Nadwaga u dzieci – jak radzić sobie z tym problemem? Nadwaga u dzieci – jak radzić sobie z tym problemem?/ iStock

Nadwaga u dzieci – jak radzić sobie z tym problemem?

Według statystyk na nadwagę cierpi co 5. chłopiec i co 7. dziewczynka w Polsce. To poważny problem dotykający coraz większą liczbę dzieci. W dodatku na nadwagę chorują coraz młodsze dzieci. Jak ją rozpoznać i jak jej zapobiegać? Czy dzieci można odchudzać?

Spis treści:

Nadwaga u dzieci – jak ją rozpoznać?

Nadwagą, zgodnie z definicją WHO, określana jest sytuacja, w której wartość BMI dziecka mieści się między 85. a 95. centylem. Aby rozpoznać nadwagę, należy więc wartość BMI dziecka odnieść do siatek centylowych uwzględniających jego płeć oraz wiek. BMI zaś obliczane jest na podstawie wzoru biorącego pod uwagę wzrost oraz masę ciała dziecka. Sama liczba kilogramów nie może być podstawą do zdiagnozowania nadwagi lub jej braku. 

Nadwaga u dzieci ma różne przyczyny, lecz najpoważniejszą i najczęstszą jest źle zbilansowana, nieprawidłowa dieta stosowana od najmłodszych lat. Podawanie dzieciom przetworzonej żywności typu fast food czy nagradzanie słodyczami stanowi jeden z głównych czynników rozwoju nadwagi u dzieci. 

Poza zbyt dużą ilością kalorii niemałą rolę odgrywa również brak ruchu. Zdarza się jednak, że do nadmiernej masy ciała prowadzi zażywanie niektórych leków czy też zaburzenia hormonalne u dziecka. Rozpoznanie nadwagi jest niezwykle istotne, aby móc odpowiednio szybko wprowadzić modyfikację diety czy też leczyć chorobę prowadzącą do nadmiernej masy ciała.

Jak zapobiegać nadwadze u dzieci?

O ryzyku nadwagi u dzieci należy pamiętać już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Aby jej uniknąć, rodzice nie powinni samodzielnie zagęszczać różnego rodzaju kaszek czy mlek modyfikowanych dla dzieci. Przedstawione przez producentów dawki są dobrane do wieku dziecka i nie ma potrzeby ich zmieniać. Nie należy również podawać dzieciom napojów słodzonych, tylko wodę mineralną. Rozszerzanie diety powinno rozpoczynać się od warzyw. Owoce są dużo słodsze i mogą sprawić, że dziecko nie będzie chciało sięgać po jarzyny. 

Bardzo ważne, aby pamiętać o codziennej aktywności fizycznej dziecka. Zbyt duża ilość czasu spędzonego przed ekranem komputera czy telewizora może prowadzić do rozwoju nadwagi. Zdecydowanie złym pomysłem jest nagradzanie dzieci wyjściem na fast food oraz dawaniem słodyczy na różnego rodzaju okazje. Istotny wpływ na zapobieganie nadwadze ma wprowadzenie regularnych posiłków w domu oraz unikanie podjadania między nimi. Jeśli dziecko ma dobry przykład dobrze zbilansowanej zdrowej diety u rodziców, szansa na rozwój nadwagi u niego jest mniejsza.

Odchudzanie u dzieci – czy można?

Rodzice w przypadku wystąpienia nadwagi czy otyłości u dzieci powinni skonsultować się z lekarzem pediatrą oraz dietetykiem. Rozważne zaplanowanie diety i kolejnych kroków prowadzących do zmniejszenia masy ciała dziecka jest niezwykle ważne. Dziecko wymaga dostarczania wszystkich niezbędnych składników odżywczych, więc wszelkie diety restrykcyjne czy skrajne ograniczenie przyjmowania np. tłuszczów nie są godne polecenia. 

Najważniejsze w odchudzaniu dzieci jest więc wprowadzanie dobrze zbilansowanej diety, zawierającej wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Istotny jest sposób przygotowywania posiłków i unikanie smażenia. Dziecko powinno jeść regularnie, a w jego diecie lepiej zrezygnować ze słodzonych czy solonych potraw. Dotyczy to również napojów gazowanych i żywności typu fast food. 

Odchudzanie dziecka powinno odbywać się zawsze pod kontrolą dietetyka. Zaproponuje przykładowe przepisy na mniej kaloryczne dania, ale jednocześnie zapewniające organizmowi dziecka wszystkie niezbędne składniki. Samo obniżenie ilości spożywanych kalorii nie przyniesie skutku, jeśli posiłki będą nieregularne, a dziecko będzie czuło głód i osłabienie. W ten sposób można doprowadzić do poważnych niedoborów mających groźne konsekwencje dla zdrowia dziecka. Dlatego nie należy odchudzać dziecka samodzielnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że nadwaga to dla dziecka nie tylko problem dodatkowych kilogramów. Niestety, rówieśnicy potrafią być dla dzieci z nadwagą bardzo niemili i uprzykrzać im pobyt w szkole. Szczególnie trudne jest to w trakcie zajęć na WF-ie czy basenie. Dlatego często dzieci z nadwagą rezygnują z tego typu zajęć, aby uniknąć wyśmiewania czy nawet poniżania. Bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie dziecka i konsultacja z psychologiem dziecięcym. 

Rodzice pamiętać powinni, że przyczyną nadwagi nie zawsze jest nieodpowiednia dieta. Jeśli dziecko cierpi na nadmierną masę ciała, trzeba udać się do lekarza, który zaproponuje konkretne badania, np. w kierunku niedoczynności tarczycy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź