Sińce pod oczami u dziecka – czy to powód do zmartwień?/fot. iStock Sińce pod oczami u dziecka – czy to powód do zmartwień?/fot. iStock

Sińce pod oczami u dziecka – czy to powód do zmartwień?

Sińce pod oczami u dziecka mogą wzbudzać niepokój wśród rodziców. Często związane są po prostu z jasną karnacją skóry i nie muszą być powodem do zmartwień. Zdarza się jednak, że przyczyny sińców pod oczami są poważne. Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Spis treści:

Sińce pod oczami – przyczyny

Najczęściej sińce pod oczami występują u dzieci o jasnej, bladej karnacji i są efektem przebijania ciemnego zabarwienia naczyń pod cienką skórą wokół oczu. Mogą jednak pojawiać się w przebiegu różnych chorób. 

Wśród najczęstszych przyczyn sińców pod oczami wyróżnia się m.in. niewyspanie. Często uwidaczniają się, gdy dzieci chodzą zbyt późno spać lub nie śpią wystarczającej liczby godzin. Inną możliwą przyczyną sińców jest uraz mechaniczny. Często zasinienie dotyczy w tej sytuacji tylko jednego oka i może powstać na skutek bezpośredniego uderzenia, np. piłką. 

Sińce pod oczami są także charakterystyczne dla alergicznego zapalenia spojówek czy też zatkania nosa w wyniku infekcji takiej, jak zapalenie zatok czy przeziębienie. Dochodzi do obrzęku powiek, co rodzice obserwują jako tzw. podkrążone oczy. Należy pamiętać, że do opuchnięcia oczu dochodzi w wyniku płaczu, a także zatarcia oka i podrażnienia go na skutek kontaktu z kurzem czy sierścią zwierząt. Często sińce pojawiają się u dzieci mających przerośnięte migdałki, które skutkują zatkaniem nosa, tym samym pogarszają sen, czego wynikiem są podkrążone oczy. 

Innymi przyczynami sińców pod oczami jest niedoczynność tarczycy oraz atopowe zapalenie skóry, mające pierwsze objawy często jeszcze przed ukończeniem 1. roku życia. Należy pamiętać, że odwodniona skóra może przybierać bardziej ziemisty kolor, dlatego warto dbać o odpowiednie pojenie dziecka.

Czy sińce pod oczami to powód do zaniepokojenia?

Zasinienie powiek dolnych pojawia się u wielu osób, zarówno dzieci i dorosłych, i w większości przypadków jest to tzw. ich uroda. Jeśli rodzice mają jasną karnację i sińce pod oczami, najprawdopodobniej to samo czeka ich dzieci. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna, więc naczynka krwionośne mogą prześwitywać i sprawiać wrażenie sińców pod oczami. 

Niestety sińce pod oczami u dzieci mogą być również symptomem dużo poważniejszych schorzeń. Zalicza się do nich m.in. nerwiaka zarodkowego (neuroblastomę), który jest nowotworem złośliwym stosunkowo często pojawiającym się wśród niemowląt. Pojawiają się wtedy tzw. krwiaki okularowe, a rodzice obserwują również bladość skóry lub wyczuwają guz w jamie brzusznej dziecka. Wspomniany krwiak okularowy może być efektem urazu i uszkodzenia w wyniku upadku dołu czaszki. W tej sytuacji zasinienie często jest obustronne, a towarzyszyć mu może m.in. wyciek z ucha.

Domowe sposoby na sińce pod oczami

Wiele dzieci, szczególnie o bardzo jasnej karnacji, ma zauważalne sińce pod oczami. W większości przypadków nie są one objawem żadnego poważnego schorzenia, lecz zawsze lepiej upewnić się i skonsultować ze specjalistą, który wykluczy ewentualne groźne przyczyny sińców pod oczami. 

Rodzice powinni dbać o odpowiednią ilość i jakość snu dzieci. Unikać powinno się korzystania z różnego rodzaju smartfonów i tabletów przed snem oraz w nadmiernej ilości w ciągu dnia. Ważne jest także nawadnianie adekwatne do potrzeb dziecka i jego aktywności oraz zapewnienie diety dostarczającej wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Bladość, a co za nią idzie, widoczne zasinienie pod oczami, może być objawem niedokrwistości (anemii), dlatego warto zwrócić uwagę na zawartość żelaza i witaminy B12 w diecie dziecka. Jeśli zaś dojdzie do zapalenia spojówek, pomocne okazują się okłady z rumianku.

Kiedy należy wybrać się do lekarza?

Jeśli dziecko przechodzi infekcję lub rodzice wiedzą, że jest alergikiem, nie ma potrzeby wizyty u lekarza z powodu podkrążonych przejściowo oczu. Jeśli jednak doszło do upadku, urazu, lub pojawia się charakterystyczny krwiak okularowy, należy niezwłocznie udać się na izbę przyjęć. Poza tym, jeśli rodzice zauważą niepokojące objawy, powinni udać się z dzieckiem do lekarza. Zwrócić uwagę rodziców powinny symptomy takie jak:

  • zmęczenie i znużenie u dziecka,
  • blada skóra, 
  • zimne ręce i stopy,
  • szybki oddech (tachypnoe), szybkie tętno (tachykardia)
  • opadające powieki,
  • utrata masy ciała,
  • zmiany w zachowaniu dziecka,
  • utykanie i problemy z równowagą.

Podobnie gdy dziecko skarży się na ból pleców, kości czy problemy z widzeniem. Wtedy wizyty u specjalisty nie powinno się odwlekać.

Najczęściej lekarz zleca badania takie, jak morfologia krwi w celu wykluczenia zbyt niskiej hemoglobiny, a także TSH czy parametry nerkowe. Może się okazać, że niezbędne jest także wykonanie USG jamy brzusznej, a po urazie głowy np. tomografii komputerowej. Zasinienie, szczególnie pojawiające się u niemowląt, może być związane z wrodzoną wadą serca, dlatego niezbędne jest osłuchanie dziecka i czasami także wykonanie echa serca

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź