15. tydzień ciąży - który to miesiąc? Jakie są objawy i dolegliwości? 15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie są objawy i dolegliwości?/fot. iStock

15. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jakie są objawy i dolegliwości?

15. tydzień ciąży to moment, na który czeka wiele mam. Zazwyczaj oznacza koniec nieprzyjemnych dolegliwości pojawiających się w pierwszym trymestrze ciąży. Dziecko w tym okresie intensywnie rozwija się i wrasta. Ile waży w 15. tygodniu ciąży? Jak wygląda w tym czasie brzuszek kobiety ciężarnej?

Spis treści:

15. tydzień ciąży - który to miesiąc?

Jest to 4. miesiąc ciąży, a tym samym niedawno rozpoczął się drugi jej trymestr.

– Najbardziej precyzyjne jest określanie czasu ciąży tygodniami. Miesiące są niedokładną klasyfikacją i powodować mogą spore nieścisłości, dlatego przez lekarzy nie są w ogóle stosowane. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój płodu, a także rekomendacje dotyczące badań, jedynym sposobem jest określanie czasu ciąży w tygodniach – zaznacza dr Bartosz Godek, rezydent położnictwa i ginekologii.

15. tydzień ciąży - wielkość i rozwój dziecka

Dziecko w 15. tygodniu ma długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) 12-14 cm. Powinno ważyć w tym czasie 100-150 gramów. U płodu można też zaobserwować ruchy oddechowe, które świadczą o prawidłowym rozwoju, który umożliwia przystosowywanie dziecka do przyszłego życia poza macicą mamy. Drzewo oskrzelowe płodu cały czas dzieli się na oskrzeliki. Jest to również czas intensywnego wzrostu – płód rośnie około 5 centymetrów na jeden miesiąc. Wtedy też jego nerki wydzielają mocz, który jest wydalany do jamy owodni, a następnie połykany przez dziecko i znów wydalany. Przysadka dziecka syntezuje hormony, takie jak TSH czy hormon wzrostu, a tarczyca zaczyna magazynować jod.

15. tydzień ciąży - badanie USG

Dr Bartosz Godek tłumaczy:

– W badaniu ultrasonograficznym lekarz ginekolog obserwuje w 15. tygodniu ruchy dziecka, mimo że przyszła mama może ich jeszcze nie odczuwać, szczególnie jeśli jest pierworódką. Sprawny ultrasonografista może też dostrzec już płeć płodu. Zgodnie z rekomendacjami PTGiP USG drugiego trymestru wykonuje się między 18. a 22. tygodniem ciąży i jest to USG połówkowe. Ponadto jeśli jest potrzebna ewentualna amniopunkcja wykonuje się ją po 15. tygodniu ciąży.

15. tydzień ciąży - jak rośnie brzuch kobiety?

Zazwyczaj w tym czasie jeszcze brzuch kobiety ciężarnej nie jest jeszcze widoczny. Należy pamiętać, że w przypadku ciąży bliźniaczej brzuszek jednak rośnie szybciej i może być już zauważalny. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia i zależy od budowy ciała każdej kobiety. Co ciekawe, mamy, które nie są w pierwszej swojej ciąży, mogą już zacząć odczuwać ruchy swojego dziecka. Trzeba jednak uważać, aby nie pomylić ich przez przypadek z łudząco podobnymi, szczególnie na początku, ruchami perystaltycznymi jelit. W 15. tygodniu ciąży, gdy brzuszek jeszcze wyraźnie nie rośnie, wiele kobiet decyduje się na spanie na brzuchu. Są to jednak ostatnie momenty przed zmianą ułożenia ciała w trakcie snu na pozycję na boku.

15. tydzień ciąży - samopoczucie i dolegliwości

Kobieta ciężarna w drugim trymestrze czuje się zazwyczaj znacznie lepiej niż na początku ciąży. Mijają nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wymioty i nudności pojawiające się szczególnie w godzinach porannych. Dużo przyszłych mam zauważa teraz spory przypływ energii. Z tego też powodu jest to najlepszy i najbezpieczniejszy moment w ciąży na podróże. Niestety pojawiać mogą się bóle kręgosłupa oraz zaparcia. Część kobiet skarży się na swędzące miejsca na skórze oraz tworzące się na niej rozstępy. Dużą rolę w ich etiologii ma podłoże genetyczne. Jeśli w twojej rodzinie w trakcie ciąży kobiety miały rozstępy, istnieje duże ryzyko, że również będziesz się z nimi zmagać. Nie udowodniono zaś bezpośredniego wpływu stosowanych kremów na ich występowanie. Kremy zapobiegają jednak swędzeniu rozciągającej się skóry – szczególnie na brzuchu.

Ważne jest, aby w czasie ciąży kontrolować przyrost masy ciała. Nie można jeść za dwoje. Dieta powinna być zróżnicowana i dobrze zbilansowana. W zależności od wyjściowej masy ciała kobiety jej dieta w ciąży powinna być o odpowiednią ilość kalorii bogatsza.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź