Rower dla czterolatka – jaki wybrać?/fot. iStock Rower dla czterolatka – jaki wybrać?/fot. iStock

Rower dla czterolatka – jaki wybrać?

Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze roweru dla dziecka, jest długość jego nóg i rąk. Ile cali mają mieć koła roweru dla czterolatka? Na co zwrócić uwagę, by dziecko było zadowolone?

Spis treści:

Jaki powinien być rower dla dziecka?

Obecnie wybór jest ogromny, a kupienie idealnego jednośladu może być kłopotliwe. 

Przygodę z rowerem dziecko może rozpocząć stosunkowo wcześnie, kiedy ma około dwóch lat. Warto wówczas zainwestować w rower biegowy, będący znakomitym sprzętem na spacery. Kształtuje on koordynację ruchową, poprawia motorykę, uczy utrzymywania równowagi, oceny prędkości itp. Głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru biegówki, jest długość nóg malucha. 

Kiedy dziecko opanuje jazdę na rowerku biegowym, nadchodzi kolej na tradycyjny rower z pedałami. Na początku sprawdzi się doskonale rower z bocznymi kółkami. Rower powinien być stabilny, lekki i przede wszystkim bezpieczny. Warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów został wykonany. Przy podjęciu decyzji dobrze jest także zaznajomić się z opiniami innych użytkowników.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower dla dziecka?

Wybierając rower dla czterolatka, warto zwrócić uwagę na rozmiar ramy i kół. Wielkości podawane są w calach. Nigdy nie dobieramy roweru do wieku dziecka, często maluchy znacznie różnią się pod względem fizycznym. Ważny jest nie tylko sam wzrost, ale długość nogi mierzona od kroku. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na wagę roweru. Dobry sprzęt dla czterolatka nie może być zbyt ciężki i toporny. Na lżejszym rowerze jazda jest przyjemniejsza. Łatwiej jest utrzymać równowagę i kontrolować jazdę. Jeśli dziecko będzie musiało wnosić rower po schodach lub będzie pokonywało nim przeszkody, wybierzmy taki z lekką ramą. Waga roweru jest jednym z istotnych parametrów zwłaszcza dla początkujących rowerzystów. 

Rower do nauki jazdy dla czterolatka powinien mieć stalową ramę i kierownicę. Stalowa rama wcale nie musi być ciężka. Jest trwała, odporna na uderzenia, zarysowania i upadki, które podczas nauki jazdy zdarzają się często. Na rynku dostępne są również zdecydowanie lżejsze rowery z ramą aluminiową, choć zazwyczaj przeznaczone dla nieco starszych dzieci.

Ile kosztuje rower dla dziecka?

O ile koszt rowerku biegowego powinien zmieścić się w przedziale od 100 do 300 zł, to rower dla czterolatka jest większym wydatkiem. Za ten początkowy, ze stalową ramą i czterema kółkami, będziemy musieli zapłacić od 400 do nawet 1000 zł. Warto wybrać model z odkręcanymi kółkami, by po opanowaniu podstawowych umiejętności dziecko trenowało jazdę na rowerze dwukołowym. Oczywiście warto zaopatrzyć się w doczepiany pałąk/uchwyt do roweru, dzięki któremu pomożemy dziecku utrzymać równowagę. Z kolei rower 16-calowy z aluminiową ramą to koszt od 1000 do nawet 2000 zł. To niemały wydatek, dlatego powinien być dobrze przemyślany. 

Niezbędnym dodatkiem, który zapewni dziecku bezpieczną jazdę, są ochraniacze na kolana i łokcie, których cena wynosi od 30 do 150 złotych. Nie sposób zapomnieć o ochronie głowy, którą zapewni kask. Jego koszt mieści się w przedziale od 40 do 200 zł. Założenie kasku zmniejsza ryzyko urazu głowy, na które dzieci są najbardziej narażone podczas upadku. Kask powinien mieć otwory wentylacyjne, tak by zapewnić przewiew powietrza. Cena roweru i dodatkowych akcesoriów różni się w zależności od producenta, modelu, sposobu wykonania i użytych materiałów.

Rower dla czterolatka – jak duży powinien być?

Jak dobrać rower dla dziecka? Przy doborze roweru powinniśmy wziąć pod uwagę kilka parametrów, ale nie jest to wiek dziecka! Oczywiście wiekiem można się sugerować, jednak kluczowa jest długość nogi, ramion i proporcje ciała. Ważne są także umiejętności dziecka. 

Który rower dla dziecka będzie odpowiedni? Wystarczy zmierzyć długość nóg dziecka po wewnętrznej stronie, a także znać jego wzrost. Najlepiej jest wybrać i dopasować jednoślad w sklepie. Przyjmuje się, że dla czteroletniego dziecka, którego długość wewnętrznej strony nogi wynosi około 48 cm, powinniśmy wybrać rower z 14- lub 16-calowymi kołami.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź