Orzechy Jakie orzechy jeść w ciąży?/ Zdjęcie: Unsplash

Jakie orzechy jeść w ciąży?

Przez wiele lat nie pozwalano przyszłym mamom jeść orzechów, ponieważ uważano, że mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Naukowcy rozprawili się z tym mitem, a nawet zachęcają, by korzystać z bogactwa wartości odżywczych, jakie w sobie mają. Czy jednak wszystkie przyszłe mamy powinny jeść orzechy? Sprawdź, kiedy powinno się ich jednak unikać.

Spis treści:

Orzechy w ciąży – czy warto je jeść?

Kobieta spodziewająca się dziecka szczególną wagę powinna przywiązać do diety, która musi być bogata w składniki odżywcze. Zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej powodują wzrost zapotrzebowania na wiele substancji odżywczych, a orzechy są ich niezwykle cennym źródłem. Jak mówi dietetyczka Monika Prześlakowska, lista wartości odżywczych w orzechach jest bardzo długa:

„Orzechy to produkty dostarczające wielu składników odżywczych. Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie, a dostarczamy je tylko z pożywienia. Oprócz kwasów omega-3 dostarczą witaminę B6, E, kwas foliowy, magnez i fosfor”.

Witamina E przeciwdziała rozwojowi wolnych rodników i zmniejsza ryzyko poronienia. Z kolei witamina B6 bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek i przeciwciał. Zapotrzebowanie na nią w ciąży wzrasta – witamina B6 wspiera prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu.

Orzechy są także źródłem magnezu, który chroni przed stresem, wspomaga prawidłowe działanie układu nerwowego i zapobiega skurczom. Są także doskonałym źródłem białka.

 

Orzechy w ciąży a alergia

Tylko ciężarne, u których rozpoznano alergię na orzechy lub nietolerancję pokarmową powinny wyeliminować je ze swojego jadłospisu i to tylko w okresie ciąży. Czy orzechy mogą wywołać alergię u płodu? Co ciekawe, badania dowodzą czegoś innego:

„Niektóre panie boją się sięgać po orzechy z obawy o wystąpienie alergii u ich dziecka. Obecne badania wskazują, że orzechy w ciąży nie przyczyniają się do powstania alergii, a wręcz zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób, np. astmy. Również orzeszki ziemne nie przyczyniają się do powstania alergii, a wczesna ekspozycja na alergen zwiększa tolerancję organizmu dziecka i obniża ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej w okresie dzieciństwa. A zatem kobiety w ciąży nie powinny wykluczać orzechów ze swojej diety, jeśli nie ma przeciwwskazań do ich spożywania” – dodaje Monika Prześlakowska.

 

Jakie orzechy jeść w ciąży?

Zgodnie z zaleceniami FDA (ang. Food and Drug Administration), czyli Agencji Żywności i Leków, optymalne spożycie orzechów przez kobiety spodziewające się dziecka wynosi 42 g na dobę.

Jakie orzechy można jeść w ciąży? Warto sięgnąć po orzechy włoskie, które korzystnie wpływają na przemianę materii i zdrowie serca. Orzeszki ziemne, zwane potocznie fistaszkami, są bogate w błonnik, a tym samym zapobiegają zaparciom. Są źródłem niacyny, czyli witaminy B3, która bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych w organizmie człowieka. Nie zapominajmy o migdałach, orzechach makadamia czy pistacjach. Dla miłośników orzechów nerkowca mamy dobrą wiadomość – są najlepszym źródłem zdrowych tłuszczy i białka ze wszystkich orzechów, jakie są dostępne na naszym rynku.

A czy można jeść orzechy laskowe w ciąży, czy jednak lepiej się ich wystrzegać? Jeśli ciężarna nie jest na nie uczulona – nie ma żadnych przeciwwskazań. Co więcej, orzechy laskowe bogate są w błonnik, który zapobiega powstawaniu zaparć. Mają niski indeks glikemiczny, obniżają poziom cukru we krwi – pomagają w walce z cukrzycą.

Których orzechów unikać w czasie ciąży?

Wiemy już, że jedzenie orzechów w czasie ciąży jest wskazane. Jeśli jednak ciężarna jest na nie uczulona, powinna unikać ich bezwzględnie, by nie pogarszać stanu swojego zdrowia. Ponadto ważne jest, by kupując orzechy ziemne czy pistacje, wybierać te niesolone. Zbyt duża ilość sodu może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, a tym samym może stanowić zagrożenie dla płodu.

Infografika: Jak zdrowo odżywiać się w ciąży

Dieta w ciąży - jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź