Czy w pierwszym trymestrze boli brzuch? / unsplash

Czy w pierwszym trymestrze ciąży boli brzuch? Dolegliwości bólowe w pierwszym trymestrze

Ból brzucha w ciąży najczęściej jest związany ze zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety i z rozwojem płodu. W większości przypadków nie należy się nim martwić. W którym miejscu kobietę boli brzuch w pierwszych tygodniach ciąży? Z czym się wiąże ból i jak mu zaradzić? Kiedy powinien niepokoić?

Spis treści:

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w pierwszych tygodniach ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży w organizmie kobiety zachodzą znaczące zmiany. Ciało przygotowuje się do pełnienia nowej roli. Kobieta może w tym czasie odczuwać wiele niedogodności. Jak zmienia się ciało przyszłej mamy przez pierwsze tygodnie? 

  1. Nabrzmiałe piersi. Powodem jest wzrost progesteronu oraz innych hormonów. W piersiach rozwija się także tkanka gruczołowa, aby przyszła mama z powodzeniem mogła karmić dziecko naturalnie. Do tego brodawki stają się większe i ciemniejsze. Kobieta może w tym czasie odczuwać ból, ponieważ piersi będą bardzo czułe.  
  2. Zaparcia. Podwyższony poziom progesteronu oddziałuje także na ruchy jelit, które mogą ulec spowolnieniu. Sprzyja temu także dodatkowa dawka żelaza, która powoduje powstanie gazów w jelitach.  
  3. Zawroty głowy i zmęczenie. W ciąży znacznie zwiększa się ilość krwi krążącej. Może to powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia. Ponadto kobieta najprawdopodobniej zauważy u siebie spadek energii. 
  4. Nudności i wymioty. Ich powodem jest również podwyższony poziom progesteronu – najprawdopodobniej, bo naukowcy nie są pewni przyczyn ich powstawania. 
  5. U kobiety może pojawić się ciemne przebarwienie na skórze twarzy zwane ostudą.  
  6. W pierwszych tygodniach ciąży w znaczący sposób może obniżyć się libido.   
  7. Na brzuchu ciężarnej pod koniec pierwszego trymestru ciąży może pojawić się linea negra – ciemna linia, która biegnie pionowo wzdłuż brzucha do spojenia łonowego.  
  8. Waga. Z powodu nudności i wymiotów kobieta w pierwszych tygodniach ciąży może stracić na wadze.  
  9. Do innych zjawisk ciążowych należy również zwiększona wydzielina z dróg rodnych, pojawienie się trądziku, zmiany hormonalne, zachcianki pokarmowe. 
Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Polecamy

Ciąża w pigułce - czego możesz się spodziewać? Badania i suplementacja

Planujesz ciążę? A może już małe serduszko bije w Tobie? Ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiadamy, co zrobić, by wszystko przebiegło pomyślnie, a oczekiwanie na dziecko było najpiękniejszym projektem Twojego życia.

Czytaj

Czy w pierwszych tygodniach ciąży boli brzuch?

W pierwszych tygodniach ciąży kobieta może odczuwać ból w dolnej części brzucha. Jak jednak uspokaja ginekolog Krzysztof Kucharczyk z Centrum Medycznego Damiana, jest to całkowicie normalne i występuje u większości ciężarnych. Ból w podbrzuszu związany jest z dynamicznymi zmianami hormonalnymi. Lekkie bóle związane są z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Po około 4 tygodniach od zajścia w ciążę pojawiają się worek owodniowy oraz łożysko. Na wszystkich tych etapach kobiecie może towarzyszyć ból brzucha.   

Bóle podbrzusza w ciąży – co mogą oznaczać?

„W pierwszym trymestrze ciąży większość kobiet może odczuwać charakterystyczne bóle w podbrzuszu. Zazwyczaj są one podobne do bóli menstruacyjnych. Związane są ze wzrostem dziecka i macicy w pierwszych tygodniach” – wyjaśnia ginekolog Krzysztof Kucharski.   

W pierwszych tygodniach ciąży ból w podbrzuszu ma również związek z napływem większej ilości krwi do dróg rodnych. W szczególności wrażliwe stają się zarówno podbrzusze, jak i jama brzuszna. Tkanki miękkie, z których zbudowana jest macica, ulegają rozciągnięciu. Wówczas ból brzucha występuje w pobliżu pachwiny – albo z jednej, albo z obu stron. 

Ból brzucha w ciąży może być również związany z mdłościami lub wzdęciami, które często w tych dniach towarzyszą kobiecie. Dzieje się tak, ponieważ hormony w trakcie ciąży znacznie spowalniają naturalną perystaltykę, czyli ruchy jelit. 

W sytuacji kiedy ciężarna odczuwa kłucie po lewej lub po prawej stronie brzucha, ale ustaje ono po chwili odpoczynku, również nie należy się nim martwić. Można jednak powiedzieć o nim lekarzowi, gdyż prawdopodobnie przepisze lek rozkurczowy o delikatnym działaniu. 

Jak radzić sobie z dolegliwościami bólowymi na początku ciąży?

Przy bólu brzucha w ciąży nie zaleca się gorących kąpieli czy stosowania termoforu, jak wiele kobiet robi w trakcie menstruacji. W tej sytuacji może zakończyć się to krwotokiem.  

„W tym czasie można wspomóc się lekami rozkurczowymi, a nawet niektórymi lekami przeciwbólowymi, jak np. paracetamolem” – wyjaśnia Krzysztof Kucharski. 

Warto jednak skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który odpowiednio dobierze lek oraz jego dawkę. Nie należy brać leków na własną rękę, by nie zagrozić sobie oraz ciąży. Jeśli ból jest mocny i kłujący bezwzględnie należy skontaktować się z ginekologiem. W pierwszych tygodniach ciąży dochodzi bowiem do największej liczby poronień. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź