O czym świadczą pieniste kupy u przedszkolaka? O czym świadczą pieniste kupy u przedszkolaka?/ fot. Adobe Stock

O czym świadczą pieniste kupy u przedszkolaka?

Powszechnie wiadomo, że wygląd kupy świadczy o kondycji jelit, a także zdrowiu całego organizmu. O ile niemowlęta obowiązują inne zasady, niż osoby dorosłe, czy starsze dzieci – mogą robić więcej kup o rzadkiej konsystencji (efekt karmienia piersią). O tyle dzieci, które odżywiają się tak, jak dorośli, powinny robić kupę o konkretnym wyglądzie – dość zwartą, najlepiej w formie „kiełbasy”, gładką. Jednak co zrobić, jeśli obserwujemy u przedszkolaka pienistą kupę? Czy pienista kupa u przedszkolaka to powód do zmartwień?

Spis treści:

Jak rozpoznać pieniste kupy u przedszkolaka?

Rozpoznanie pienistej kupy u przedszkolaka nie jest szczególnie trudne. Pienista kupa charakteryzuje się licznymi pęcherzykami powietrza – tak jakby dziecko zamiast kupy, zrobiło „pianę”, taką samą, jaka towarzyszy pienieniu się płynu do mycia naczyń lub żelu do kąpieli. Zdecydowanie jednak różni się kolor i zapach.

Kupa u zdrowego dziecka ma formę gładką, brązową i zwartą. Pęknięcia na wspomnianej „kiełbasce” mogą świadczyć o zaparciu, zaś luźniejsza konsystencja o biegunce. Oba te odstępstwa od normy nieszczególnie dziwią – biegunki i zaparcia zdarzają się często, z różnych powodów, najczęściej niegroźnych (np. infekcja, zła dieta). Jeśli obserwujemy u dziecka w wieku przedszkolnym objawy biegunki czy zaparcia incydentalnie, a jelita dziecka wracają do zdrowia, nie mamy powodów do zmartwień. Niestety nie dotyczy to pienistych kup u przedszkolaka. Takowe, występujące nawet sporadycznie, mogą świadczyć o problemie.

Czy pieniste kupy u przedszkolaka to powód do zmartwień?

Zdecydowanie kupa przedszkolaka nie powinna być pienista. W tym wieku stolec dziecka wygląda tak samo, jak w przypadku osoby dorosłej. Czy to oznacza, że z powodu pienistej kupy od razu powinniśmy znaleźć się w gabinecie lekarskim?

Wiele zależy od innych objawów, od tego, czy kupa występuje incydentalnie, czy regularnie. Pieniste kupy to wynik gromadzących się w jelitach pęcherzyków powietrza, które mogą być wynikiem np. problemów z trawieniem laktozy. Warto przyjrzeć się diecie dziecka oraz innym objawom – czy pienistej kupie towarzyszą wzdęcia, ból brzucha –kiedy pieniste kupy mają miejsce – co dziecko jadło wcześniej. Takie obserwacje mogą szybko przynieść podpowiedź bez konsultacji z lekarzem. U dzieci starszych niż 18-miesięczne pieniste kupy zazwyczaj wiążą się z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami, zatem powtarzających się incydentów pienistych kup nie należy ignorować – wymagają one diagnostyki.

Co zrobić, jeśli przedszkolak robi pieniste kupy?

W sytuacji, w której przedszkolak robi pieniste kupy, należy zgłosić się do lekarza-pediatry. Wcześniej warto dokładnie zapisać, co dziecko je i czy cierpi z powodu innych objawów alergii – bóle brzucha, zmiany skórne (np. pokrzywka, wysypka), objawy ze strony układu oddechowego (katar, kaszel), brak apetytu, bladość skóry, sińce pod oczami. Rozpoznanie można zacząć od testów na alergię – zarówno wziewną, jak i pokarmową. Niezdiagnozowana i nieleczona alergia, która objawia się biegunką czy pienistą kupą jest bardzo niebezpieczna – może prowadzić od odwodnienia oraz osłabienia kondycji jelit i mikroflory.

Niestety samodzielne diagnozowanie alergii jest trudne. Alergeny długo utrzymują się w powietrzu – dziecko może mieć objawy długo po kontakcie z alergenem. Ponadto dość łatwo pomylić alergię z nietolerancją pokarmową, która również może być przyczyną pienistych kup u dziecka. Z tego powodu diagnostykę najlepiej jest przeprowadzić pod kontrolą specjalisty.

Pieniste kupy mogą być też następstwem infekcji, zatem w pierwszej kolejności należy leczyć dziecko objawowo. Przy biegunce, dziecko wymaga odpowiedniego nawodnienia – najlepiej elektrolitami.

Alergia kontaktowa u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie

Polecamy

Alergia kontaktowa u dziecka - objawy, przyczyny, leczenie

Z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na schorzenia o podłożu alergicznym. Szacuje się, że alergia kontaktowa może występować nawet u 40 proc. osób w populacji, w tym u 13-25 proc. dzieci. Na czym polega alergia kontaktowa, jak ją rozpoznać i leczyć?

Czytaj

Czy i kiedy konieczna jest konsultacja u specjalisty?

Konsultacja u specjalisty, jeśli obserwujemy pieniste kupy u przedszkolaka, jest konieczna, jeśli taka sytuacja nie jest odosobnionym incydentem, jeśli w kale pojawiła się krew oraz jeśli pienistej biegunce towarzyszyły inne objawy – wymioty, nudności, bóle brzucha. Jeśli pieniste kupy występują u dziecka bez wymienionych objawów, jednak się powtarzają, również powinniśmy skonsultować się z pediatrą i wykonać odpowiednie testy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź