tata z noworodkiem Porody rodzinne wracają. Na jakich zasadach? / iStock

Porody rodzinne wracają. Jakie obowiązują zasady?

Spis treści:

Porody z udziałem bliskiej osoby wracają w kolejnych placówkach. Szczegółowe obostrzenia co do zasad, na jakich mogą się odbywać, różnią się w zależności od szpitala, o czym na swoim profilu na Instagramie pisze położna Patrycja Glińska. Co powinni wiedzieć przyszli rodzice?

Szpitale wznawiają porody rodzinne – co musisz wiedzieć?

Podczas konferencji prasowej dotyczącej kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 (29 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że "odgórnego zakazu porodów rodzinnych nie było. Mimo to większość szpitali w Polsce zastosowało się do zalecenia wydanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (wspólnie z konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa) i w ramach walki z pandemią koronawirusa zawiesiło porody rodzinne. Wzbudziło to liczne sprzeciwy ze strony ciężarnych i ich partnerów. Nic dziwnego, że teraz przyszłe mamy i ich bliscy odetchnęli na wieść o tym, że w coraz większej ilości szpitali kobiety znów mogą rodzić w obecności wybranej przez siebie osoby.

Choć szczegółowe obostrzenia różnią się w zależności od placówki (ostateczną decyzję, co do możliwości porodu rodzinnego i zasad, na jakich ma się odbywać podejmuje dyrekcja danego szpitala), regułą jest, że:

Porody rodzinne – dodatkowe ograniczenia

W wielu placówkach osoby towarzyszące muszą zastosować się do jeszcze innych reguł, o czym na swoim profilu na Instagramie pisze położna Patrycja Glińska. Podając przykład Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, i zastrzegając, że obowiązują w nim inne zasady niż w większości innych szpitali, położna opowiada o warunkach, które musi spełnić osoba chcąca być obecna przy porodzie. Położna wylicza:

Glińska zwraca uwagę, że pary przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi. Przypomina również, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentek w szpitalu.

Położna Patrycja Glińska

Patrycja Glińska jest aktywną zawodowo i stale podnoszącą swoje kwalifikacje zawodowe położną oraz instruktorem fitness z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kobietami w ciąży zarówno w Szkole Rodzenia, jak i na sali treningowej. Specjalizuje się w treningach kobiet w ciąży i po porodzie, jak również kobiet dopiero planujących zajście w ciążę. Od lat prowadzi swój autorski program treningowy „Trenuj z położną” w fitness klubach w Białymstoku.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wiem, że wiele z Was czeka na tą informację więc zapewne ucieszą się wszystkie rodzące niebawem w Białymstoku pary :) W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym porody rodzinne oficjalnie wracają z dniem dzisiejszym. Wracają ale na innych zasadach jak w większości szpitali. 🔺 porody rodzinne wyłącznie z jedną osobą towarzyszącą 🔺 osoba towarzysząca powinna mieszkać z rodzącą, co najmniej przez 14 dni przed porodem, a w dniu porodu musi być zdrowa, nie objęta kwarantanną, izolacją i nie mająca styczności z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 w ciągu 14 dni od terminu porodu 🔺 osoba towarzysząca podlega takim samym procedurom jak rodząca - musi wypełnić ankietę epidemiologiczną i mieć zmierzoną temperaturę 🔺 pary przygotowujące się do porodu rodzinnego powinny przez 14 dni przed terminem porodu ograniczyć do niezbędnego minimum kontakty z osobami obcymi 🔺 osoba towarzysząca nie wchodzi na salę porodową bez środków ochrony osobistej tj. fartuch, maseczka 🔺 po porodzie osoba towarzysząca opuszcza szpital, nie wchodzi na oddział położniczy 🔺 w dalszym ciągu obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentek w szpitalu Jest to dla Was na pewno korzystna wiadomość ale w dalszym ciągu należy zachowywać środki ostrożności i nie zatajać istotnych informacji przy przyjęciu.
#białystok #szpitalbiałystok #poródrodzinny #salaporodowa #położna #narodzinydziecka #opiekaokołoporodowa #położnictwo @rodzic_po_ludzku

Post udostępniony przez położna🏩👶 | trenerka kobiet🤰🤱 (@trenujzpolozna)

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź