Połóg. Higiena intymna po porodzie
Spis treści:
Ból krocza po porodzie
W pierwszych dniach po porodzie twoje miejsca intymne mogą być na tyle obolałe, że potrzebne będą leki przeciwbólowe. Bez obaw możesz przyjmować wtedy paracetamol – jest bezpieczny dla dzieci karmionych piersią. Dodatkowo możesz stosować zimne okłady – przykładając woreczki z lodem do bolących miejsc. Najlepiej, żeby były jednorazowe, zminimalizujesz w ten sposób ryzyko infekcji. Lodowy okład pomoże zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.
Czysto, sucho i przewiewnie – to warunki, w których poporodowe urazy Twoich miejsc intymnych zagoją się najszybciej. Jak je zapewnić? Co do czystości – dbaj o higienę po każdym skorzystaniu z toalety. Najlepiej podmywać się letnią wodą z mydłem, płynem do higieny intymnej po porodzie lub płynem antyseptycznym. Nie korzystaj z myjek czy gąbek – to siedlisko bakterii! Najlepiej sprawdzi się po prostu ręka. Pamiętaj, aby podmywać się w jednym kierunku: od przodu do tyłu. Po umyciu spłucz wszystko czystą wodą i delikatnie osusz za pomocą jednorazowych ręczników papierowych.
Ciepłe kąpiele są kwestią dyskusyjną- jedni je odradzają ze względu na występowanie krwawienia z dróg rodnych, inni zalecają jako relaksującą metodę mogącą przynieść ulgę.
Kolejną metodą jest stosowanie ciepłych kompresów na opuchnięte miejsca, które pomóc w zmniejszeniu obrzęków i złagodzeniu bólu. Możesz użyć kompresów z ciepłego naparu ziołowego, na przykład z rumianku lub lawendy.
Ważne jest, aby dać swojemu ciału czas na regenerację. Pamiętaj o odpoczynku i unikaj nadmiernego wysiłku, aby dać swojemu ciału szansę na powrót do zdrowia. Unikaj także długotrwałego siedzenia, które może zwiększać obrzęki i ból. Możesz wykorzystać poduszki do podparcia pleców, krocza lub brzucha, aby zmniejszyć napięcie i ból.
Spróbuj częściej wstawiać się, spacerować i wykonywać delikatne ćwiczenia, aby poprawić krążenie.
Poza tym jak najczęściej zmieniaj wkładki higieniczne – rana w suchym otoczeniu goi się lepiej. Najkorzystniejsze są po porodzie podpaski z naturalnych materiałów (bawełniane), które zapewniają odpowiednią przewiewność. Zmieniaj wkładkę przed każdym karmieniem piersią, ponieważ kiedy dziecko się pożywia, zwiększa się krwawienie z dróg rodnych. Dodatkowo zrezygnuj z fikuśnej bielizny na rzecz wygodnych bawełnianych majtek. W okresie tuż po porodzie doskonale sprawdzą się tzw. majtki poporodowe, wykonane z siateczki – nie uciskają obolałych miejsc intymnych, a do tego zapewniają dostęp powietrza do rany. Zarówno majtki poporodowe, jak i podpaski po porodzie można kupić w aptekach lub dobrze zaopatrzonych drogeriach. Dobra rada na „wietrzenie” gojących się miejsc w nocy, szczególnie tuż po porodzie, to zrezygnowanie z bielizny. Na łóżko połóż nieprzepuszczalny podkład, a między nogi włóż wkładkę. Nawet jeśli się wysunie, całą wydzielinę wchłonie podkład, który rankiem po prostu wyrzucisz. Luźne dresowe spodnie lub sukienka (zapomnij o obciskających, nieprzepuszczalnych dla powietrza rajstopach!) dodatkowo poprawią twój komfort w pierwszych poporodowych tygodniach.
O higienę intymną po porodzie według powyższych wskazówek powinny też dbać kobiety, które urodziły przez cięcie cesarskie.
Kiedy wrócić do aktywności seksualnej po porodzie
Poród to dla kobiety nie lada przeżycie. Nie tylko pod względem emocjonalnym. To także ogromnie ciężka praca fizyczna. Największa część ciała noworodka – główka – ma zazwyczaj ponad 30 cm obwodu. Nic więc dziwnego, że w okolicach krocza dochodzi do mikrouszkodzeń czy drobnych pęknięć. Niekiedy konieczne jest nacięcie krocza, a później założenie szwów. Bez względu na to, jak trudny był poród, w okresie połogu każdej kobiecie potrzebna jest szczególna pielęgnacja, aby rany goiły i regenerowały się prawidłowo. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, kiedy powinny wrócić do aktywności seksualnej? Nie ma tu jednej odpowiedzi! To bardzo indywidualna sprawa. Ale jedna rzecz dotyczy wszystkich kobiet bez wyjątku: konsultacja z lekarzem. Tylko ginekolog
będzie w stanie ocenić twoje zdrowie i dać zielone światło, gdy będziesz gotowa. My radzimy:
- nie spiesz się – twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację po porodzie. Słuchaj go, wypatruj sygnałów.
- szczerze porozmawiaj z partnerem: powiedz mu o swoich oczekiwaniach, obawach i potrzebach.
- pamiętaj o antykoncepcji
- stwórz przyjazną atmosferę
- postaw na czułość i pieszczoty: intymność nie zawsze oznacza penetrację
- zachowaj odpowiednią higienę podczas stosunku
Czy i jak karmić piersią podczas połogu?
Połóg jest szczególnie wymagającym czasem dla wielu kobiet. Kiedy jest ci trudno, poproś o wsparcie partnera, rodzinę lub skorzystaj z profesjonalnego doradcy. Karmienie piersią podczas połogu jest kolejnym wyzwaniem. Może być natomiast pięknym i niezapomnianym doświadczeniem, jeśli właściwie zadbasz o siebie.
Noworodki często potrzebują karmienia co 2-3 godziny. Reaguj na żądania dziecka, ale zadbaj także o swój komfort. Wybierz wygodne miejsce do karmienia, tak, żebyś miała odpowiednie podparcie dla pleców i ramion. Możesz użyć poduszki do karmienia lub karmić w specjalnym fotelu. Ważne jest, aby prawidłowo przyłożyć dziecko do piersi: w ten sposób unikniesz bólu sutków. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące karmienia piersią, skonsultuj się z położną lub doradczynią laktacyjną.
Nie zapominaj o sobie. Znajdź czas na odpoczynek i odpowiednie nawodnienie. Pij dużo płynów i staraj się odpoczywać, kiedy tylko to możliwe.