Wzdęty brzuszek u dziecka – co oznacza?
Spis treści:
Dlaczego dzieci mają wzdęty brzuszek?
Wystający brzuszek u niemowląt jest całkowicie naturalnym stanem, nieświadczącym o nieprawidłowościach. Dzieje się tak dlatego, że maluchy mają kręgosłup zaokrąglony, a jego ułożenie przypomina literę „C”. Sprzyja temu również wielkość narządów wewnętrznych małych dzieci, które nie przystają do wielkości ich ciał. Za wystający brzuch u maluchów odpowiada również charakterystyczny proces oddychania dzieci, w którym przepona lokuje się bardzo nisko. Zwykle nasze pociechy przyjmują „prawidłową” postawę ciała do 3. roku życia.
Jeśli nadętemu brzuszkowi towarzyszą inne dolegliwości, zwłaszcza nasilające się po spożyciu posiłku, to może być to objawem wzdęć, których podejrzenie stanowi przesłankę do konsultacji z lekarzem. Wzdęcia zwykle definiowane są jako poczucie przelewania w jelitach ze znaczącym powiększeniem obwodu brzucha. Natomiast niemowlęta swoje dolegliwości trawienne najczęściej manifestują: płaczem, rozdrażnieniem i podkurczaniem nóżek. Wzdęty brzuszek u maluszka zwykle jest również napięty i powiększony, a podczas wypróżniania maluch się pręży i płacze.
Wzdęcia i gazy u małych dzieci są stosunkowo często rozpoznawaną dolegliwością. Wynika ona z niedojrzałości układu pokarmowego, który nie jest jeszcze przystosowany do tego, by radzić sobie z różnymi wyzwaniami trawiennymi. Pełną dojrzałość osiąga on dopiero ok. 7. roku życia dziecka.
Wzdęty brzuszek u niemowlaka – co oznacza?
Wzdęty brzuszek u dziecka jest konsekwencją nagromadzenia się w nim gazów, co może mieć różne podłoże. Wśród najczęstszych przyczyn tego typu dolegliwości trawiennych u maluchów można wymienić:
- łykanie nadmiernej ilości powietrza podczas karmienia,
- naturalną fermentację składników odżywczych, które znajdują się zarówno w mleku matki, jak i mleku modyfikowanym (laktoza i białko),
- nieprawidłową technikę karmienia piersią (np. karmienie raz z jednej, a raz z drugiej piersi, powoduje, że dziecko otrzymuje pokarm z dużą ilością laktozy),
- niedojrzałość układu pokarmowego malucha,
- nieprawidłowe rozszerzanie diety (niezgodne z obowiązującym schematem żywienia niemowląt),
- alergie i nietolerancje pokarmowe (np. na gluten czy na białka mleka krowiego).
Okresem charakteryzującym się podwyższonym ryzykiem wystąpienia wzdętego brzuszka u małego dziecka jest czas wprowadzania nowych produktów do jego jadłospisu. Podczas rozszerzania diety malucha należy go bacznie obserwować i prowadzić dzienniczek żywieniowy, tak by móc sprawdzić, który produkt był odpowiedzialny za niepożądaną reakcję jego organizmu. Warto jednak pamiętać, by nie eliminować żadnych składników (np. zbóż glutenowych) na własną rękę.
Zapewnij swojemu maluchowi z zaparciami czynnościowymi odpowiednią dietę wegetariańską z naszym ebookiem! Zatroszcz się o zdrowie dziecka dzięki przepisom opracowanym przez eksperta – dietetyka klinicznego i dziecięcego. Ebook zawiera cenne infor-macje o korzyściach płynących ze stosowania diety roślinnej oraz przepisy zgodne z dietą laktoowowegetariańską. Pobierz go już teraz!
Do jakiego wieku dzieci mają wzdęty brzuszek?
Trudno jednoznacznie wskazać okres, w którym dzieci przestają zmagać się z dolegliwościami brzuszkowymi w postaci wzdęć i gazów. Niemniej jednak szczególnie trudny pod tym względem jest pierwszy rok życia malucha z uwzględnieniem jego pierwszych trzech miesięcy życia. Nie bez powodu nazywane są one niekiedy IV trymestrem – wtedy sporo funkcji organizmu naszej pociechy wciąż się jeszcze kształtuje. Warto jednak podkreślić, że układ pokarmowy dziecka pełną dojrzałość osiąga w okolicach 7. roku życia, co jednocześnie sygnalizuje, że do tego czasu może ono uskarżać na różnego rodzaju dolegliwości.
Polecamy
Rozszerzanie diety przedszkolaka
Wydawałoby się, że przedszkolak rozszerzanie diety ma już dawno za sobą. Często jednak u dwulatka następuje etap neofobii żywieniowej i dieta malucha z dnia na dzień robi się coraz bardziej uboga. Warto wykorzystać okres przedszkolny, w którym dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i chętniej próbuje nowych rzeczy, by urozmaicić jego jadłospis. Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj.
Do jakiego lekarza ze wzdętym brzuszkiem?
Jeśli dostrzeżemy u swojego dziecka problemy brzuszkowe, to w pierwszej kolejności powinniśmy się zgłosić do lekarza pediatry, który pokieruje naszymi dalszymi krokami i w razie potrzeby zleci wykonanie podstawowych badań. W przypadku podejrzenia poważniejszych dolegliwości, np. nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego malucha, możemy zostać skierowani na konsultację z gastroenterologiem dziecięcym. Natomiast przy podejrzeniu, że wzdęcia i gazy u malucha mogą świadczyć o alergii bądź nietolerancji pokarmowych, możemy udać się na konsultację z alergologiem.
Źródła:
- Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolka niemowlęca, „Pediatria Medycyna Rodzinna” 2016; 12(4): 413–418.
- Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B., Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2008:5(2); 349–357.
- Jastrzębska I., Kolka niemowlęca „Pediatria po Dyplomie” 2013:17(60); 40–45.