Jakie bajki dla czterolatka?/fot. iStock Jakie bajki dla czterolatka?/fot. iStock

Jakie bajki dla czterolatka?

Czytanie uwrażliwia i uczy dziecko relacji społecznych już od najmłodszych lat. Dobrze dobrane lektury pobudzają wyobraźnię, inspirują do zabawy i procesów twórczych. Co czytać czterolatkowi? Podpowiadamy, jakie są najlepsze bajki dla czterolatków.

Spis treści:

Bajki dla czterolatka – animacje, filmy, książki

Bajki dla czterolatka to przede wszystkim, należące już do klasyki, baśnie braci Grimm lub Andersena. Zanim jednak zasiądziesz do lektury, przejrzyj książkę i wybierz opowieści, które nie epatują okrucieństwem i śmiercią. W wielu tych opowieściach znajdują się treści, które współcześnie uważa się za zbyt drastyczne. Dobrymi bajkami dla czterolatka do czytania są klasyczne bajki Disneya. Są wydawane w różnych formatach, zawsze bogato ilustrowane. W sklepach można znaleźć wiele akcesoriów, ubrań i gadżetów z ulubionymi bohaterami. 

Mądre bajki dla czterolatka to te z morałem, przedstawiające pozytywne wzory postępowania, kreujące szlachetnych bohaterów. W bajkach można poznać też nowe gatunki zwierząt, inne kraje i lądy, ale i tę najbliższą rzeczywistość.

Pamiętajmy, że bajki na dobranoc dla czterolatka powinny być czytane, a nie oglądane. Emitowane przez ekrany niebieskie światło powoduje zmęczenie oczu, ale także pobudzenie, utrudniając zasypianie. Natomiast wieczorne bajki powinny wyciszać, uspokajać i pobudzać wyobraźnię. Takie walory ma czytana książka, natomiast animacje są mniej kreatywne.

Czemu warto czytać dziecku bajki?

Czytanie bajek to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszego dziecka. Mądre bajki kształtują wyobraźnię i wrażliwość. Uczą umiejętności społecznych oraz skupienia uwagi. Dziecko, któremu rodzice czytają dużo bajek, chętniej samo uczy się czytać.

Wspólne czytanie to doskonała okazja, aby być razem. Chociaż może wydawać się, że doskonałą alternatywą są audiobooki, płyty lub bajki odtwarzane z YouTube’a lub innych popularnych serwisów, w rzeczywistości czytanie przez rodzica bardziej wzbogaca dziecko. Dlaczego?

– Czytanie ma ogromne znaczenie w budowaniu relacji. Wprowadzenie wspólnego czytania jako elementu wieczornej rutyny doskonale wycisza i uspokaja dziecko, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Tworzy świetną bazę do dalszych wspólnych dyskusji i rozmów. Korzystając z alternatywnych opcji: płyta, YouTube itp., pozbawiamy dziecka tych wartości – podkreśla logopedka Kinga Nakielska.

Jak bajki mogą wpływać na rozwój dziecka?

Bajki to sposób na wspólny wieczór, metoda na wyciszenie i patent na usypianie malucha. Czytając dzieciom, budujemy z nimi relacje, poczucie bliskości, bezpieczeństwa. Dziecko, które czuje się kochane i akceptowane, lepiej się rozwija zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie czy fizycznie.

Pamiętajmy, że to właśnie w wieku przedszkolnym, między 3. a 5. r.ż. dziecka kształtuje się osobowość i charakter dziecka, a także jego zainteresowania. Bajki i baśnie są bardzo ważnym źródłem inspiracji i motywacji.

Ulubiony bohater z bajki to często pierwszy idol, wzór do naśladowania. Utożsamianie z nim to punkt odniesienia w zabawie. Pozwala to na pierwsze wspólne zabawy równolatków, którzy odgrywają określone, znane z baśni role.

Bohaterowie pierwszych baśni pokazują też, jak radzić sobie z przeciwnościami losu. Dają nadzieję na znalezienie przyjaźni i miłości, na szczęśliwe wybrnięcie z każdych tarapatów. Dla dziecka, które dopiero kształtuje swoje relacje i umiejętności społeczne, to bardzo ważny trening życia w grupie.

Wieloletnie badania i obserwacje dzieci, którym dużo czytano w dzieciństwie, pokazują jednoznaczne wyniki. Czytanie procentuje w szkole i przez całe dalsze życie. Dzieci obeznane z książkami chętniej po nie sięgają. Ponadto mają bogatsze słownictwo, poprawną wymowę, lepszą pamięć, łatwiej przyswajają nowe informacje. Bajki ułatwiają uporanie się z takimi problemami, jak negatywne emocje, niezaspokojone potrzeby uznania czy przynależności, niska samoocena, trudności w relacjach z rówieśnikami.

Jakie bajki zainteresują czterolatka?

Warto wybrać bajki, uwzględniając zainteresowania dziecka. Dinozaury, zwierzątka, a może samoloty lub auta? W sklepach i księgarniach można znaleźć mnóstwo mądrych, dobrych treści dla dzieci. Dobrze jest od czasu do czasu zmienić tematykę, aby poszerzać zainteresowania dziecka.

Książki z bajkami dla czterolatka powinny być bogato ilustrowane. W tym wieku dzieci lubią jednocześnie patrzeć na obrazki, a nie tylko słuchać. Bajki edukacyjne dla czterolatków będą interesujące, jeśli oprócz czytania będą w nich części do poruszania. Fascynujące są książeczki interaktywne, z elementami, których można dotknąć, pogłaskać, podrapać, poruszyć. Niektóre książeczki wydają dźwięki, umożliwiają zapalanie światełek.

Niech jednak cię nie zdziwi, że ulubioną bajeczkę będziesz czytać kilka razy dziennie i nigdy się nie znudzi. Podobnie jest z oglądaniem w telewizji czy na komputerze – ta sama bajka odtwarzana raz za razem nadal cieszy malucha zupełnie jak za pierwszym razem. Dzieci wolniej niż dorośli przyswajają treści. Potrzebują też powtórzeń, aby oswoić się i dobrze zapoznać z opowieścią.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź