Odblaski dla dziecka – co warto wiedzieć? / iStock

Odblaski dla dziecka

Czy nam się to podoba, czy nie – każdy uczestnik ruchu drogowego po zmroku w terenie niezabudowanym musi mieć na sobie odblaskowy element. Tak mówią przepisy, które dotyczą również dzieci. Odblaski dla dziecka powinny się jednak bezwzględnie znaleźć w wyprawce każdego przedszkolaka i szkolniaka. W jakich sytuacjach odblaski mogą przydać się najbardziej? Jakie odblaskowe gadżety wybrać dla dziecka? Gdzie najlepiej założyć dziecku odblask? Odpowiadamy.

Spis treści:

Kiedy dziecko musi nosić odblaski

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że każdy pieszy poruszający się po zmroku na obszarze niezabudowanym musi mieć na ubraniu elementy odblaskowe. Zadaniem odblasków jest uczynić dziecko wyraźnie widzialnym dla innych użytkowników ruchu, w tym głównie dla kierowców aut, ale też dla rowerzystów. Z tego powodu poza terenem zabudowanym dziecko musi nosić odblaski, kiedy porusza się po chodniku, ulicy czy ścieżce rowerowej po zmroku. Najczęściej dzieci będą potrzebować odblasków zimą i jesienią, kiedy dni są krótkie. Jednak także latem i wiosną, gdy jest pochmurna pogoda lub leje deszcz, odblaski mogą uratować życie. Warto je nosić również w terenie zabudowanym.

Jakie odblaski dla dziecka?

Ze względu na swoją skuteczność najlepszym wyborem są kamizelki odblaskowe. Jednak dzieci niekoniecznie chcą je nosić. To dobry wybór np. na długą trasę podczas wycieczki rowerowej. Alternatywą są szelki odblaskowe, które sprawdzą się także podczas jazdy na rolkach, wrotkach czy na hulajnodze.

Można wybierać spośród rozmaitych odblaskowych gadżetów, a kupując odzież wierzchnią na zimę i jesień dla dziecka, można poszukać takiej, która ma wszyte odblaskowe paski na nogawkach lub rękawach. Dzięki temu nie będzie trzeba codziennie pamiętać o tym, by wyposażyć dziecko w odblask. Na rynku dostępne są też naszywki i naklejki odblaskowe na odzież.

Aby wybrać odpowiedni odblask dla dziecka, należy się upewnić, że dobrze odbija on światło. Na nic zdadzą się odblaskowe gadżety, które odblaskowe w istocie nie są. – Przy zakupie odblasku należy zwrócić uwagę, czy zostały na nim umieszczone znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że wyrób nie powinien być używany na drodze – jest gadżetem, który jedynie przypomina odblask – informuje Instytut Transportu Samochodowego. Co więcej, każdy odblaskowy element powinien mieć minimum 15 centymetrów kwadratowych powierzchni.

Odblaskowe gadżety dla dziecka

Popularnymi gadżetami odblaskowymi dla dzieci są breloczki, które łatwo można przypiąć do plecaków, oraz opaski, które zwijają się w rulon. Można je zakładać na kostki lub nadgarstki. Popularne są również worki uszyte z odblaskowej tkaniny, które można nosić jak plecaki. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne.

Odblaskowe zawieszki do plecaka

Odblaskowe zawieszki do plecaka dostępne są w różnych kształtach i kolorach. W kształcie zwierzątek, zwykłych kółek czy trójkątów, niebieskie, żółte, różowe czy zielone – wszystkie tak samo dobrze spełniają swoją funkcję. Przy okazji są też ozdobą i gadżetem, który z pewnością spodoba się dziecku. Raz przypięta zawieszka do plecaka ochroni dziecko za każdym razem w drodze do lub ze szkoły.

Odblaskowe bransoletki

Odblaskowe bransoletki również dostępne są w różnych kolorach. Ich minusem jest to, że mogą okazać się niewygodne – bransoletki są sztywne i założone bezpośrednio na skórę mogą drapać lub sprawiać innego rodzaju dyskomfort. Jednak nałożone na rękaw lub nogawkę są całkowicie nieodczuwalne.

Jak bezpiecznie wozić dzieci na rowerze i co jest lepsze: fotelik czy przyczepka? „Opisywane są przypadki syndromu dziecka potrząsanego wywołanego zbyt długą jazdą”

Polecamy

Jak bezpiecznie wozić dzieci na rowerze i co jest lepsze: fotelik czy przyczepka? „Opisywane są przypadki syndromu dziecka potrząsanego wywołanego zbyt długą jazdą”

Foteliki rowerowe, przyczepki i wózki biegowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Czy wiemy jednak, jak przewozić w nich dzieci bezpiecznie i zgodnie z przepisami? – Foteliki bardzo często nie są amortyzowane, zwłaszcza te bez regulacji oparcia, co oznacza, że wożone w nich dzieci przyjmują na swój kręgosłup wszystkie obciążenia – zauważa ortopeda dr Krzesimir Sieczych.

Czytaj

Gdzie założyć dziecku odblask?

Odblaski najlepiej założyć dziecku w obrębie tułowia. Założone tylko na kostkę, ramię lub nadgarstek nie będą tak dobrze widoczne. Z tego powodu najbardziej skuteczne są odblaski w postaci kamizelek, ale też elementy odblaskowe na kurtkach i plecakach. Warto pamiętać, że dziecko może mieć więcej niż jeden element odblaskowy. Jeśli jedzie rowerem, dobrze byłoby, gdyby odznaczał się więcej niż jeden punkt na ciele dziecka – np. na kostkach i na plecach. Zawieszki i opaski można też przytwierdzić bezpośrednio do roweru. Co bardzo ważne – gdy poruszamy się po prawej stronie drogi, odblaski powinniśmy zakładać na części ciała po lewej stronie, gdyż te znajdują się bliżej przejeżdżających aut.

Odblaskowe elementy na odzież dziecka

Poza wspomnianymi szelkami oraz kamizelkami odblaskowymi na odzież można też przywiązać chustę odblaskową – do ramienia, na szyję, do nogawki. Niezłym rozwiązaniem są też naszywki i naklejki, którymi możemy ozdobić każdy rodzaj odzieży.

Czy odblaski są potrzebne?

– Jak wynika ze statystyk Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2014 r. w wypadkach z udziałem pieszych życie straciło 1 116 osób, a rannych zostało 8 398. Najtragiczniejsze były skutki zdarzeń w obszarze niezabudowanym, na nieoświetlonych drogach – w co trzecim ginął człowiek – czytamy na stronie ITS. Dziecko w ciemnej kurtce idące o zmroku chodnikiem czy przechodzące przez pasy bywa zupełnie niewidoczne dla kierowców. Policja niejednokrotnie porównywała zdjęcia tego samego miejsca: na jednym zdjęciu dziecko dzięki odblaskom było widoczne, na drugim (bez odblasków) zupełnie nie. By je dostrzec, trzeba było mocno wytężyć wzrok. To pokazuje, jak istotne jest, by każde dziecko miało na sobie choć jeden spełniający normy odblaskowy element.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź