Bóle stawów w ciąży – przyczyny i leczenie
Spis treści:
Skąd się biorą bóle stawów w ciąży
Na bóle stawów skarży się wiele ciężarnych. Przyczyną nasilonych dolegliwości są zmiany hormonalne, a szczególnie hormon relaksyna, który wpływa na rozluźnianie więzadeł stabilizujących kręgosłup oraz miednicę. Ma to ułatwić dziecku przedostanie się przez kanał rodny podczas porodu. Jednak rozluźnienie więzadeł może prowadzić do ich niewielkich przesunięć, a te powodują dolegliwości bólowe.
Ból stawów dłoni w ciąży
Częstym objawem zgłaszanym przez kobiety ciężarne jest ból stawów dłoni w ciąży. Jedną z jego przyczyn może być zespół cieśni nadgarstka, który pojawia się nie tylko na skutek zmian hormonalnych, ale również obrzęku tkanek wynikającego z zatrzymania wody w organizmie kobiety. Warto zaznaczyć, że częściej do zespołu cieśni nadgarstka dochodzi u kobiet, które są w pierwszej ciąży. Do objawów mogących pojawić się w przebiegu tej jednostki chorobowej zalicza się drętwienie i mrowienie dłoni, a także zaburzenia czucia.
Ból stawów biodrowych w ciąży
Ból stawów biodrowych dotyczy większej liczby ciężarnych, niż ma to miejsce w przypadku dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie dłoni. Niewydolne mięśnie i rozluźnione więzadła powodują dolegliwości bólowe w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Ból może promieniować do kończyn dolnych, jednak nigdy nie przekracza kolan i nie sięga do podudzi.
Polecamy
Anna Lewandowska o treningach w ciąży: pozostałam aktywna, ale trening dobieram do obecnego stanu rzeczy
Anna Lewandowska pokazała ciążowy brzuszek po zaledwie dwóch dniach od ogłoszenia, że spodziewa się drugiego dziecka. Trenerka zdradziła również, jaka aktywność fizyczna jest w tym okresie wskazana. Czy w ciąży można trenować? Czy to bezpieczne dla mamy i dziecka? Na jakie ćwiczenia powinny postawić kobiety, które były aktywne przed ciążą, a jaką formę aktywności powinny wybrać te, które prowadziły siedzący tryb życia?
Jak łagodzić bóle stawów w ciąży
W czasie ciąży stosowanie niektórych leków przeciwbólowych jest przeciwwskazane, dlatego przed zażyciem jakiekolwiek specyfiku powinnaś skonsultować się z lekarzem. Najczęściej pierwszym wyborem w przypadku dolegliwości bólowych w ciąży jest paracetamol. Jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży, a jego toksyczność jest stosunkowo mała. Badania nie wykazały również, aby mógł on mieć niekorzystny wpływ na dziecko lub na ciężarną.
Pomocne może także okazać się skorzystanie z usług fizjoterapeuty. Dzięki indywidualnie dobranym ćwiczeniom i zabiegom ból stawów biodrowych w ciąży może zostać złagodzony bez konieczności stosowania leków. W przypadku zespołu cieśni nadgarstka konieczne może być czasowe unieruchomienie lub zastosowanie miejscowo działających sterydów.
Jak zapobiegać bólom stawów w ciąży
Aby skutecznie zapobiegać bólom stawów w ciąży, należy nie tylko dbać o nie każdego dnia poprzez wyrobienie prawidłowych nawyków, ale również profilaktycznie podjąć odpowiednie kroki jeszcze przed zajściem w ciążę. Ważne są:
- regularna aktywność fizyczna adekwatna do możliwości,
- unikanie przemęczania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów,
- dbanie o odpowiednią postawę ciała na co dzień,
- ćwiczenia rozciągające,
- odpowiedni i wygodny materac w łóżku.