Woda koperkowa dla dzieci – czy pomaga na kolkę? Woda koperkowa dla dzieci – czy pomaga na kolkę? / istock

Woda koperkowa dla dzieci – czy pomaga na kolkę?

Każdy rodzic, który razem z niemowlęciem przechodził przez kolkę, wie że silny ból brzucha wywołuje płacz, którego się nie zapomina. Dziecko płacze niezwykle intensywnie, wygina się, ma wzdęty brzuszek, cierpi. Dlatego rodzice szukają skutecznych i szybkich metod, które przyniosą ulgę. Jednym z polecanych sposobów na kolkę jest woda koperkowa. Niestety jej stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Przeczytaj!

Spis treści:

Czym jest woda koperkowa?

Woda koperkowa to preparat w formie płynnej, który jest połączeniem dwóch składników – olejku z nasion kopru włoskiego i wodorowęglanu sodu. Głównym zadaniem tego suplementu jest łagodzenie objawów kolki niemowlęcej. 

Kolka pojawiająca się w 1. roku życia dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym. Dolegliwość ta wiąże się przede wszystkim niedojrzałością przewodu pokarmowego dziecka, wzmożoną perystaltyką jelit i niewykształconą mikrobiotą jelitową. Atak kolki u niemowlęcia wygląda przerażająco i jest dużym przeżyciem emocjonalnym dla rodzica i dziecka. Warto jednak mieć świadomość, że z punktu widzenia medycznego w czasie kolki nie dzieje się nic złego.

Woda koperkowa – działanie

Działanie wody koperkowej sprowadza się do łagodzenia bólu brzucha przez ograniczenie wzdęcia i ułatwienie usuwania gazów z jelit. Dzięki olejkowi z nasion kopru włoskiego rozkurczają się nadmiernie spięte mięśnie wokół jelit. Ich napięcie stanowi główną przyczynę bólu w kolce niemowlęcej. Olejek ten ma także działanie wiatropędne, to znaczy pozwala ograniczyć ilość gazów w przewodzie pokarmowym, które w nadmiarze dodatkowo rozpychają jelita. Olejek ma także właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przyspieszające trawienie.

Woda koperkowa – skład

Głównym składnikiem wody koperkowej jest olejek z nasion kopru włoskiego, który otrzymywany jest z rozdrobnionych nasion kopru poddanych destylacji z parą wodną. W olejku znajduje się anetol –silny przeciwutleniacz i środek antyseptyczny, który jest składnikiem mieszanek używanych w leczeniu problemów żołądkowych, takich jak niestrawność, wzdęcia czy ból brzucha. 

Drugim składnikiem wody koperkowej jest wodorowęglan sodu. Choć nazwa ta brzmi skomplikowanie, to kryje się pod nią zwykła soda oczyszczona. Jej rola w preparacie sprowadza się do neutralizowania kwaśnego środowiska w żołądku, co na krótką metę przyniesie dziecku ulgę. Jednak w dłuższej perspektywie stosowanie wodorowęglanu sodu w wodzie koperkowej może być szkodliwe.

Czy woda koperkowa szkodzi?

Żołądek jest narządem, w którym naturalnie występuje środowisko kwaśne. Wpływa na to wydzielany w nim kwas solny. Związek ten odpowiada za denaturację białek w żołądku, co jest bardzo ważnym etapem trawienia tego składnika pokarmowego. Kiedy denaturacja zachodzi nieprawidłowo, to dalsze trawienie białka przebiega dłużej i trudniej. Efektem może być zaleganie treści pokarmowej w jelicie niemowlęcia i jeszcze większe wzdęcia połączone z zaparciami.  Woda koperkowa może zatem przynieść chwilową ulgę, ale jej działanie ostatecznie może wywołać nasilenie się kolek. 

Dodatkowym argumentem przeciwko wodzie koperkowej są zawarte w oleju z kopru substancje o działaniu silnie estrogennym. Nie jest to neutralne dla malutkiego organizmu.

Woda koperkowa dla dziecka

Skoro stosowanie wody koperkowej może przynieść odwrotny skutek, to może warto wprowadzić herbatkę koperkową, która nie zawiera w składzie sody oczyszczonej? To również nie jest dobre rozwiązanie.

Przez pierwszych 6 miesięcy życia nie zaleca się dopajania dziecka. Powinno dostawać mleko mamy lub mleko modyfikowane. Herbatki z koprem włoskim są często dosładzane, a ich picie może ograniczać apetyt niemowlęcia.

Najnowsze „Zasady żywienia zdrowych niemowląt” opublikowane przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (2021) odradzają stosowanie kopru włoskiego, zarówno w formie herbatki jak i olejku, w diecie dzieci do ukończenia 4. roku życia. W zaleceniach eksperci podkreślają, że brak jest odpowiednich danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania kopru włoskiego u najmłodszych. Dlatego lepiej postaw na inne metody łagodzenia kolki, np.:

  • stosowanie probiotyków,
  • masaże brzuszka,
  • termofor z pestek wiśni.

Źródła:

  1. H. Szajewska, P. Socha, A. Horvath, A. Rybak, B. M. Zalewski, M. Nehring-Gugulska, H. Mojska, M. Czerwionka-Szaflarska, D.Gajewska, E. Helwich, T. Jackowska, J. Książyk, R. Lauterbach, D. Olczak-Kowalczyk, H. Weker, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria2021, T. 18, doi:10.17444/SMP2021.18.02
  2. J. A. Kozłowski, T. Wielgosz, J. Nawrot, G. Nowak, R. Dawid-Pać, S. Kuczyński, Zielarnia – jak czerpać ze skarbów natury?, wydawnictwo Publicat, 2019 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź