Jak wybrać buty zimowe dla rocznego dziecka?
Spis treści:
Czy roczne dziecko potrzebuje zimowych butów?
Z kupnem pierwszych butów dla dziecka nie trzeba się spieszyć. Pierwsze próby pionizacji i pierwsze kroki powinny odbywać się boso. Chodzenie bez butów ma wiele zalet. Dziecko łatwiej wyczuwa pozycję ciała i utrzymuje równowagę. Poznaje różne powierzchnie, struktury i doświadcza różnorodnych bodźców – to doskonały trening dla jego zmysłów.
Jednak ze względów bezpieczeństwa, kiedy wychodzimy z dzieckiem na zewnątrz, a szczególnie gdy nie jesteśmy pewni podłoża, powinniśmy założyć mu buty. Maluch może chodzić boso po dywanie, podłodze czy trawie w słoneczny dzień, ale nie po śniegu.
Nie jest tajemnicą, że maluchy uwielbiają biały, śnieżny puch i beztroskie zabawy w śniegu, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednio dobrane obuwie. Jakie buciki zimowe dla rocznego dziecka wybrać?
Jakie buty zimowe dla rocznego dziecka?
Na butach dla dziecka nie powinniśmy oszczędzać. Źle dobrane i nieodpowiednio wyprofilowane buty noszone w dzieciństwie wpływają na niewłaściwy chód, co prowadzi do koślawienia i wyginania nóg, płaskostopia i bólu kręgosłupa w życiu dorosłym. Jakie powinny być buty zimowe dla rocznego dziecka?
- Z elastyczną podeszwą – zimowe buty muszą mieć odpowiednio dobraną podeszwę. Tylko ta elastyczna i antypoślizgowa gwarantuje bezpieczeństwo i ułatwia stawianie pierwszych kroków.
- Z szerokim czubkiem – by dziecko nie czuło dyskomfortu i mogło swobodnie poruszać stopą, buty powinny mieć szeroki nosek.
- Z wysoką cholewką – chód rocznego dziecka jest niepewny, noga się chwieje. Dlatego ze względów bezpieczeństwa na zimę warto wybrać te z wysoką cholewką.
- Sznurowane – sznurowane obuwie łatwiej dopasować do nogi niż to zapinane na rzepy.
- Bez wkładki modelującej – stopa dziecka rozwija się naturalnie i nie potrzebuje wkładki modelującej łuk stopy. Jeśli jest taka potrzeba, obuwie ortopedyczne powinien dobrać ortopeda.
- Z odpowiedniego materiału – w obuwiu wykonanym ze skóry naturalnej stopa dziecka oddycha i się nie poci, co minimalizuje ryzyko otarć i dyskomfortu.
- Lekkie – w butach, które ważą zbyt dużo, dzieci mogą nieprawidłowo stawiać stopy, co prowadzi do negatywnych konsekwencji w przyszłości.
– Buty dla dziecka powinny mieć sztywny zapiętek, giętką podeszwę i odpowiednio dużo miejsca dla palców. W przypadku butów na zimę, zwłaszcza pierwszych, tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, ponieważ stopa kształtuje się w trakcie chodu, a zimą dziecko na dworze spędza naprawdę mało czasu – mówi ortopeda dziecięcy Jacek Kąpiński.
Buciki zimowe dla rocznego dziecka mogą posiadać elementy odblaskowe, zwłaszcza jeśli planujemy spacery o zmierzchu. Odblaski nie są jednak koniecznością. Jakie buty zimowe dla rocznego dziecka, które jeszcze nie chodzi? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się „niechodki”, które jedynie chronią stopy przed zimnem.
Polecamy
Buty niechodki - czy warto ubierać je dziecku?
Kupowanie maleńkich bucików ma dla wielu rodziców bardzo symboliczne znaczenie. Niejedna przyszła mama, kupując takie maleńkie niechodki, informowała swojego partnera o ciąży. Niechodki to miękkie buciki, których celem jest ochrona przed chłodem.
Śniegowce dla rocznego dziecka
Śniegowce sprawdzą się przy dużych mrozach i zaspach śniegu. Doskonale chronią przed chłodem i wilgocią. Choć wydają się masywne, te wykonane z odpowiednich materiałów są lekkie i wygodne.
By śniegowce dla rocznego dziecka spełniały swoją rolę, musimy zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Buty powinny być wodoodporne, tak by śnieg i kałuże nie przeszkadzały dziecku w codziennych aktywnościach.
Ważne jest także, by śniegowce były dopasowane do nogi dziecka i posiadały dobre zapięcie – ściągacz i sznurówki lub rzepy. Na duże mrozy najlepiej sprawdzą się te z grubym ociepleniem w środku i regulowaną cholewką, którą łatwo będzie można zacisnąć wokół nóżki dziecka.
Jak dobrać rozmiar butów zimowych dla dziecka?
Dobranie odpowiedniego rozmiaru butów dla dziecka stanowi niemałe wyzwanie. Buty nie mogą być za małe ani „na styk”. Najlepiej kupować te z niewielkim zapasem – maksymalnie 5 mm.
Zbyt duży luz w bucie sprawia, że dziecko zaczyna nienaturalnie chodzić. Podnosi stopy do góry, co ma zły wpływ na ułożenie miednicy i kręgosłupa. Stopy deformują się, a but nie spełnia swojej funkcji – stopa nie ma kontaktu z butem, przez co but jej nie ogrzewa.
Buty zimowe dla rocznego dziecka powinny być dopasowane tak, by zmieściła się w nie stopa w ciepłej skarpetce. Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Wystarczy zmierzyć stopę dziecka, kiedy stoi ono na podłodze i wybrać obuwie z wkładką większą o około 8 mm.