Mężczyzna przy porodzie - czy to dobry pomysł? Mężczyzna przy porodzie – czy to dobry pomysł? / iStock

Mężczyzna przy porodzie – czy to dobry pomysł?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy ich partner powinien być obecny podczas porodu. Choć opinie są podzielone, to w praktyce bardzo często okazuje się, że pomoc bliskiej osoby w niektórych sytuacjach jest nieoceniona. Czy mężczyzna powinien być przy porodzie? Jak przygotować się na zbliżający się poród?

Spis treści:

Co kobieta czuje podczas porodu?

Odpowiedź na pytanie, co czuje kobieta podczas porodu, jest bardzo trudna. Spowodowane jest to tym, że każdy poród różni się czasem trwania, przebiegiem czy też samym sposobem rodzenia –  siłami natury lub poprzez cięcie cesarskie. 

Inna jest również tolerancja bólu u każdej kobiety, dlatego to, co dla jednej ciężarnej będzie bólem nie do zniesienia, nie musi być odczuwane w ten sposób przez inną kobietę. 

Niebagatelne znaczenie ma również fakt, czy kobieta rodzi ze znieczuleniem czy bez niego. Jednak bez wątpienia poród jest dla większości kobiet doświadczeniem trudnym i niezwykle męczącym.

Wspólny poród – czy mężczyzna powinien być przy porodzie?

Wiele kobiet zastanawia się, czy mężczyzna powinien być przy porodzie. Przede wszystkim należy podkreślić, że każda sytuacja jest inna i wyjątkowa, a to, co sprawdza się w większości przypadków, nie oznacza, że sprawdzi się również w twojej sytuacji. 

Wspólny poród to duża odpowiedzialności, dlatego też decyzja o tej formie rodzenia powinna być obopólna. Jeżeli jedno z was nie chce, aby mężczyzna był obecny przy porodzie, dla dobra was samych oraz dziecka powinniście zrezygnować z tego pomysłu lub dokładnie go przedyskutować. 

Jeżeli jednak wspólnie zdecydowaliście się na poród rodzinny, to jego przebieg może okazać się dla ciebie łatwiejszy, wsparcie partnera bardzo wartościowe, a samo doświadczenie może jeszcze bardziej zacieśnić więź między wami. Obecność mężczyzny przy porodzie może także wpłynąć na wytworzenie silnej więzi między nim a dzieckiem, gdyż ma on świadomość, że brał czynny udział w całym procesie. 

Poród oczami mężczyzny

Poród oczami mężczyzny to doświadczenie zupełnie inne niż to, które jest udziałem kobiety. Podstawowa różnica polegająca na tym, że to nie on ma za zadanie urodzić dziecko, powoduje, że nie jest w stanie w pełni zrozumieć tego, co przeżywa jego partnerka. 

Nie jest to jednak kluczowe, a zdecydowanie najważniejsza jest pomoc rodzącej i bycie dla niej wsparciem podczas akcji porodowej. Ze względu na obraz porodu, jaki kreowany jest w filmach czy serialach, wielu mężczyzn boi się, że sytuacja na sali porodowej ich przerośnie. Oczywiście może się tak zdarzyć, jednak warto pamiętać, że obrazy przedstawiane w szeroko pojętej kulturze często nie mają odzwierciedlenia w prawdziwym życiu.

Jak przygotować się na zbliżający się poród?

Przygotowania do porodu powinny zacząć się już w połowie ciąży. O rzeczach takich, jak: wybór szkoły rodzenia czy też skompletowanie wyprawki dla dziecka warto pomyśleć wcześniej, gdyż zawsze istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, a twoje samopoczucie może pogorszyć się w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem. 

Bardzo ważne jest także zadecydowanie, w jakim szpitalu chciałabyś rodzić, i wytypowanie ewentualnych szpitali awaryjnych w sytuacji, gdyby w wybranej placówce nie było miejsc na izbie przyjęć. 

Mężczyzna przed porodem powinien natomiast pamiętać, aby:

  • zapoznać się z zawartością torby, którą weźmiecie ze sobą do szpitala – musi on mieć świadomość, czego potrzebujesz w danej chwili i wiedzieć dokładnie, gdzie dana rzecz się znajduje;
  • przed terminem porodu zawsze mieć zatankowany samochód;
  • przeanalizować najlepszą drogę do szpitala;
  • nie zawiadamiać w drodze do szpitala wszystkich bliskich o rozpoczęciu akcji porodowej.
Fazy porodu – jak wygląda poród?

Polecamy

Fazy porodu – jak wygląda poród?

Etapy porodu naturalnego następują według określonego schematu. Czas ich trwania i nasilenie objawów mogą się istotnie różnić. Dowiedz się więcej!

Czytaj

Poród rodzinny, czyli nieoceniona pomoc mężczyzny przy porodzie

Mężczyzna podczas porodu może pomagać ciężarnej w korzystaniu z prysznica, podczas skakania na piłce, czy też asekurować ją podczas stania przy drabinkach. Co więcej, dzięki obecności bliskiej osoby kobiecie rodzącej łatwiej jest kontrolować oddech podczas skurczów. Partner może także stanowić łącznik między ciężarną a personelem medycznym. Czasami jednak może się zdarzyć, że żadna szczególna pomoc partnera nie będzie potrzebna. Najważniejsza jest jednak jego obecność i stała gotowość do pomocy kobiecie w razie potrzeby.

Wsparcie mężczyzny po urodzeniu dziecka

Wsparcie mężczyzny po urodzeniu dziecka jest dla kobiety nieocenione. Należy pamiętać, że okres połogu, czyli pierwsze 6 tygodni po urodzeniu dziecka, jest czasem, kiedy organizm kobiety dochodzi do siebie. Mężczyzna po urodzeniu dziecka powinien zatem aktywnie dbać o dom, wyręczać kobietę w typowych aktywnościach domowych oraz pomagać w czynnościach przy dziecku takich, jak: przewijanie czy karmienie. 

 

6 ważnych rzeczy do zrobienia po porodzie

formalności po porodzie

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź