Pomadka ochronna dla dziecka - jaką wybrać? / istock Pomadka ochronna dla dziecka - jaką wybrać? / istock

Pomadka ochronna dla dziecka – jaką wybrać?

Skóra na ustach jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji – nie tylko u osób dorosłych, ale również u dzieci, w tym także niemowląt. Duże wahania temperatury, zbyt suche powietrze, przygryzanie warg, oblizywanie ust – wszystko to sprzyja ich przesuszeniu, spierzchnięciu, popękaniu, a nawet krwawieniu. Dlatego też warto zawczasu pomyśleć o prewencji w postaci pomadki ochronnej dla dziecka, w składzie której powinny znajdować się wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego.

Spis treści:

Czy dziecko potrzebuje pomadki ochronnej?

Pomadka ochronna jest jednym z podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych, który powinien znajdować się w kosmetyczce każdego dziecka przez cały rok. Skóra na ustach jest bardzo delikatna, a przez to podatna na uszkodzenia, co jest problemem nie tylko estetycznym, ale również zdrowotnym. 

Przesuszone usta mają tendencję do pękania i krwawienia, czemu mogą towarzyszyć również dolegliwości bólowe. Można jednak temu stosunkowo łatwo zapobiec, stosując pomadkę ochronną dla dziecka. Jest to tak ważne, ponieważ maluchy mają tendencję do oblizywania ust i przygryzania warg – zwłaszcza na świeżym powietrzu podczas beztroskiej zabawy. 

Warto pamiętać, że suche i popękane usta u dziecka mogą być wynikiem nie tylko braku prawidłowej pielęgnacji, ale również niedostatecznego nawodnienia organizmu czy też niedoboru witamin i substancji mineralnych.

Jak pielęgnować usta dziecka jesienią?

Pielęgnację ust dziecka należy dostosować do pory roku, a co za tym idzie – również warunków atmosferycznych, panujących zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Wahania temperatur, klimatyzowane lub ogrzewane pomieszczenia, niska wilgotność powietrza  to czynniki, które zdecydowanie nie sprzyjają codziennej pielęgnacji ust. Warto też mieć na uwadze, że na inne zagrożenia nasza pociecha narażona jest w sezonie wiosenno-letnim, a na inne w jesienno-zimowym. 

Dbałość o usta naszej pociechy w sezonie jesiennym wymaga ochrony przed niską temperaturą i promieniowaniem słonecznym. Nie mniej ważne jest również nawilżenie i ewentualne złagodzenie występujących już podrażnień. Wszystko to może zapewnić odpowiednio dobrana pomadka do ust, w której składzie powinny znajdować się wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego.

Czym nawilżać usta dziecku?

Dobór odpowiedniego produktu do pielęgnacji ust dziecka to obecnie nie lada wyzwanie. Z pewnością nie ułatwia tego bogata gama różnego typu produktów, które znajdziemy nie tylko na drogeryjnych, ale również na aptecznych półkach. 

Zwykle pierwszym, co przychodzi nam do głowy na myśl o nawilżaniu ust dziecka jest pomadka ochronna. Jest to dobry pomysł, ale należy być bardzo selektywnym w jej wyborze – na rynku możemy znaleźć produkty, które z zasady przeznaczone są dla dzieci i kuszą swoją atrakcyjną szatą graficzną, a przy tym nie mają zbyt dobrego składu. 

Ponadto usta dziecka możemy smarować kremem ochronnym – tym samym, którym smarujemy jego twarz – lub wazeliną, która jest najtańszą opcją. Alternatywą mogą być domowe produkty, w tym m.in. oliwa z oliwek, która wykazuje właściwości natłuszczające i ochraniające. Jednakże z uwagi na jej smak dzieci mogą być niechętne do smarowania nią ust.

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Polecamy

Kosmetyki dla dzieci – koniecznie czytaj ich skład!

Nie w pełni dojrzała skóra niemowląt i dzieci jest zdecydowanie cieńsza i bardziej podatna na działanie substancji drażniących, w porównaniu do skóry osoby dorosłej. Dlatego tak niezwykle istotne jest zwracanie uwagi na składy kosmetyków dla dzieci. Czytajmy etykiety!

Czytaj

Pomadki ochronne dla dzieci – hit czy kit?

Pomadki ochronne dla dzieci z zasady można podzielić na dwie grupy – te, które dobrze spełniają swoją funkcję i te, które kuszą przede wszystkim swoją atrakcyjną szatą graficzną. 

Pierwsza grupa pomadek cechuje się bezwonnością i neutralnością smaku. Nie zawierają one żadnych sztucznych substancji zapachowych i smakowych, dzięki czemu są zdecydowanie bezpieczniejszą (i zdrowszą) opcją. W ich składzie powinniśmy znaleźć wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego. 

Druga grupa pomadek jest z całą pewnością wizualnie dużo bardziej przyciągająca – nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Produkty te są kolorowe, mają atrakcyjny – najczęściej słodki – smak i zapach. Należy jednak zachować dużą ostrożność w ich stosowaniu, gdyż mogą podrażniać i uczulać ze względu na sztuczne substancje, które znajdują się w ich składzie.

Jaką pomadkę ochronną wybrać dla dziecka?

Pomadka ochronna dla dziecka w pierwszej kolejności powinna zapewniać bezpieczeństwo stosowania, co w praktyce oznacza, że jej skład musi być prosty i naturalny. Najlepiej dla dzieci używać produktów, które zostały stworzone z myślą o ich specyficznych potrzebach i uwarunkowaniach. 

Wybierając pomadkę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, by miała prosty i naturalny skład, a także by była bezwonna i bezsmakowa. Tego typu produkt może zawierać: olej rycynowy, olej z pestek winogron, wosk pszczeli, ceramidy, masło shea, lanolinę i witaminę E.

Co zamiast pomadki dla dziecka?

Systematyczna pielęgnacja ust dziecka jest bardzo ważnym zadaniem. Nie trzeba jednak od razu biec do apteki czy drogerii i kupować specjalnej pomadki ochronnej dla maluszka. Można wykorzystać w tym celu np. krem, którym smarujemy buzię dziecka, wazelinę (np. w sztyfcie) czy też maść z witaminą A, która wykazuje świetne właściwości ochronne. 

Na popękane i suche usta u dziecka można użyć też produktów, które niemal każdy z nas ma w swojej domowej spiżarni. Mowa tu o: miodzie, aloesie, awokado czy też oliwie z oliwek. Niemniej jednak produkty te sprawdzą się lepiej u starszych dzieci i nastolatków.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź