Smaczne i zdrowe koktajle bezalkoholowe dla ciężarnych / iStock

Smaczne i zdrowe koktajle bezalkoholowe dla ciężarnych

Alkohol nie jest niezbędny do dobrej zabawy, jednak na imprezie urodzinowej czy sylwestrowej nie każdy chce wznosić toasty wodą lub zwykłym sokiem. Na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa – koktajle bezalkoholowe dla ciężarnych. Jak je przygotować?

Spis treści:

Koktajle bezalkoholowe w ciąży – czy można je pić?

Picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane. Może prowadzić do nieuleczalnych wad rozwojowych płodu – w tym alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – jak i zwiększać ryzyko poronienia. Co istotne, nawet piwo bezalkoholowe nie zawsze jest w pełni bezpiecznym wyborem – zgodnie z polskim prawem może zawierać do 0,5 proc. alkoholu.

Dobrym wyborem na imprezy, takie jak: urodziny, sylwester czy wieczór panieński, mogą być smaczne i zdrowe koktajle bez alkoholu, które są bezpieczne w ciąży. Przygotowane z odpowiednich składników nie tylko będą świetną alternatywą dla zabronionych w ciąży drinków, ale też mogą stanowić zdrowe źródło witamin i składników odżywczych.

Owocowe koktajle bez alkoholu dla ciężarnych

Owocowe koktajle bez alkoholu dla ciężarnych, oprócz walorów smakowych i ciekawego wyglądu, dostarczają też dużych ilości witamin i wzmacniają organizm. Imprezowy koktajl bezalkoholowy, który jednocześnie będzie zdrowy i smaczny, można przyrządzić, sięgając między innymi po takie owoce jak arbuz, ananas, pomarańcza, truskawki, grejpfruty, kiwi czy cytryny i limonki. Warto jednak pamiętać, że cytrusy w ciąży, chociaż stanowią świetne źródło witamin, mogą być przyczyną reakcji alergicznych. Nie należy ich spożywać w zbyt dużych ilościach.

Orzeźwiające koktajle bezalkoholowe dla ciężarnych

Szukając latem chwili orzeźwienia, można sięgnąć po bezalkoholowe wersje popularnych, mocno orzeźwiających drinków. Niezależnie od tego, który letni drink jest twoim faworytem, w wielu restauracjach i klubach znajdziesz jego odpowiednik bez alkoholu – czy jest to virgin mojito, virgin sex on the beach czy bezalkoholowa margarita lub pina colada. W wersji bez alkoholu możesz też przygotować modny w ostatnich latach Aperol Spritz, zastępując prosecco na przykład tonikiem.

Jakie owoce warto jeść w ciąży?

Polecamy

Jakie owoce warto jeść w ciąży?

W czasie ciąży bardzo ważne jest stosowanie diety zrównoważonej, zawierającej optymalną ilość owoców i warzyw. Dlaczego owoce są takie ważne? Jakie owoce można jeść w ciąży, a jakich lepiej unikać? Czy możemy jeść owoce w nieograniczonych ilościach?

Czytaj

Pożywne koktajle bez alkoholu dla ciężarnych

Warto także pamiętać, że owoce i warzywa mogą być pite też na co dzień w postaci pożywnych koktajli bez alkoholu dla ciężarnych. Świetnym wyborem są smoothie z zielonych warzyw, takich jak jarmuż i szpinak, które dostarczają organizmowi mnóstwo niezbędnych witamin i składników mineralnych. Innym zdrowym składnikiem, dzięki któremu koktajl będzie pożywny i doda mnóstwo energii, jest banan. Owoc ten jest też bogatym źródłem żelaza i potasu oraz pomaga walczyć z porannymi mdłościami i zgagą.

Zdrowe koktajle bez alkoholu w ciąży – przepisy

Przygotowywane zdrowych koktajli bezalkoholowych w ciąży nie jest trudne i pozostawia ogromne pole do improwizacji. Wiedząc, jakie składniki są bezpieczne, można do woli eksperymentować z ich połączeniami. Jak mogą wyglądać przykładowe przepisy?

  • Orzeźwiający koktajl z granatem

Do kieliszka do szampana nalej do 1/4 wysokości świeżego soku z granatu, a następnie uzupełnij do 2/3 wodą gazowaną.

  • Tropikalny koktajl bezalkoholowy

Wymieszaj w shakerze po 30 ml: soku z pomarańczy, soku z grejpfruta i jogurtu naturalnego oraz 1,5 łyżeczki cukru trzcinowego i kruszony lód.

  • Virgin mojito

Ugnieć 2-3 plasterki limonki z łyżeczką cukru trzcinowego i kilkoma listkami mięty. Dodaj kruszonego lodu i uzupełnij wodą gazowaną.

  • Pożywny koktajl ze szpinakiem i bananem

Zblenduj garść szpinaku, jabłko i banan z jogurtem, kefirem lub mlekiem.

Infografika: Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w ciąży?

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Źródła:

  1. Kociszewska-Najman B. [ET AL.], Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, 2(5), s. 176–190.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź