Bezpieczne pierwsze kroki w internecie Bezpieczne pierwsze kroki w internecie / iStock

Bezpieczne pierwsze kroki w internecie

Prędzej czy później twoje dziecko wkroczy w internetowy świat. To może być piękna przygoda. Ale tylko wtedy, kiedy ty, jako rodzic, nauczysz go bezpieczeństwa w sieci. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Spis treści:

Pierwsze kroki w internecie - jakie zasady bezpieczeństwa zastosować?

Ważne jest, aby na początku ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu. Muszą one opierać się na bezpieczeństwie i odpowiedzialności.  Powiedz dziecku, jakich zachowań nie akceptujesz.  Z pomocą przychodzi także nowoczesna technologia. Jest wiele systemów kontroli rodzicielskiej, które pozwalają na monitorowanie i ograniczanie aktywności online dzieci. Możesz zablokować nieodpowiednich treści, ustawić limity czasowe na korzystanie z Internetu czy też monitorować odwiedzane przez dziecko strony. 

Podobnie jest z filtrowaniem treści: jest wiele aplikacji i programów do filtrowania treści, które pozwalają na blokowanie lub ograniczanie dostępu do nieodpowiednich stron internetowych, treści wideo czy aplikacji.  W ten sposób chronisz dziecko przed treściami nieodpowiednimi dla ich wieku. 

Jednak ważne jest, aby w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Twoje dziecko ma także prawo do prywatności, a ty musisz to uszanować. Jak pogodzić te dwie sprawy? Warto rozmawiać z dzieckiem o korzystaniu z Internetu, budować zaufanie i zachęcać do szczerej rozmowy. Najlepsze co możemy zrobić dla naszego dziecka, to je edukować w zakresie cyberbezpieczeństwa. Ważne jest, aby przestrzegać dzieci przed zagrożeniami online, takimi jak cyberprzemoc, stalking czy udostępnianie prywatnych informacji.

Pierwsze kroki w internecie - jak nauczyć dziecko odróżnić prawdę od kłamstwa?

Żyjemy w świecie dezinformacji i fake newsów, więc nawet nam dorosłym czasami ciężko jest odróżnić prawdę od kłamstwa. Uświadamiajmy nasze dzieci, że nie wszystko, co widzą lub czytają w Internecie, jest prawdziwe. Powinny unikać podejrzanych linków czy budzącego wątpliwości źródła informacji. Spróbuj wytłumaczyć dziecku, jak różne są media i jakie cele im przyświecają. Naucz dziecko budować krytyczne myślenie: tak, aby samodzielnie weryfikowało informację i starało się sprawdzić, czy jest wiarygodna. Pokaż dziecku wiarygodne źródła informacji i wytłumacz, czym są clickbaitowe tytuły mające zagrać na emocjach internauty. Podpowiedz, że można sprawdzać informacje na podstawie innych źródeł, takich jak np. publikacje naukowe. 
 
Wytłumacz dziecku, że niektóre artykuły mogą być pisane w celu manipulacji lub wprowadzenia w błąd. Zwróć uwagę na nieprawdziwe nagłówki, brak źródeł, stronę internetową o wątpliwej wiarygodności czy manipulacyjne chwyty. 

Pierwsze kroki w internecie - pokaż dziecku te strony i aplikacje!

Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych i edukacyjnych stron internetowych oraz aplikacji dla dzieci, które oferują interaktywne i edukacyjne treści. Oto kilka popularnych przykładów:

1. National Geographic Kids: Ta strona oferuje wiele fascynujących treści dotyczących przyrody, nauki, zwierząt i geografii. Dzieci mogą oglądać filmy, czytać artykuły, wykonywać zabawy i gry edukacyjne.

2. NASA Kids’ Club: To strona stworzona przez NASA, która dostarcza dzieciom informacji o kosmosie, astronautach i naukach związanych z przestrzenią. Zawiera gry, filmy, zagadki i wiele innych atrakcji.

3. Math Kids: aplikacja ta pozwala na naukę matematyki w sposób interaktywny.

4. Khan Academy Kids: aplikacja zwiera różnorodne gry, zabawy i interaktywne lekcje z matematyki, języka angielskiego, nauk przyrodniczych i innych przedmiotów.

5. Scratch: platforma stworzona do nauki programowania dla najmłodszych.  Dzieci mogą tworzyć własne interaktywne projekty.

6. Duolingo: aplikacja do nauki języków obcych. Dzieci przyswajają obcy język poprzez gry, quizy, ćwiczenia słownictwa i nagrania audio.

7. BrainPOP: dziecko może tu obejrzeć animowane filmy edukacyjne z różnych dziedzin tj.  matematyka, historia, sztuka i wiele innych.

8. ABCmouse.com to aplikacja, dzięki której można w przystępny sposób eksplorować takie dyscypliny takie jak matematyka, czytanie i pisanie, nauki społeczne i przyrodnicze oraz sztuka.

Pierwsze kroki w internecie: uważaj na cyberbulling

Internet jest wspaniałym wynalazkiem, źródłem informacji i rozrywki. Jednak jest też przestrzenią, w której czyha wiele zagrożeń. Młody użytkownik internetu może stać się ofiarą cyberbullyingu, czyli formy agresji i zastraszania w cyfrowym świecie. Takie doświadczenie niesie za sobą poważne skutki emocjonalne i psychiczne. Wyjaśnij dziecku, że wszelkie groźby, wyzwiska czy szantaże jakich doświadcza w sieci musi zgłosić osobie dorosłej: rodzicowi, nauczycielowi, osobie, do której ma zaufanie. Zabezpiecz dowody: powiedz dziecku, że do wyjaśnienia sprawy nie może usuwać obraźliwej korespondencji, naucz robić zrzut ekranu. Zachęć dziecko, żeby nie reagowało na agresywne komentarze czy wiadomości: odpowiedź daje tylko pożywkę agresorowi. Naucz dziecko blokować takie osoby albo usuwać ze znajomych. Przestrzegaj swoją pociechę, żeby pod żadnym pozorem nie udostępniała swoich haseł.

Pierwsze kroki w internecie: nauczyć dziecka netykiety

Netykieta to zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w Internecie. W wirtualnej przestrzeni należy zachowywać się z szacunkiem do innych internautów. Tylko przestrzegając zasad możemy stworzyć bezpieczną i komfortową dla wszystkich przestrzeń. Tego też uczmy od małego naszych dzieci. Wyjaśnij swojemu dziecku, że nawet w największych emocjach nie wolno mu pisać agresywnych czy też obraźliwych komentarzy. Pod żadnym pozorem nie może także udostępniać prywatnych informacji, wrażliwych danych i szerzyć plotek. Wytłumacz dziecko, żeby pisało uprzejme wiadomości, bez wulgaryzmów. Wiek nie zwalnia z odpowiedzialności. Powiedz dziecku, że jest odpowiedzialne za to co pisze i robi w sieci.  

Źródła:

vader.pl, zpe.gov.pl

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź