Amnipunkcja - na czym polega, kiedy się ją wykonuje? Amnipunkcja - na czym polega, kiedy się ją wykonuje?/ Zdjęcie: iStock

Amnipunkcja – na czym polega, kiedy się ją wykonuje?

Amniopunkcja należy do inwazyjnych badań prenatalnych, dlatego wykonuje się ją w określonych sytuacjach zdrowotnych. Wiele ciężarnych obawia się komplikacji po tym badaniu. Nie ma jednak większych powodów do niepokoju – szacuje się, że ryzyko powikłań tej procedury to mniej niż 0,1%. Jak interpretować wyniki amniopunkcji i gdzie ją wykonać?

Spis treści:

Co to jest amniopunkcja?

Amniopunkcja, podobnie jak kordocenteza i biopsja kosmówki to inwazyjne badanie prenatalne polegające na nakłuciu jamy macicy. W przypadku amniopunkcji istotą jest pobranie płynu owodniowego, który jest następnie badany w celu określenia kariotypu dziecka. To zaś umożliwia niemalże w 100 proc. wykluczenie lub potwierdzenie aberracji chromosomowych u dziecka. 

Amniopunkcja dostarcza też kilku innych informacji, np. może wskazać płeć dziecka lub potwierdzić ojcostwo jeszcze w czasie ciąży. Za pomocą tego badania możliwa jest również diagnostyka ewentualnej infekcji, takiej jak np. toksoplazmoza, czy niektórych wad wrodzonych, np. mukowiscydozy. 

Wykonanie amniopunkcji i wykrycie nieprawidłowości umożliwia wdrożenie postępowania i leczenia jeszcze w trakcie trwania ciąży, a także pozwala zaplanować działanie na czas po porodzie. Z drugiej strony, jeśli wynik amniopunkcji jest prawidłowy, rodzice mogą spokojnie oczekiwać na narodziny dziecka, nie martwiąc się o ewentualne choroby.

Kiedy wykonuje się amniopunkcję?

Inwazyjne badania prenatalne, w tym amniopunkcję, wykonuje się w określonych sytuacjach zdrowotnych i nie u wszystkich kobiet ciężarnych. Amniopunkcja wykonywana jest po 15. tygodniu ciąży. Najczęstszą przyczyną badania jest:

  • wysokie ryzyko aberracji chromosomowych w teście podwójnym,
  • nieprawidłowy wynik wolnego płodowego DNA.

Poza tym amniopunkcję wykonać można w przypadku wielowodzia, aby zmniejszyć ilość płynu owodniowego.

Jak czytać wyniki amniopunkcji?

Oczekiwanie na wyniki amniopunkcji jest stresujące, ale jego czas różni się w zależności od wybranej metody. W przypadku mikromacierzy czas oczekiwania wynosi zaledwie kilka dni. Jeśli wykonywana jest klasyczna hodowla, może ona trwać nawet 4 tygodnie. Wyniki powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem lub genetykiem. 

Czy amniopunkcja jest pewna?

Uważa się, że wynik amniopunkcji z racji badania materiału pochodzącego od dziecka daje praktycznie 100 proc. pewności co do wyniku. Przykładowo, czułość w przypadku zespołu Downa to 99 proc. Oznacza to, że na 100 przypadków zespołu Downa, w amniopunkcji zostanie wykrytych 99 z nich.

USG połówkowe – najważniejsze badanie w ciąży

Polecamy

USG połówkowe – najważniejsze badanie w ciąży

USG połówkowe wykonuje się między 18-22 tygodniem ciąży. Celem badania jest określenie płci i masy płodu oraz, co jest najważniejsze, rozpoznanie wad genetycznych.

Czytaj

Kto wykonuje amniopunkcję?

Amniopunkcja powinna być wykonywana przez doświadczonego lekarza ginekologa. Jest to badanie inwazyjne, które w rzadkich przypadkach (ok. 0,1 proc.) może nieść za sobą powikłania. Z tego powodu warto wybrać specjalistę na co dzień wykonującego tego rodzaju procedury. Wśród możliwych powikłań wymienia się m.in.: 

  • poronienie, 
  • plamienie z dróg rodnych, 
  • wyciek płynu owodniowego, 
  • infekcję wewnątrzmaciczną.

Gdzie wykonać amniopunkcję?

Amniopunkcję wykonać można zarówno w szpitalach ginekologiczno-położniczych, jak i prywatnych poradniach i gabinetach. Najłatwiej jest sprawdzić w Internecie, czy dana placówka wykonuje amniopunkcję oraz czy robi to w ramach NFZ, jeśli kobieta ma wskazania do wykonania tego inwazyjnego badania.

Ile kosztuje amniopunkcja?

W przypadku wskazań do amniopunkcji jest to badanie refundowane i wykonywane za darmo najczęściej w szpitalach położniczych. Jeśli rodzice decydują się wykonać badanie na własną rękę najczęściej udają się do prywatnych gabinetów. Ile kosztuje amniopunkcja? Koszt w prywatnych placówkach różni się w zależności od miasta. Może jednak sięgać nawet 1500 zł. Dodatkowo dopłacić można za metodę FISH, która umożliwia szybsze uzyskanie wyniku.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź