Dziecko na Sali zabaw - o czym warto pamiętać? / istock Dziecko na sali zabaw - o czym warto pamiętać? / istock

Dziecko w sali zabaw – o czym warto pamiętać?

Kolorowe kulki, bezpieczne zjeżdżalnie, siatki do wspinania – sale zabaw to gwarancja wspaniałej zabawy dla dzieci. Nic dziwnego, że urodziny w sali zabaw to marzenie większości z nich. Warto dopilnować, by miejsce to było bezpieczne. Na co zwracać uwagę?

Spis treści:

Sala zabaw – raj dla dzieci

Czas spędzony w sali zabaw dla dzieci to zabawa z wykorzystaniem sprzętów, jakich zazwyczaj nie ma w dziecięcych pokojach. Nic dziwnego, że sale zabaw prześcigają się w uatrakcyjnianiu swoich ofert. 

– Ważne jest, żeby oprócz standardowego basenu z piłeczkami były tam sprzęty takie, jak: trampolina, labirynty czy zjeżdżalnie. Wewnętrzny plac zabaw to jednak nie wszystko – w ofercie sali zabaw dla dzieci powinny być także inne możliwości kreatywnego spędzenia czasu. W naszym Hulaparku znajdują się m.in.: stoliki do rysunku, zabawki interaktywne, tablice manipulacyjne, sprzęt sportowy czy instrumenty muzyczne – wylicza Karolina Zelerowicz, social media menager sali zabaw Hulapark.

Czy warto zabierać dziecko na salę zabaw?

Sala zabaw dla dzieci to świetne miejsce spędzania wolnego czasu. To także możliwość ćwiczenia motoryki dużej, czyli sprawności fizycznej i ruchowej. Duży wybór różnorodnych, odpowiednio przystosowanych do potrzeb dziecka sprzętów stwarza możliwość także rozwoju różnych zmysłów, koordynacji ruchowej i spostrzegawczości. 

Dzieci są zazwyczaj ciekawe nowych doświadczeń – intrygują je różnorodne kolory, kształty i możliwości. Bywa i tak, że nadmiar atrakcji może być dla nich przytłaczający. Warto zachęcać dziecko do samodzielności i eksperymentowania w sali zabaw.

Jak wybrać dobrą salę zabaw dla dziecka?

Zanim wybierzemy się z dzieckiem do sali zabaw, zapoznajmy się z jej ofertą, by wybrać to, co będzie najlepsze dla naszego malucha. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

  1. Strefy wiekowe. Bardzo często sale zabaw podzielone są na części tak, aby najmłodsze maluszki nie mieszały się z uczniami. 
  2. Poziomy trudności. Dziecko skonfrontowane ze zbyt trudną dla siebie zabawą może się zniechęcić.
  3. Strefy tematyczne. Dobra sala zabaw powinna mieć mniejsze pomieszczenia przeznaczone na kameralne imprezy. Może to być np. laboratorium chemika, kuchnia dla dzieci, kabina kosmonauty, sceneria ulubionej bajki lub westernu. 
  4. Bezpieczeństwo materiałów. Warto zwrócić uwagę na to, czy zabawki nie są uszkodzone i czy mają zabezpieczenia. 
  5. Czystość. W sali zabaw powinny być jasno określone standardy przestrzegania czystości. Szczególnie dezynfekowane powinny być miejsca trudno dostępne. 
  6. Bliskość toalet i zaplecza gastronomicznego. W łazienkach powinny znajdować się przewijaki i toalety dostosowane do wzrostu dzieci, a w obiekcie – możliwość zakupienia picia i drobnych przekąsek. 

– Profesjonalne sale zabaw na swojej stronie internetowej umieszczają zdjęcia i informacje na temat swoich atrakcji i posiadanych certyfikatów. Nie trzeba robić osobistej inspekcji, warto podpytać wśród znajomych, przejrzeć zdjęcia czy opinie o obiekcie. Ważnym aspektem jest klimatyzacja pomieszczenia. Dzieci są skłonne do przeziębień, dlatego w sali zabaw powinna być odpowiednia temperatura i brak przeciągów – mówi Karolina Zelerowicz z Hulakula.

Jakie pomysły na zabawy urodzinowe?

Polecamy

Jakie pomysły na zabawy urodzinowe?

Urodziny dziecka są ważnym wydarzeniem zarówno dla solenizanta, jak i jego najbliższej rodziny. Rodzice dokładają wszelkich starań, by wyprawić dziecku niezapomniane przyjęcie. Gdzie najlepiej zorganizować imprezę i jakie zabawy urodzinowe przygotować?

Czytaj

Regulamin sali zabaw

Każda sala zabaw ma regulamin, z którym można się zapoznać przed rozpoczęciem zabawy. Znajdują się w nim szczegółowe zapisy informujące o tym, komu przysługuje prawo do korzystania z sali zabaw, wskazujące prawa i obowiązki opiekunów i animatorów pracujących w obiekcie, a także zasady korzystania z poszczególnych konstrukcji i urządzeń. Oddzielne rozporządzenia dotyczą imprez zamkniętych, takich jak urodziny czy kinderbale.

– W regulaminie ważna jest wzmianka o tym, czy organizator udostępnia tylko sprzęty i zabawki, czy również sprawuje opiekę nad dziećmi. Kolejnym priorytetowym zapisem w regulaminie powinna być notatka określająca liczbę osób, jaka może równocześnie przebywać w sali – dodaje Karolina Zelerowicz. 

Od jakiego wieku dziecko może korzystać z sali zabaw? 

Wiele zależy od tego, z jaką salą zabaw mamy do czynienia. W przypadku większych obiektów najczęściej wydzielone są strefy oddzielne dla każdej z grup wiekowych. Nie ma więc przeciwwskazań, aby przyjść na salę zabaw z niemowlęciem, ale powinno ono przebywać w specjalnym tzw. kąciku malucha, umeblowanym z uwzględnieniem potrzeb najmłodszych. Pozostałe konstrukcje przeznaczone są dla dzieci starszych. Bardzo często opatrzone są informacjami o dopuszczalnym maksymalnym wzroście lub wadze dziecka korzystającego z konstrukcji. 

– W większości obiektów występuje podział od 0 do 12 lat. Rodzice powinni rozpocząć poszukiwania od sprawdzenia kategorii wiekowej, której odpowiada wewnętrzny plac zabaw. Warto wybrać sale dla konkretnej grupy wiekowej. W Hulaparku rodzice znajdą 3 strefy wiekowe (od 0 do 2 lat, od 3 do 5 lat, od 6 do 12 lat), każda z nich jest dostosowana do wieku i umiejętności dzieci – wyjaśnia Karolina Zelerowicz. 

Urodziny na sali zabaw

Organizacja przyjęcia w miejscu pełnym niecodziennych atrakcji jest atrakcyjnym pomysłem. Dzieciaki będą mogły się wyszaleć i ciekawie spędzić czas. Organizatorzy z pewnością udekorują miejsce imprezy i zadbają, by goście czuli się wyjątkowo. 

Urodziny w sali zabaw to także możliwość zapewnienia dziecku atrakcji, których realizacja w domu jest utrudniona. Mowa tu choćby o piniacie ze słodyczami, pokazie iluzjonisty czy zamykaniu się w wielkich bańkach mydlanych. 

– Ulubione postaci z bajek, specjalnie udekorowana sala, wymarzony tort sprawią dziecku ogromną radość w tym dniu. Opiekunowie nie muszą myśleć o przygotowaniach, dekoracjach i o sprzątaniu, bo wszystkim zajmują się organizator i animator. Oferta urodzinowa pozwala wybrać pomieszczenie o dowolnej aranżacji i zaproszenie dowolnej liczby gości – dodaje menedżerka.

Ile kosztują urodziny na sali zabaw? To już kwestia bardzo indywidualna. Cena zależy od pakietu, jaki rodzice zdecydują się wykupić – może on obejmować różne zakresy godzinowe czasu spędzonego w sali zabaw, zestaw przekąsek, napojów i dodatkowych animacji. Najczęściej organizując urodziny w sali zabaw, trzeba się liczyć z koniecznością wcześniejszego zakupu oraz dowiezienia tortu.

Co zabrać dziecku do sali zabaw?

Wybierając się do sali zabaw, warto pamiętać o zabraniu przekąsek i napojów. Najlepiej sprawdzi się butelka z filtrem, którą można uzupełnić. Warto także zabrać ubranie na zmianę – na wypadek pobrudzenia, przepocenia lub nieoczekiwanej wpadki w toalecie. 

Jeśli mamy pod opieką młodszego malucha, dobrze jest zapiąć mu na ręce opaskę z numerem telefonu do siebie. Nawet jeśli siedzimy w kawiarence obok, dziecko może stracić orientację – takie rozwiązanie da poczucie bezpieczeństwa zarówno jemu, jak i tobie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź