Krew w kale u dzieci – co zrobić?/fot. iStock Krew w kale u dzieci – co zrobić?/fot. iStock

Krew w kale u dzieci – co zrobić?

Krew w kale u dzieci to zjawisko, którego nie należy lekceważyć. Co oznacza krew w kale u dziecka? Jakie wykonać badania, aby ustalić przyczyny pojawiania się krwi w kale? Wyjaśniamy.

Spis treści:

Krew w kale u dziecka – przyczyny

Krew w kale u dziecka może pojawiać się z różnych powodów. Co może oznaczać krew w kale u dziecka? Oto najczęstsze przyczyny:

  • zaparcia,
  • twarde zbite stolce,
  • alergie pokarmowe,
  • urazy mechaniczne naskórka wokół odbytu (np. otarcia przy podcieraniu),
  • hemoroidy,
  • polipy odbytu,
  • szczeliny odbytu,
  • stany zapalne jelit, choroby przewlekłe jelit, infekcje jelit,
  • infekcje układu pokarmowego,
  • choroby nowotworowe,
  • nieprawidłowa budowa układu pokarmowego i jelit,
  • urazy jamy brzusznej, perforacje.

Jak rozpoznać krew w kale?

Krew w kale u dziecka może pojawiać się w różnych postaciach. W zależności od tego, jakie są przyczyny pojawienia się krwi w kale, można zaobserwować świeżą czerwoną krew, zaschniętą krew, pasma skrzepów krwi, krwotoki z odbytu, krew ze śluzem.

W przypadku świeżej krwi rozpoznanie zwykle nie nastręcza problemów. Może być zauważalna zarówno w kale, jak i na bieliźnie czy papierze toaletowym. W kale mogą pojawiać się niekiedy także nitki krwi.

Natomiast w przypadku niepokojącego koloru kału, należy najpierw zastanowić się, czy w diecie dziecka ostatnio były buraczki lub inne silnie barwiące składniki (np. słodycze, ciasta z dodatkiem mocnych barwników spożywczych). Po takich produktach stolec może mieć czerwone zabarwienie, jednak nie jest to skutek krwi w kale u dziecka.

Jeśli kał jest czarny, smolisty, może to świadczyć o krwawieniu w górnej części układu pokarmowego. Wówczas niezbędna jest dalsza diagnostyka, aby potwierdzić obecność krwi w kale u dziecka.

Zapewnij swojemu dziecku odpowiednią dietę w walce z zaparciami czynnościowymi. Nasz ebook opracowany przez doświadczonego dietetyka klinicznego i dziecięcego oferuje jadłospisy bogate w błonnik, dostosowane do wieku dziecka, zgodne z aktualnymi wytycznymi żywienia.

POBIERZ EBOOK

O czym może świadczyć krew w kale?

Krew w kale może, ale nie musi, świadczyć o chorobach układu pokarmowego, szczególnie jelit i odbytu. Krew w kale u dzieci może towarzyszyć biegunce. Bywa, że jest to efekt działania bakterii chorobotwórczych odpowiedzialnych za rozwolnienie. Biegunka i krew w stolcu u dziecka świadczą zwykle o zakażeniach w obrębie jelit. Typowym objawem zakażenia bakterią Clostridium difficile jest biegunka z krwią i śluzem.

Świeża krew w kale u dziecka podczas biegunki może być jednak skutkiem mechanicznych uszkodzeń błony śluzowej jelit i odbytu, wskutek zbyt częstego oddawania stolców. Zdarza się, że krwawienie jest powodowane częstym podcieraniem. Warto wtedy zastąpić papier toaletowy delikatnymi nawilżanymi chusteczkami lub w przypadku małych dzieci sięgnąć po zwilżone wodą waciki kosmetyczne.

Krew w kale u dzieci niekiedy pojawia się również po zastosowaniu antybiotyku. W takich przypadkach krew w kale to skutek uboczny stosowania antybiotykoterapii, która może powodować stany zapalne jelit oraz wyjałowienie układu pokarmowego z niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania bakterii.

Nitki krwi mogą pojawiać się w kale u dziecka m.in. na skutek stanów zapalnych jelit, wad anatomicznych, infekcji układu pokarmowego lub alergii pokarmowych.

Krew w kale u dzieci pojawia się często przy zaparciach. Warto wtedy ustalić przyczynę zaparcia. To pozwoli zlikwidować powody, dla których w kale pojawia się krew. 

‒ Wbrew pozorom, krew w kale u dzieci to nie jest rzadki problem. W żłobkach i przedszkolach, ale też w domu, np. po odpieluchowaniu, dzieci mają problemy z wypróżnianiem i celowo powstrzymują się od wypróżniania. Kiedy w końcu oddają stolec, jest tak twardy i zbity, że wypływa z nim krew. Chociaż jest to stosunkowo częsty objaw, nie należy go lekceważyć – zwraca uwagę Anna Jankowska, opiekunka medyczna pracująca w żłobku.

Kiedy udać się do lekarza?

Pojawienie się krwi i śluzu w kale dziecka to objaw niepokojący. Dlatego nie lekceważ takiej sytuacji i omów ją z lekarzem.

Jakie badania należy wykonać, gdy pojawia się krew w kale u dziecka? Lekarz na wizycie dokładnie zbada dziecko, oceni jego ogólny stan zdrowia. Warto zwrócić uwagę, czy pojawiają się jeszcze inne niepokojące objawy, np. chudnięcie, utrata apetytu, wymioty, anemia (która może być powodowana silnymi krwawieniami z układu pokarmowego), gorączka itd. W zależności od sytuacji mogą zostać zlecone następujące badania wykrywające przyczyny krwi w kale:

  • badanie kału pod kątem obecności pasożytów,
  • badanie kału na obecność krwi utajonej,
  • badania endoskopowe np. kolonoskopia, aby sprawdzić obecność stanów zapalnych jelit, nieprawidłowości anatomicznych, polipów itp.
  • badania pod kątem nietolerancji i alergii pokarmowych, które mogą leżeć u podłoża zaparć i przyczyniać się do pojawiania krwi w stolcu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź