Jakie zabawy świąteczne dla dzieci? Jakie zabawy świąteczne dla dzieci?/ iStock

Jakie zabawy świąteczne dla dzieci?

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Za oknem (choć z tym bywa różnie) jest biało, pachnie piernikami i pomarańczami, na ulicach i placach pojawiają się lampki, zewsząd słychać okolicznościowe piosenki. Warto, aby świąteczne zabawy dla dzieci również pomogły podtrzymać ducha świąt. Podsuwamy wyjątkowe pomysły świąteczne.

Spis treści:

Wspólnie poczujcie klimat świąt

Małe przyjemności budują relacje, a przede wszystkim wspomnienia. Wspólnie spędzone chwile wywołują na twarzach uśmiech, jednocześnie pozostając w pamięci na dłużej niż wielkie podarunki. Tę rolę idealnie spełniają zabawy dla dzieci. Święta Bożego Narodzenia to jednak dobry czas, by stały się odrobinę bardziej „tematyczne”. W jakie świąteczne zabawy ruchowe – i nie tylko – bawić się w tym czasie?

Niezależnie od tego, czy mieszkacie w kawalerce czy wielkim domu, warto ozdobić wnętrza – kupić kolorowe girlandy, kokardki i lampki albo przygotować dekoracje własnoręcznie. Takie plastyczne zabawy świąteczne nie wymagają niezwykłych umiejętności! Wystarczy odrobina chęci i ciekawe pomysły. Zaowocują one wyjątkowymi dekoracjami i masą wspomnień. Jakie plastyczne zabawy świąteczne dla dzieci sprawią, że „wciągniecie się” w klimat świąt?

  1. Bożonarodzeniowy wieniec, który zawiśnie na drzwiach wejściowych. Na początek potrzebne wam będą szyszki, klej na gorąco i nie zaszkodzi też styropianowe lub wycięte z tektury koło, które pomoże uformować kształt – będzie niezłym wsparciem zwłaszcza dla niedoświadczonych. Do tego trochę ozdób: farby, krepina, kolorowe piórka, ścinki materiałów, filce, wstążki i naklejki. Możecie użyć także kojarzących się ze świętami plastrów suszonych pomarańczy oraz orzechów. Najlepiej pomalowanych wcześniej złotym sprayem. 
  2. Bombki DIY. Tworzenie ozdób choinkowych to chyba zabawy bożonarodzeniowe, które kochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Wykonane własnoręcznie bombki będą cieszyć nie tylko podczas ich przygotowywania, ale sprawią frajdę za każdym razem, gdy spojrzy się na nie, przechodząc obok choinki. Zarówno w tym roku, jak i za kilka lat. Podpowiedź? Sprawdzi się masa solna lub masa perłowa oraz foremki do ciastek. Ważna jest także dziurka na sznureczek. 
  3. Kolorowe łańcuchy. Świąteczne zabawy z rodzicami przy przygotowywaniu łańcuchów będą z pewnością przywoływały zabawy bożonarodzeniowe sprzed lat. To tez niezła okazja do opowiadania dzieciom, jak wyglądały wigilie i święta w czasach waszego dzieciństwa. Łączone kółka z wycinanki albo warkocze plecione z bibuły, a na zewnątrz lampioniki z plastikowych butelek. Trochę zabawy świątecznej w stylu retro!
  4. Świąteczny stół. Wigilia to wyjątkowy, uroczysty dzień. Nie tylko ubieramy się elegancko, ale też wyciągamy lepszą zastawę i dekorujemy stół. Warto wspólnie z dziećmi wykorzystać zabawy świąteczne i połączyć je z przygotowaniami do wieczerzy. Zróbcie razem winietki oraz upominki lub ozdoby, które będą czekały na wszystkich członków rodziny przy ich talerzach. Może maleńkie aniołki albo śnieżynki leżące obok filiżanki do barszczu? 

Pomysłów na wspólne plastyczne zabawy świąteczne jest mnóstwo. Śnieżynki malowane sztucznym śniegiem na oknach, zwisające z żyrandola bałwanki z tektury, kolorowe kokardki przyczepione w niezwykłych miejscach. Pomysłem świątecznym dla dzieci może być również przygotowanie karteczek z tytułami kolęd i włożenie domownikom pod talerze w wigilijny wieczór. Po wieczerzy każdy z jej uczestników będzie miał za zadanie zainicjować śpiewanie tej kolędy, którą znalazł pod nakryciem.

Zainteresuj dziecko świętami dzięki zabawie

Wszelkie – co najważniejsze wspólne – aktywności, gry i zabawy na święta Bożego Narodzenia mają szansę sprawić, że maluch zacznie się także interesować historią pewnych obchodów i ideą tradycji. Wiele z tych, które pielęgnujemy i o które dbamy, to pomysły naszych mam, babć i prababć… A może by tak konkretne świąteczne zabawy przekuć we własne tradycje – takie, które za kilka lat będą kontynuować wasze wnuki albo i prawnuki? Jakie zabawy świąteczne dla dzieci mają szansę wpisać się w kanon obchodów rodzinnego Bożego Narodzenia?

  1. Prezent za zadanie. Można wyjąć go spod choinki lub rozpakować po wykonaniu określonej czynności, np. zaśpiewaniu kolędy lub wykonaniu zadania wylosowanego z wcześniej przygotowanej puli.
  2. Rodzinna fotografia. Każdego roku możecie wykonać zdjęcie, siedząc w tym samym miejscu lub robiąc śmieszne miny. Może wam też towarzyszyć np. pluszowy miś, którego wasza mama dostała od Mikołaja, gdy była małą dziewczynką… To też niezła zabawa wigilijna dla dorosłych!
  3. Kronika pamiątkowa. Wpisy, wierszyki, odrysowane dłonie, historie przywołane podczas wieczerzy, anegdoty, czy kawałki pięknego świątecznego papieru – to wszystko możecie zebrać w zeszycie, a po świętach schować do pudła. Za kilka lat powrót do zapisanych notatek będzie niezwykłą podróżą w czasie, ale też wyjątkową świąteczną zabawą. 

Pomyślcie o tym, co jako rodzina lubicie, co sprawia wam przyjemność i z czego czerpiecie frajdę, wspólnie spędzając czas. Spróbujcie dopasować gry i zabawy na święta Bożego Narodzenia do waszych upodobań. Może będą to bożonarodzeniowe kalambury, a może piżamowy wieczór filmowy ze świąteczną bajką?

Przykładowe zabawy świąteczne dla dzieci

Dużo było już o zabawach „stacjonarnych” z użyciem materiałów plastycznych. Warto jednak w okresie świątecznym mieć na uwadze także zabawy ruchowe. Jakie świąteczne zabawy ruchowe – w przedszkolu, w domu czy podczas wizyty u znajomych – spodobają się maluchom, starszakom i dorosłym?

  • Wspólne zakupy, a następnie pieczenie i dekorowanie pierników.
  • Poszukiwanie renifera (innej zabawki) w domu (świąteczna wersja gry w ciepło-zimno).
  • Świąteczna gra terenowa – w ogrodzie, wokół bloku czy w pobliskim parku.
  • Wypatrywanie Mikołaja z saniami (wieczorny spacer i obserwacja nocnego nieba).
  • Znane i lubiane na co dzień, ale przerobione na świąteczne zabawy ruchowe, a więc skakanie na skakance w przebraniu renifera lub podchody, których motywem przewodnim są śnieżynki.
  • Pokaz świątecznej mody.

Zabawy ruchowe na Boże Narodzenie to niekoniecznie bieganie i skakanie. Jedną z najbardziej znanych i lubianych, choć często niekoniecznie zaliczanych do kategorii „świąteczne zabawy ruchowe”, jest… ubieranie choinki. Trzeba nieźle się nagimnastykować, żeby najpierw przydźwigać pudła z ozdobami, później równo i według własnego planu zaczepić lampki, założyć „czubek” i wreszcie schować puste kartony na czas świąt.

Najważniejsze jednak, by cieszyć się każdą chwilą w tym wyjątkowym czasie i każdą aktywność traktować jako niezwykłą zabawę świąteczną. 

Wesołych Świąt!

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź