Najlepsze przekąski dla niemowlaka/fot. Getty Images Najlepsze przekąski dla niemowlaka/fot. Getty Images

Najlepsze przekąski dla niemowlaka

Zdarzają się chwile, gdy maluch ma ochotę zjeść coś na spacerze albo pomiędzy głównymi posiłkami mlecznymi. Można przygotować wtedy przekąski, które zaspokoją głód. Tylko co podać maluchowi, aby jedzenie jednocześnie było pożywne i dziecko chętnie je zjadło? Dobre nawyki żywieniowe powinno się wprowadzać już od najmłodszych lat, dlatego przekąskę warto zrobić np. z warzyw lub owoców. Podpowiadamy, jakie są zdrowe przekąski dla dziecka i kiedy je podawać.

Spis treści:

Jakie są zdrowe przekąski dla dziecka?

Zdrowa dieta malucha powinna składać się z posiłków mlecznych oraz posiłków uzupełniających. Wraz z wiekiem dziecko zjada coraz mniej mleka i produkty z innych grup żywności stają się podstawą jego diety, jednakże do pierwszego roku życiu to posiłki mleczne są najważniejszą częścią jadłospisu malca.

Czasem maluch ma ochotę na coś ekstra. Wtedy przygotujmy mu przekąskę. Zdrowe przekąski dla niemowlaka nie powinny zawierać cukru, barwników ani ulepszaczy smaku. Smaczna przekąska wcale nie musi być słodka. Pamiętajmy, żeby nie podawać dziecku żywności przetworzonej, w tym paluszków, ciasteczek słodzonych syropem glukozowo-fruktozowym, cukierków czy batoników. Niektóre produkty na sklepowych półkach kuszą rodziców swoimi zapewnieniami o przeznaczeniu dla dzieci. Niestety, gdy przyjrzymy się ich składowi, znajdziemy w nich m.in. emulgatory czy substancje spulchniające.

Co w takim razie będzie dobrą przekąską dla małych dzieci? Przede wszystkim warzywa podawane pod różną postacią oraz owoce. Maluchowi może posmakować domowy koktajl albo jogurt z owocami. Świetnym pomysłem są pasty do kanapek, dzięki którym dziecko pozna nowe, ciekawe smaki.

Domowe przekąski dla niemowlaka

Przygotowując przekąski samodzielnie, masz pewność, że dajesz dziecku zdrową żywność. Pomysłów na domowe przekąski dla niemowlaka jest bez liku. Maluchowi możesz podać:

  • kleik ryżowy z musem bananowym lub gruszkowym,
  • kaszkę kukurydzianą z owocami,
  • owsiankę z jabłkiem,
  • koktajl owocowy,
  • placuszki ryżowe,
  • domowy kompot.

Przekąski dla rocznego dziecka można już przygotowywać na bazie mleka krowiego. Powinny być małą, ale wartościową porcją jedzenia. Mogą składać się z jednego produktu, np. owocu, ale lepiej, aby zawierały więcej składników. Możemy więc łączyć jogurt z owocami albo mleko modyfikowane z produktem zbożowym

Przegryzki dla niemowlęcia

Ciekawym pomysłem na przegryzkę dla niemowlaka są suszone owoce. Kolorem i kształtem mogą kojarzyć się dziecku z cukierkami, dlatego chętniej po nie sięgnie. Są słodkie i bardzo smaczne. Dla najmłodszych dzieci najlepiej jest je namoczyć. Bakalie można podawać już siedmio- lub ośmiomiesięcznym dzieciom, jeśli potrafią gryźć i mamy pewność, że się nie zakrztuszą. Rodzynki albo suszoną żurawinę dodaj do musli lub owsianki. Roczne dziecko może dodatkowo jeść orzechy, migdały i daktyle. Bakalie korzystnie wpływają na układ nerwowy, są dobrym źródłem błonnika i żelaza, znajduje się w nich także magnez i fosfor.

Warzywne przekąski dla dziecka

Smaczną warzywną przekąskę można przygotować na wiele sposobów. Dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z rozszerzaniem diety, najlepiej sprawdzą się gotowane warzywa. Musimy pokroić je na takie kawałki, które malec będzie mógł wziąć do rąk i samemu włożyć do ust. Spróbujmy podać dziecku różyczkę kalafiora lub brokułu, cukinię albo kabaczka. Urozmaiceniem mogą być frytki przygotowane z batata lub marchewki. Nieco później dziecku warto dać do spróbowania surowe warzywa, np. paprykę, kalarepę, rzodkiewkę lub zielonego ogórka.

Gryzienie i chrupanie warzyw sprawia dzieciom dużą frajdą. Zwłaszcza wtedy, gdy warzywa są pokrojone w ciekawe kształty pobudzające wyobraźnię. Jeśli dziecko potrafi już jeść samodzielnie, można dodatkowo przygotować mu pastę, w której będzie maczało plasterki warzyw.

Chrupiące przekąski dla maluszka

Oprócz chrupiących warzyw i marchewkowych frytek maluch może pogryzać wafle ryżowe. Okrągłe wafelki dobrze leżą dziecku w dłoni i da się je nieśpiesznie konsumować. Przy okazji niemowlę ćwiczy koordynację oko-ręka i zaspokaja głód. Niemowlaki bardzo lubią też chrupki kukurydziane, biszkopty i herbatniki. Oczywiście wybierajmy takie produkty, które mają najprostszy skład i nie są dosładzane. Taki rodzaj przekąski łatwo zabrać na spacer. Biszkopcików i wafli nie podawajmy jednak zbyt często, ponieważ nie są zbyt odżywcze.

Nie zapomnijmy o owocach. Zacznijmy od tych miękkich: banana, malin, truskawek czy brzoskwini. Banana nie krójmy w plasterki, tylko przetnijmy na pół. Maluch łatwiej chwyci go w rączkę. Twardsze owoce, takie jak jabłka, trzeba będzie przetrzeć na tarce.

Kiedy nie podawać przekąski niemowlakowi?

Przekąskę dawajmy dziecku świadomie. Jeśli ma ona zastąpić posiłek, powinna być pełnowartościowa. Nie przekupujmy dziecka przekąskami i nie oferujmy ich cały czas. Nie zawsze głodne dziecko powinno ją dostać, ponieważ potem może nie chcieć zjeść właściwego posiłku. Przekąski lepiej też nie oferować dziecku w trakcie zabawy albo gdy nie jest głodne. 

Źródła:

  1. Halina Weker i Marta Barańska Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014.
  2. Poradnik żywienia niemowląt, „Medycyna Praktyczna”, Kraków 2014.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź