Czy można pić sok z brzozy w ciąży? Czy można pić sok z brzozy w ciąży?/ Fot. iStock

Czy można pić sok z brzozy w ciąży?

Sok z brzozy, znany także jako oskoła lub woda brzozowa, nie bez powodu bywa nazywany eliksirem życia. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, a medycyna ludowa przypisuje mu liczne właściwości prozdrowotne. Czy picie soku z brzozy w ciąży jest bezpieczne?

Spis treści:

Właściwości soku z brzozy

Zdrowotne właściwości soku z brzozy wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości związków mineralnych, w szczególności manganu, cynku i magnezu. Stanowi on także bogate źródło witaminy C, potasu, miedzi, fosforu i kwasu foliowego, a także licznych związków o działaniu przeciwutleniającym. Woda brzozowa w ciąży może być więc świetnym źródłem elektrolitów, wspierać prawidłowe nawodnienie organizmu, a jednocześnie – poprzez lekkie działanie moczopędne – wspomagać oczyszczanie organizmu i pracę nerek. 

W medycynie ludowej przypisuje się jej także liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Spożywanie soku z brzozy ma wzmacniać odporność, wspomagać leczenie chorób dróg moczowych i piasku nerkowego, chronić organizm przed stresem oksydacyjnym, a także  poprawiać stan skóry, włosów i paznokci.

Sok z brzozy w ciąży – czy można?

Woda z brzozy w ciąży stanowi bezpieczny napój, który skutecznie nawadnia organizm i uzupełnia niedobory elektrolitów. Kobiety w ciąży na pewno mogą docenić jej walory kosmetyczne – to, że wzmacnia włosy i paznokcie. Przed sięgnięciem po sok z brzozy w ciąży trzeba się jednak upewnić, czy można go pić – jest przeciwwskazany chociażby u osób uczulonych na pyłek brzozy. Ważne jest również przestrzeganie zalecanego dawkowania, aby uniknąć przedawkowania obecnego w brzozowym napoju manganu.

Witaminy w ciąży – jakie warto suplementować przez cały okres ciąży?

Polecamy

Witaminy w ciąży – jakie warto suplementować przez cały okres ciąży?

Ciąża to czas wyjątkowego zapotrzebowania na składniki mineralne i witaminy. Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie jest w stanie zaspokoić zwiększonych potrzeb organizmu przyszłej mamy. Dlatego o suplementacji witaminowej w czasie ciąży warto rozmawiać na jej początku, a nawet już na etapie planowania powiększenia rodziny. Jakie są najlepsze witaminy dla kobiet w ciąży? Jaka dawka witaminy D w ciąży jest wskazana?

Czytaj

Ile soku z brzozy w ciąży można pić

Najczęściej zalecane dawkowanie soku z brzozy to 150 ml dziennie w dwóch-trzech porcjach (np. trzy razy dziennie po 50 ml). Kurację taką powinno się stosować przez dwa-trzy tygodnie. Ograniczeniem może być sezonowość tego napoju. Sok z brzozy jest pozyskiwany w krótkim okresie na przełomie marca i kwietnia, a trwałość surowego napoju (lub z dodatkiem soków owocowych) wynosi poniżej trzech dni. Z pomocą mogą jednak przyjść produkty sklepowe, których trwałość jest wydłużona poprzez zastosowanie konserwantów.

Ze względu na wysoką zawartość manganu istotne jest też, ile soku z brzozy można wypić w ciąży. Spożywając wodę brzozową w nadmiarze, można ten pierwiastek przedawkować, a w dużych dawkach wykazuje on właściwości toksyczne i szkodzi wątrobie. Aby tego uniknąć, należy ograniczać spożywanie oskoły do maksymalnie trzech szklanek dziennie.

Przeciwwskazania do picia soku z brzozy

Chociaż napój ten cechuje się dużym bezpieczeństwem, nie może być spożywany przez każdego. Chcąc pić wodę brzozową w ciąży, należy uważnie sprawdzać skład kupowanych produktów – niektóre w celu zwiększenia trwałości zawierają wysokie stężenia alkoholu

Dodatkowo główne przeciwwskazania do picia soku z brzozy to:

  • niewydolność układu moczowego, niedrożność nerek,
  • obrzęki związane z chorobami serca i nerek,
  • alergia na pyłek brzozy,
  • nadwrażliwość na sok z brzozy, objawiająca się wysypką skórną i świądem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na objawy alergiczne. Uczulenia na pyłki często bywają niezdiagnozowane, a pyłek brzozy należy do jednych z najsilniejszych i najczęściej uczulających alergenów w Polsce. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak ból głowy lub katar sienny, należy odstawić sok z brzozy i skonsultować jego dalsze spożywanie z lekarzem.

Czy wiesz, jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Źródła:

  1. Baraniak J. [i in.], Działanie moczopędne wybranych surowców roślinnych, „Postępy Fitoterapii” 2019, 20(3).
  2. Bilek M. [i in.], Trwałe, niepasteryzowane napoje na bazie soku brzozowego, „Postępy Fitoterapii” 2018, 19(4).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź