Nadwaga dziecięca – to jest problem!
Spis treści:
Nadwaga u dziecka: wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe
Najważniejsze jest to, aby twoje dziecko odżywiało się różnorodnie. Na jego talerzu powinny znaleźć się warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko (np. mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe) oraz zdrowe tłuszcze (np. awokado, orzechy, nasiona). Zadbaj o to, aby nie dziecko nie jadło przetworzonej żywności: zawiera ona dużo soli, cukru i sztucznych dodatków. Zamiast tego postaw na świeże, naturalne produkty. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co dziecko je, ale także to, co pije. Zamiast niezdrowych gazowanych napojów z olbrzymią ilością cukru czy też słodkich soków owocowych zaproponuj mu zwykłą wodę. Ważna jest także regularność posiłków: niech zje zdrowe śniadanie, drugie śniadanie, obiad, kolację. Jeśli między posiłkami koniecznie musi coś przekąsić, niech to będą pokrojone w słupki warzywa, a nie np. chipsy.
Najprzyjemniej jeść wspólnie, w rodzinnym gronie. Zamiast więc do baru szybkiej obsługi, zaproś dziecko na wspólną domową kolację. Pamiętaj też, jak ważna jest edukacja i zwiększanie świadomości w temacie zdrowego żywienia. Tłumacz dziecku czym są wartości odżywcze i dlaczego trzeba zrezygnować z fast foodów. Bądź dla dziecka dobrym wzorem. Pamiętaj, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, więc dostosuj nawyki żywieniowe do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. W razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą lub dietetykiem.
Nadwaga u dziecka: postaw na ruch
Umówmy się: nie każde dziecko ma w sobie ducha sportowca. Jednocześnie naukowcy biją na alarm: dzieci mają coraz mniej ruchu. Jak to ze sobą pogodzić? Całe szczęście sport nie musi być karą. Można go przemycić całkowicie bezboleśnie: zaprosić dziecko na wspólny spacer, zabrać na basen, zapisać na tańce. Jest wiele przyjemnych form aktywności, podczas których, niejako przy okazji, gubi się kalorie. Zachęć dziecko do gry w piłkę czy do jazdy na rowerze. Dziecko będzie bardziej zmotywowane, jeśli będzie miało towarzystwo i dobrą zabawę podczas aktywności. Dlatego też rodzinne wyjścia połączone z ruchem to najlepsze, co możesz mu zaoferować.
Nie ma nic gorszego niż presja i poczucie obowiązku. Pozwól dziecku, aby samo wybrało aktywność fizyczną, na którą ma ochotę. Mogą to być sztuki walki, jazda na rolkach, akrobatyka czy ulubiony rodzaj tańca.
Jeśli dziecku ciężko jest zmusić się to ruchu, ogranicz czas spędzany przed ekranem. Wtedy będzie musiało wypełnić nudę. A zabawy na placu zabaw mogą być świetną okazją do spotkania z rówieśnikami i gubienia zbędnych kalorii.
Zawsze chwal postępy dziecka i jego osiągnięcia. Uświadamiaj go, jak ważną rolę w jego życiu odgrywa ruch. I dawaj mu dobry przykład! Po prostu bądź aktywnym rodzicem.
Nadwaga u dziecka: wspieraj je i akceptuj
Nadwaga u dziecka to nie tylko problem natury zdrowotnej czy estetycznej. Dziecko z nadmiernymi kilogramami często boryka się z niższym poczuciem własnej wartości czy też z odrzuceniem przez rówieśników. Twoją rolą, jako rodzica czy opiekuna jest podkreślać na każdym kroku, że twoje dziecko jest kochane, wspaniałe i bez względu na wszystko akceptowane przez ciebie. I nie ma tu nic do rzeczy jego waga. Bądź ciałopozytywna naucz swoje dziecko prawidłowej relacji z ciałem. Podkreślaj, że każde ciało jest wyjątkowe i zasługuje na szacunek. Wspieraj dziecko w jego walce w osiągnięciu celu: niech nie traktuje nadmiernych kilogramów jako wroga, tylko wyzwanie. Dowiedz się, czy twoje dziecko ma dobre wsparcie w szkole. Stwórz przyjazne i wspierające otoczenie w domu. Ogranicz dostęp do niezdrowych przekąsek i napojów. Twoje wsparcie emocjonalne jest kluczowe dla budowania zdrowej i pozytywnej relacji z ciałem i jedzeniem.