Kiedy pierwszy raz do kina z dzieckiem? Jaki film wybrać na pierwszy raz w kinie? / istock Kiedy pierwszy raz do kina z dzieckiem? Jaki film wybrać na pierwszy raz w kinie? / istock

Kiedy pierwszy raz do kina z dzieckiem? Jaki film wybrać na pierwszy raz w kinie?

Kino, słynna X muza, ulegało zmianom na przestrzeni lat. Dziś zamiast studyjnych obiektów dominują multipleksy. Nowoczesne wnętrza mają w sobie mniej teatralnej aury. Zamiast tego gwarantują doskonałe udźwiękowienie i wygodne fotele. Dlatego rodzinne wyjście do kina to wciąż niezwykła przygoda. Kiedy i na co wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do kina?

Spis treści:

Najlepszy wiek na pierwsze wyjście do kina

Są dzieci, które skupią uwagę i usiedzą spokojnie w miejscu już jako 3-latki. Są i takie przedszkolaki, które w wieku 5 czy 6 lat wciąż będą chodzić po sali kinowej w czasie filmu. Dlatego uważnie przyjrzyjmy się swoim pociechom i oceńmy, czy już są gotowi na wizytę w kinie. Bądźmy też sami gotowi na… ewentualne wyjście przed końcem seansu. Po prostu. 

W sali kinowej nie jesteśmy sami. Tak jak nie chcielibyśmy, aby nam przeszkadzano, tak i my nie utrudniajmy oglądania innym widzom. Dlatego też pierwsze wyjście z maluchem do kina powinno być dobrze przemyślane. Tak, aby przyjemność czerpał zarówno przedszkolak, jak i rodzic, a także pozostali widzowie.

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina?

Przed pierwszym wyjściem do kina z maluchem obserwuj, na ile dziecko skupia uwagę. Czy umie spokojnie siedzieć, np. słuchając czytania, oglądając bajkę, przedstawienie czy uliczny spektakl? Jeśli tak, to znak, że przyszedł czas na kino. 

Kiedy iść z dzieckiem pierwszy raz do kina? Odpowiedź, jak na wiele poważnych kwestii, brzmi: to zależy. Każde dziecko jest inne (i potwierdzi to absolutnie każdy rodzic, nawet w przypadku bliźniaków). Zdaniem psychologów optymalny wiek, aby wybrać się pierwszy raz do kina, to ok. 4 lata. Jednak rodzic powinien sam ocenić, jaki moment będzie stosowny na kinową przyjemność.

Lato w mieście

Polecamy

Lato w mieście

Powrót z wakacyjnego wyjazdu bywa trudny. Zjeżdżamy z urlopów, kończy się taryfa ulgowa i zaczyna praca na pełnych obrotach, a dzieci wciąż mają wolne i trzeba je czymś zająć. Niekoniecznie połączonymi z zakupami biegami przez centrum handlowe z finałem w klatce, pardon: na placu zabaw, z kulkami lub w kinie. Lato w mieście może być aktywne i kreatywne.

Czytaj

Na co wybrać się z dzieckiem pierwszy raz do kina?

Gdy już zdecydujesz się na pierwsze wyjście do kina, przygotuj się profesjonalnie do tej wizyty. Jak to zrobić?

  • W niektórych kinach organizowane są specjalne poranki filmowe dla dzieci, gdzie emitowane są krótsze bajki, trwające w granicach 45 min. To czas pozwalający maluchowi wysiedzieć i skupić uwagę na treści. Nie będzie też niczym złym, jeśli wyjdziecie w trakcie. I wrócicie na ten sam film. Jakieś pięć razy. 
  • Wybierz bajkę, która interesuje malucha. Możecie wcześniej omówić historię, którą później obejrzycie na ekranie. Dla wielu dzieci taki spojler nie brzmi zniechęcająco, wręcz przeciwnie – zachęca do zobaczenia bajki. 
  • Postaw na znanych i lubianych bohaterów. Dostosuj też film do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka. 
  • Pamiętaj, że duży ekran, dźwięki w kinie, ciemność – to wszystko dodatkowe bodźce. Postaw na możliwie spokojny repertuar, aby nie przebodźcować dziecka. Jeśli maluch poczuje dyskomfort, stanie się marudny, płaczliwy lub zwyczajnie znudzony, wyjdźcie przed końcem seansu.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę w kinie?

Przygotowując dziecko (i siebie) na pierwszą wspólną wizytę w kinie, sprawdź repertuar i czas trwania filmu. Przeczytaj opinie, dowiedz się, czy na pewno jest to produkcja odpowiednia dla twojego dziecka. Jeśli masz czas i chęć (i wytrzymasz ten sam film dwa razy), możesz najpierw wybrać się sama do kina, aby zweryfikować program. 

Omów z dzieckiem zachowania w kinie, czyli: konieczność zachowania ciszy, spokoju, niechodzenie. Wyjaśnij, jakie zachowania przeszkadzają innym widzom. Kup miejsca z przodu kina, żeby w razie „siku” w czasie seansu (a z dużym prawdopodobieństwem zdarzy się, mimo skorzystania z łazienki przed kinem) łatwo wyjść ze swojego miejsca. 

Ustal wcześniej, gdzie jest dostęp do łazienki z sali kinowej. To ważne, bo niektóre wyjścia z multipleksów prowadzą do łazienek, ale w korytarzach, z których możliwy jest powrót na teren galerii handlowej, ale nie na salę kinową. 

Warto przy okazji nauczyć dziecko sięgania po zdrowe przekąski. Nie kupuj więc „tradycyjnych” gór popcornu przepełnionego solą czy gazowanych napojów. Jeśli są dostępne zdrowe przekąski, możesz kupić np. owoce lub orzechy oraz wodę. Upewnij się, czy można korzystać z wniesionego na salę pożywienia, bo nierzadko jest to zabronione (z wyjątkiem np. mleka dla niemowląt). 

Pamiętaj jednak, aby nauczyć dziecko, iż kino i przegryzki wcale nie muszą iść w parze. Wiele osób ma odruch bezwarunkowy polegający na sięganiu po jedzenie w trakcie filmu, czy to w kinie, czy przed telewizorem. Warto uczyć dzieci, że zasiadanie przed ekranem nie jest synonimem podgryzania. 

Na co jeszcze warto zwracać uwagę, wybierając się z dzieckiem pierwszy raz do kina? 

Rodzice pytają, czy jest głośno, czy jest zimno – wymienia Sylwester Zams z lubelskiego kina Bajka. Temperatura w sali kinowej to ważny aspekt, gdyż niekiedy klimatyzacja może powodować uczucie chłodu, gdy siedzi się bez ruchu. Rozważ więc zabranie kocyka dla malucha. 

– Warto wcześniej dowiedzieć się, czy można jeść na sali kinowej, bo różnie bywa w zależności od kina – dodaje Sylwester Zams. – Ważne jest, czy kino ma specjalne siedzenia dla małych widzów. Fotele kinowe mogą składać się, gdy siedzi na nich zbyt lekka osoba, a nie każde dziecko chce siedzieć na kolanach. 

I przede wszystkim: podejdź do tej wyprawy na luzie! To ma być dobra zabawa, a więc bajka bez przemocy, bez nadmiaru wrażeń. I bez nastawienia, że wytrwamy do końca, bo dzieci mogą chcieć wyjść w trakcie seansu. W rodzicielstwie spontaniczność, elastyczność i dobry humor to przepis na udane wyprawy – nie tylko do kina.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź