Cholestaza w ciąży / istock Cholestaza w ciąży / istock

Swędzenie w ciąży nie zawsze jest zwykłym objawem rozciągania się skóry. To może być cholestaza ciążowa

Spis treści:

Cholestaza ciążowa, wbrew pozorom, nie jest wcale rzadką chorobą. Statystyki mówią, że pojawia się raz na 1 tys. ciąż. Lekarze – że jest znacznie częstsza. Pomimo tego niewiele się o niej mówi. A szkoda, ponieważ w niektórych wypadkach, atakując wątrobę i drogi żółciowe, bywa naprawdę niebezpieczna. Czym się objawia i jakie są przyczyny jej występowania? Wyjaśniamy.

Cholestaza ciążowa – co to takiego?

Czym jest cholestaza ciążowa? To choroba obejmująca wątrobę i drogi żółciowe, która samoistnie ustępuje po porodzie. Cholestaza ciążowa występuje na skutek nadwrażliwości na estrogen i progesteron wytwarzany w ciąży. Ich największe stężenie występuje ok. 30. tygodnia ciąży. To właśnie z tego powodu kobiety zaczynają zauważać objawy choroby w tym okresie.

Swoją historią związaną z cholestazą ciążową postanowiła podzielić się z nami Maria, czytelniczka Hello Zdrowie. 

Początki choroby objawiły się na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca ciąży. Zaczęło się od swędzenia ciała z nasileniem w nocy. Początkowo myślałam, że może dziecko uciska na wątrobę i stąd to swędzenie… Objawy jednak nie ustępowały, a świąd powodował, że nie spałam w nocy.

Po dwóch, trzech tygodniach zmęczenie po nieprzespanych nocach wzrosło. Zaniepokoiło mnie to.  Zaczęłam czytać w sieci o ewentualnych powodach. Trafiłam na artykuły o cholestazie ciążowej, ale w periodykach były dość mylne informacje, że swędzenie głównie dotyczy dłoni i stóp – mówi Maria.

Kobieta w internecie przeczytała także, że cholestaza ciążowa jest bardzo rzadką chorobą, więc nie należy panikować. Według jednego z autorów artykułu, swędzenie w ciąży jest normalne, ponieważ skóra się rozciąga.

To była piąta ciąża – dopiero wtedy objawiła się cholestaza ciążowa

Maria była wtedy w piątej ciąży. Trzy pierwsze straciła, miała też problem z donoszeniem czwartej z nich.

Czwartą ciążę udało mi się donosić dzięki pomocy odpowiedniego specjalisty i leczenia. Po tym, co przeszłam, miałam już dość rozległą wiedzę na temat ciąży i ewentualnych komplikacji. Wtedy jednak o cholestazie ciężarnych jeszcze nie słyszałam.

Intuicja i zdrowy rozsądek sprawiły, że zgłosiłam się na izbę przyjęć szpitala, w którym byłam pod opieką. Już wtedy zapis KTG był zły. Następnie zrobiono mi badania z krwi, które potwierdziły cholestazę ciążową. Lekarz powiedział, że choroba wbrew pozorom nie jest tak rzadka, jak o niej piszą – wspomina Maria.

Gdy córka kobiety się urodziła, na początku nie oddychała. Na szczęście lekarze szybko zażegnali kryzys.

Rozalka ma lekkie niedotlenienie mózgu, ale jest na tyle małe, że nie wpłynie to na jej rozwój psychofizyczny. Cały czas zastanawiam się, co by było, gdybym w porę nie zareagowała. Nieleczona cholestaza ciążowa grozi śmiercią płodu, nie lekceważmy jej. Jeżeli pojawiają się niepokojące objawy, możemy wykluczyć chorobę, robiąc badania krwi na czczo – dodaje kobieta.

Cholestaza ciążowa – co należy o niej wiedzieć?

Cholestaza ciążowa pojawia się, gdy we wnętrzu wątroby tworzy się zastój żółci zaburzający jego prawidłową pracę. Jej objawami jest swędzenie skóry. W badaniu krwi widoczne jest wysokie stężenie kwasów żółciowych oraz bilirubiny i aminotransferaz w surowicy.

U pacjentek często pojawiają się także wymioty i nudności. Wszystkie objawy występują w trzecim trymestrze ciąży, gdy brzuch kobiety najszybciej się powiększa. To właśnie dlatego wiele przyszłych matek myśli, że uporczywy świąd całego ciała jest skutkiem rozciągania się skóry.

Cholestaza ciążowa – przyczyny

Najczęstsze przyczyny cholestazy ciążowej to:

 • przebyte choroby wątroby, dróg żółciowych bądź nerek,
 • ciąża mnoga,
 • cholestaza w rodzinie,
 • stosowanie niektórych leków,
 • tłusta, ciężkostrawna dieta.

Cholestaza ciążowa – leczenie

Leczenie cholestazy ciążowej polega na podawaniu leków wpływających na zmniejszenie stężenia kwasów żółciowych. Pacjentkom pomaga także stosowanie maści i kremów, które niwelują uporczywe swędzenie.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź