Ubezpieczenie dla przedszkolaka - co musisz wiedzieć? Ubezpieczenie dla przedszkolaka - co musisz wiedzieć?/ fot. Adobe Stock

Ubezpieczenie dla przedszkolaka – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie NNW przedszkolaka jest zawierane dobrowolnie, nie możemy być do niego zmuszani. Obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne – jeśli jesteśmy nim objęci, musimy pamiętać o zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia. Jakie ubezpieczenie dla przedszkolaka wybrać i co obejmuje polisa?

Spis treści:

Czy dziecko jest ubezpieczone w przedszkolu?

Ubezpieczenie przedszkolaka jest świadczeniem dobrowolnym – to nie przedszkole decyduje o polisie, a rodzice dziecka. Przedszkolak nie jest z automatu objęty ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), to my – jeśli chcemy ubezpieczyć dziecko – wybieramy ofertę i podpisujemy umowę z ubezpieczycielem. Nie możemy być przymuszani do zakupu polisy (czerwona lampka powinna zapalić się przede wszystkim wtedy, gdy zostanie nam podsunięta oferta konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, bez możliwości wyboru innej opcji).

Czy dziecko musi mieć ubezpieczenie zdrowotne?

Chociaż osoby do 18. roku życia mają prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, czy nie, podlegają one jednak obowiązkowi ubezpieczenia – muszą być do niego zgłoszone. Obowiązek zgłoszenia dziecka spoczywa na:

  • rodzicu lub opiekunie dziecka – jeśli jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym,
  • babci lub dziadku – jeśli żaden z rodziców nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym,
  • ZUS-ie – jeśli dziecko otrzymuje np. rentę rodzinną,
  • placówce opiekuńczo-wychowawczej – jeśli dziecko jest jej podopiecznym,
  • szkole – jeśli dziecko jest uczniem i nie jest objęte ubezpieczeniem jako członek rodziny lub podopieczny placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Dlaczego, mimo prawa do opieki zdrowotnej, ważne jest rozróżnienie na dzieci ubezpieczone i nieubezpieczone? Chodzi o finansowanie leczenia. Opieka zdrowotna nad dzieckiem ubezpieczonym jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze składek osób ubezpieczonych, a za opiekę zdrowotną nad dzieckiem nieubezpieczonym NFZ płaci z dotacji otrzymywanych z budżetu państwa.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla przedszkolaka?

Jeśli decydujemy się na ubezpieczenie NNW przedszkolaka, warto zapoznać się z ofertą różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Z drugiej strony – jeśli sami jesteśmy ubezpieczeni (np. mamy wykupione OC w życiu prywatnym) i mamy zaufanie do wybranego przez nas towarzystwa ubezpieczeniowego, zazwyczaj to tam wykupimy ubezpieczenie małego dziecka. 

Chcąc wybrać najlepsze ubezpieczenie przedszkolaka, dokładnie przeczytajmy umowę (zwróćmy uwagę na OWU – ogólne warunki ubezpieczenia), sprawdźmy, co obejmuje polisa (np. wypadki związane z aktywnościami dziecka czy koszt leczenia lub rehabilitacji), jakie są wyłączenia. Pamiętajmy także, że kwota odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia (im wyższa składka, tym wyższa wartość świadczeń). W zależności od wybranego wariantu, ubezpieczenie NNW obejmuje m.in.:

  • urazy w wyniku nieszczęśliwego wypadku (m.in. złamania, wstrząśnienia mózgu, utrata stałych zębów),
  • koszt naprawy okularów uszkodzonych w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • koszt leczenia stomatologicznego,
  • koszty rehabilitacji, leczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • pogryzienie przez zwierzęta czy inne urazy, które nie powodują stałego uszczerbku na zdrowiu.

Gdzie ubezpieczyć przedszkolaka? Ubezpieczenie NNW w swojej ofercie mają m.in. PZU, Compensa, Warta, Generali, Wiener czy Uniqa. Umowa zawierana jest zazwyczaj na 12 miesięcy, a ochroną dziecko objęte jest nie tylko podczas pobytu w przedszkolu, ale i poza nim. Ile zapłacimy za NNW przedszkolaka? Wiele zależy od wybranego przez nas wariantu ubezpieczenia. Składki wahają się od ok. 20 do 400 zł.

Możemy także zdecydować się na ubezpieczenie grupowe, jednak za niską kwotą składki idzie także niska suma ubezpieczenia. Trudno też wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb, a jeśli dokumenty są do wglądu np. jedynie podczas zebrania, nie będziemy mogli dokładnie przeczytać wszystkich warunków. Przypominamy, że ubezpieczenie NNW jest dobrowolne, nie możemy być zmuszeni do przystąpienia do ubezpieczenia grupowego.

​​Ubezpieczenie przedszkolaka a pobyt w szpitalu

Ubezpieczenie NNW to nie tylko odszkodowanie za złamaną rękę, ale i kwota wypłacana za czas pobytu w szpitalu (w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy choroby). Wysokość świadczenia i warunki jego otrzymania różnią się w zależności od towarzystwa – przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytajmy OWU.

Plasterek na całe zło, czyli jak reagować na kontuzję dziecka 

Polecamy

Plasterek na całe zło, czyli jak reagować na kontuzję dziecka 

Podrapane kolana i siniak na siniaku to wakacyjna norma. Niektórzy mówią, że także znak dobrej zabawy. Z tym bywa różnie, bo maluch może przewrócić się nawet na prostej drodze, wcale nie szukając przygód. Jedno jest pewne – często od naszej reakcji zależy, czy większe lub mniejsze „bam” zostanie szybko zapomniane czy też okupione hektolitrami łez.

Czytaj

Czy jest kara za niezgłoszenie dziecka do ubezpieczenia?

Zgodnie z art. 67 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego (z wyłączeniem osób wskazanych w ustawie) ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, o których mowa w ustawie – to przede wszystkim dzieci oraz małżonkowie. Art. 193 wskazuje, że jeśli nie dokonamy zgłoszenia, podlegamy karze grzywny. Orzekanie następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. 

Pamiętajmy, że mowa tu o ubezpieczeniu zdrowotnym. Ubezpieczenie NNW przedszkolaka jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie możemy być zmuszeni do jego zakupu, nie ponosimy także kary za niezgłoszenie dziecka do ubezpieczenia NNW. Jednak – jeśli tylko mamy taką możliwość – warto dla własnego spokoju wykupić polisę dla przedszkolaka.

Źródła:

  1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. 2004 nr 210 poz. 2135.
  2. www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/zglos-dziecko-do-ubezpieczenia [dostęp 21.11.2022 r.]

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź