Na czym polega dieta roślinna?
Spis treści:
Co to jest dieta roślinna
Diety roślinne stanowią grupę zróżnicowanych sposobów odżywiania, które łączy ze sobą świadoma i zamierzona rezygnacja ze spożywania mięsa i wybranych (lub wszystkich) produktów odzwierzęcych. Są to przede wszystkim mniej lub bardziej restrykcyjne odmiany diet wegetariańskich i wegańskich. Do najpopularniejszych diet roślinnych należą:
- dieta laktowegetariańska – dopuszczająca spożywanie nabiału,
- dieta owowegetariańska – dopuszczająca spożywanie jaj,
- dieta laktoowowegetariańska – dopuszczająca spożywanie jaj i nabiału,
- dieta wegańska – wykluczająca wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym miód i żelatynę).
Co jeść na diecie roślinnej
Różne odmiany diet wegetariańskich definiuje się przede wszystkim przez wskazanie wykluczanych pokarmów. Gdy decydujemy się na taki sposób odżywiania, bardziej istotne jest jednak, co powinniśmy jeść na diecie roślinnej. W końcu wykluczenie z diety mięsa i/lub produktów odzwierzęcych to także ograniczenie źródeł składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego organizmu. Dieta roślinna nie powinna opierać się na wykluczaniu pokarmów, a przede wszystkim na ich zastępowaniu.
W momencie, w którym dziecko decyduje się przejść na dietę roślinną, warto zasugerować wprowadzanie jej etapami – poprzez stopniowe ograniczanie spożycia i zastępowanie mięsa oraz produktów odzwierzęcych produktami sojowymi, pełnoziarnistymi, roślinami strączkowymi. Nie tylko pomoże to oswoić się z nowymi smakami (i nauczyć sporządzania nowych dań), ale także przyzwyczai układ pokarmowy do nowych praktyk żywieniowych.
Składniki odżywcze w diecie roślinnej
Na jakie składniki odżywcze w diecie roślinnej należy zwracać szczególną uwagę i skąd je brać?
- Kwasy omega-3 – w dużych ilościach znajdziemy je nie tylko w rybach, ale także nasionach lnu i oleju lnianym, nasionach chia czy orzechach włoskich. W diecie wegańskiej kwasy dokozaheksaenowy (DHA) oraz eikozapentaenowy (EPA) powinny być suplementowane lub dostarczane poprzez spożywanie alg morskich (np. spiruliny).
- Żelazo – jego roślinnymi źródłami są m.in. tofu, komosa ryżowa, fasola biała, soczewica czerwona, amarantus, suszone figi i morele, kasza gryczana i jaglana. W celu poprawy przyswajania tego składnika produkty bogate w żelazo powinny być łączone z witaminą C.
- Wapń – do alternatywnych źródeł należą m.in.: mak, sezam, natka pietruszki, amarantus, fasola biała, fasola czerwona, migdały, jarmuż, kapusta, brokuł.
- Witamina B12 – w dietach roślinnych powinna być suplementowana.
Polecamy
Dieta wegańska - jadłospis dla całej rodziny
Od kilkunastu lat obserwuję trendy żywieniowe w dietetyce i widzę, że nigdy wcześniej zainteresowane dietą wegańską nie było tak duże jak teraz. Jednocześnie wokół weganizmu narosło wiele mitów, które sprawiają, że część osób obawia się przejścia na dietę rośliną z powodu ryzyka niedoborów pokarmowych czy trudności praktycznych.
Co zamiast mięsa w diecie roślinnej
Zastanawiając się, co podawać zamiast mięsa w diecie roślinnej, warto brać pod uwagę nie tylko wartość odżywczą zamienników, ale także możliwość wplecenia ich do przepisów pierwotnie zakładających użycie produktów mięsnych. W ten sposób, gdy w rodzinie na diecie roślinnej jest tylko jedna osoba, łatwiej zapewnić jej osobny posiłek.
Do najpopularniejszych zamienników mięsa w dietach roślinnych należą:
- soja i produkty sojowe (tofu, tempeh),
- grzyby (w szczególności boczniaki),
- rośliny strączkowe (fasola, cieciorka, soczewica).
Składniki te po odpowiednim przyprawieniu i przygotowaniu z powodzeniem można wykorzystać do sporządzenia wegetariańskich kotletów, burgerów, a nawet pasztetu. Jednocześnie tofu z powodzeniem zastępuje nie tylko mięso, ale także ser czy nawet jajka.
Dieta roślinna – przepisy na smaczne posiłki
Kiedy rodzina lub jeden z jej członków decyduje się przejść na dietę roślinną, należy pamiętać, że musi być ona prawidłowo zbilansowana i zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Gotowanie dla wegetarianina lub weganina nie powinno opierać się na podawaniu zwykłych dań, jedynie z wykluczonym mięsem. Przygotowując danie z diety roślinnej z przepisu, w którym obecne jest mięso, należy rozważyć zastąpienie go niemięsnym odpowiednikiem. Wbrew pozorom smaczne przepisy na roślinne dania wcale nie muszą być trudne do przygotowania. Wzbogacenie diety o popularne bezmięsne potrawy, takie jak: falafel, placki warzywne, hummus czy tofucznica, przypadnie do gustu także mięsożercom.
Czy dieta roślinna jest zdrowa
Zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną i dietetyczną prawidłowo prowadzone i dobrze zbilansowane diety roślinne są w pełni bezpieczne dla zdrowia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Należy jednak pamiętać, że aby dieta wegetariańska (a tym bardziej wegańska) była zdrowa, musi być ona odpowiednio zaplanowana i dopasowana do naszych potrzeb – najlepiej w konsultacji z dietetykiem. W przypadku najbardziej restrykcyjnych diet wegańskich niezbędna bywa też dodatkowa suplementacja wybranych witamin i składników odżywczych.
Dieta roślinna – opinie specjalistów
Dobrze zbilansowane i odpowiednio prowadzone diety roślinne w opiniach specjalistów są nie tylko w pełni bezpieczne i zdrowe, ale także mogą być stosowane na każdym etapie życia.
Jak głosi stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego z 2009 roku: – Odpowiednio zaplanowane diety wegańskie, laktowegetariańskie i laktoowowegetariańskie zapewniają potrzeby odżywcze niemowląt, dzieci i nastolatków oraz sprzyjają normalnemu rozwojowi.
Zdanie to podtrzymuje również Academy of Nutrition and Dietetics w stanowisku wydanym w 2016 roku. Nie tylko rozszerza jego treść, ale dodatkowo wskazuje na potencjalne korzyści zdrowotne płynące z diety roślinnej.
Jak podkreśla: – Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie, w tym wegańskie, są zdrowe, odpowiednie pod względem odżywczym i mogą zapewniać korzyści zdrowotne w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób. Diety te są odpowiednie na każdym etapie życia, włączając w to okres ciąży, karmienia piersią, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania i dorosłości. Są odpowiednie także dla sportowców.
Źródła:
- Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets, „Journal of Academy of Nutrition and Dietetics” 2016, nr 115(5).
- Stanowisko Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego: diety wegetariańskie, „Journal of American Dietetic Association” 2009, nr 109.