Jak rozpoznać, że zaczął się poród? Jak rozpoznać, że zaczął się poród?/ Zdjęcie: GettyImages

Jak rozpoznać, że zaczął się poród?

O tym, jakie są pierwsze objawy porodu, wie każda kobieta w zaawansowanej ciąży. Zarówno ginekolog, jak i położne ze szkoły rodzenia szczegółowo wyjaśniają, jak rozpoznać, że rozpoczął się poród. Taka wiedza pozwala bezbłędnie rozpoznać początek porodu oraz na czas udać się do szpitala. Oczywiście nie u każdej kobiety pojawiają się takie same objawy porodu, dlatego ważna jest znajomość własnego ciała. Jeśli oczekujesz z niecierpliwością na poród, skąd wiedzieć, że to już?

Spis treści:

Poród – nie musisz się go bać!

Poród to niezapomniane wydarzenie w życiu każdej przyszłej mamy. Każda kobieta ma kilka miesięcy na to, aby przygotować się do porodu, który stanowi niemałe wyzwanie fizyczne i emocjonalne. Znajomość przebiegu porodu, pierwszych objawów porodu i tego, jak łagodzić pierwsze dolegliwości pozwala sprawniej przejść przez ten czas. Ponadto świadomość, że kobieta jest w odpowiedni sposób przygotowana do porodu, pozwala oswoić strach mogący towarzyszyć porodowi. 

Skąd czerpać wiedzę dotyczącą przebiegu porodu i tego, jak zachowywać się w poszczególnych jego etapach? Nieoceniona jest wiedza przekazywana przez lekarza ginekologa, a także uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia. Dzięki temu można dowiedzieć się, skąd wiadomo, że zaczął się poród oraz kiedy należy udać się do szpitala. 

Pierwsze objawy porodu

Objawy zwiastujące poród mogą pojawić się już na kilka dni przed porodem. Są one manifestacją tego, w jaki sposób organizm mamy przygotowuje się do porodu. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zbliżającego się porodu jest obniżenie się brzucha. Wynika ono z opuszczenia się dna macicy w efekcie ułożenia główki dziecka w kanale rodnym. Jest to jeden z pierwszych objawów porodu, który można zaobserwować nawet na kilka tygodni przed rozwiązaniem. Ułożeniu główki dziecka w kanale rodnym mogą towarzyszyć bóle pleców oraz nóg. Kolejny objaw zwiastujący poród to biegunki, które wynikają z potrzeby oczyszczenia przewodu pokarmowego z zalegającej treści pokarmowej. Biegunkom mogą towarzyszyć wymioty, a także spadek łaknienia i niewielki spadek masy ciała (około 1 kg). 

Jak poznać, że zaczyna się poród? Kolejny istotny objaw to odejście czopu śluzowego, zamykającego ujście szyjki macicy. Gdy kobieta w ciąży zaobserwuje większą objętość bezbarwnego lub różowawego śluzu – to znak, że szyjka macicy skraca się. Odejście czopu śluzowego może wystąpić tuż przed porodem, ale także na kilka dni przed porodem. 

Jednymi z pierwszych objawów porodu, które mogą być błędnie interpretowane, są tzw. skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona Hicksa. Skurcze te mogą występować nawet na kilka tygodni przed terminem porodu i wówczas występują nieregularnie oraz ustępują po wzięciu ciepłej kąpieli czy po spacerze. Kilka godzin przed porodem mogą pojawić się ponadto plamienia z dróg rodnych. 

Jak łagodzić pierwsze dolegliwości?

Sama wiedza o tym, po czym poznać, że zaczyna się poród, to nie wszystko. Dobrze bowiem wiedzieć, w jaki sposób złagodzić pierwsze dolegliwości. Kobietom w trakcie porodu zależy zwłaszcza na łagodzeniu dolegliwości bólowych towarzyszących skurczom porodowym. Przede wszystkim – należy oddychać w prawidłowy sposób, gdyż zapewnia to optymalny poziom natlenienia organizmu mamy i dziecka. Oddychanie podczas porodu powinno przebiegać w taki sposób, aby unosił się brzuch, a nie klatka piersiowa 

W celu złagodzenia bolesności skurczów można wykonać relaksującą, ciepłą kąpiel. Ponadto w celu złagodzenia dolegliwości i przyspieszenia akcji porodowej warto zdecydować się na poród aktywny – spacerowanie czy skakanie na piłce gimnastycznej przyspieszą rozwieranie się szyjki macicy.  

Kiedy udać się do szpitala?

Istnieje kilka symptomów, które powinny skłonić ciężarną do tego, aby udała się do szpitala. Po czym poznać, że zaczyna się poród? Jednym z objawów, które wskazują na początek akcji porodowej, to odejście wód płodowych. Zazwyczaj odejście wód płodowych występuje przy silniejszych skurczach i zauważyć można powolne wyciekanie wód płodowych. Bywa jednak tak, że wody płodowe mogą odejść w gwałtowny sposób, a początek tego procesu może wystąpić na kilka godzin przed rozpoczęciem akcji skurczowej. Warto pamiętać, że brak odejścia wód płodowych wcale nie świadczy o tym, że poród się nie rozpoczął. Niekiedy nie dochodzi do samoistnego pęknięcia błon płodowych nawet wówczas, gdy poród się już rozpoczął. Niepokojący jest brak porodu pomimo odejścia wód płodowych kilka godzin wcześniej, a także zielonkawe lub brązowawe zabarwienie wód płodowych.  

Charakterystycznym objawem rychłego porodu jest pojawienie się skurczów. Mają one regularny charakter, pojawiają się coraz częściej i zwiększa się ich intensywność. Gdy skurcze pojawiają się co pięć lub siedem minut, a czas ich trwania to 60 sekund – pora jechać do szpitala.  

Do szpitala należy udać się niezwłocznie nie tylko wtedy, gdy pojawiają się objawy porodu, ale także wówczas, gdy zaobserwowane zostaną takie niepokojące symptomy jak: 

  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • zielonkawe lub brązowe wody płodowe, 
  • odczuwalne są bardzo gwałtowne ruchy dziecka lub wręcz przeciwnie – ruchy dziecka ustają i są niewyczuwalne. 

Aby móc jak najszybciej dostać się do szpitala, należy pamiętać o wcześniejszym spakowaniu potrzebnych rzeczy oraz zorganizowaniu środka transportu, który będzie do dyspozycji w dowolnym czasie. 

 

Infografika formalności po urodzeniu dziecka: co robić po porodzie

formalności po porodzie

Źródła:

  1. Hutchinson J., Mahdy H., Stages of labor, SteatPearls, 2020 
  2. Rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące opieki okołoporodowej i prowadzenia porodu, Ginekol Pol, 2009, str. 80

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź