypka na brzuchu w ciąży – o czym może świadczyć?

Ciąża to czas wielkich zmian, również dla skóry. Być może zauważyłaś je na początku pierwszego trymestru, kiedy Twoja problematyczna cera stała się nieskazitelnie piękna i promienna. A może dostrzegasz to także teraz, martwiąc się, że na twoim zaokrąglonym brzuchu pojawiły się drobne krostki? Spokojnie! Wysypka na brzuchu w ciąży to najczęściej efekt zmian hormonalnych i rozciągania skóry, a więc nic groźnego.

Czytaj

Cholestaza ciążowa – leczenie

Podstawowym sposobem leczenia cholestazy ciążowej jest stosowanie kwasu ursodeoksycholowego (UDCA), który łagodzi świąd i ma pozytywny wpływ na wyniki badań laboratoryjnych. Lek ten jest bezpieczny zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i rozwijającego się dziecka. Niekiedy w leczeniu wykorzystuje się także asparaginian ornityny oraz suplementację witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (m.in. witaminę K). Miejscowo na świąd stosować można emolienty.

Czym grozi cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa jest groźna przede wszystkim dla dziecka. Może jej towarzyszyć niewydolność łożyska, co jest groźne dla płodu. Dlatego w przypadku cholestazy regularnie monitorowany jest m.in. przepływ krwi metodą Dopplera; wykonuje się także badanie KTG. Cholestaza ciążowa wymaga ukończenia ciąży przed planowanym terminem porodu, najczęściej po 37. tygodniu. Dokładny tydzień ciąży, w którym przeprowadzana jest indukcja porodu, ustalany jest w zależności od stężenia kwasów żółciowych. Jeśli nie ma innych wskazań, nie ma konieczności wykonywania cięcia cesarskiego. 

Cholestaza ciążowa grozi wystąpieniem niedotlenienia u płodu, a także zespołem aspiracji smółki. Wynika to z wpływu choroby na łożysko oraz upośledzenia wymiany tlenu i substancji odżywczych. Powikłaniem cholestazy może być również krwotok okołoporodowy. Z tego powodu ważne jest zgłaszanie lekarzowi prowadzącemu wszystkich niepokojących objawów, w tym świądu skóry.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź