Jakie są objawy robaków u dzieci?/fot. Pexels, Dmitry Egorov Jakie są objawy robaków u dzieci?/fot. Pexels, Dmitry Egorov

Jakie są objawy robaków u dzieci?

Każdy rodzic wolałby tego uniknąć... Robaki u dzieci to zmartwienie najczęściej maluchów w wieku przedszkolnym i żłobkowym. Co ważne, objawy robaków u dzieci często bywają dość nieoczywiste. Brak apetytu, ból brzucha, osłabienie mogą wskazywać na zarażenie pasożytami. Niestety choroby wywołane robakami u dzieci mogą być poważne. Sprawdź, skąd się biorą robaki u dzieci, jakie są objawy zarażenia glistą ludzką czy owsikami oraz co robić, gdy podejrzewamy robaki u dziecka.

Spis treści:

Skąd się biorą robaki u dzieci?

Zarażenie się robakami jest niestety dość łatwe. Pasożyty są wszędzie, a ryzyko rośnie szczególnie w miejscach, w których często przebywają dzieci. Zabawa na placu zabaw, w przedszkolu, w piaskownicy, ale również kontakt ze zwierzętami to sytuacje potencjalnie zagrażające zarażeniem się robakami. Do zachorowań dochodzi, gdy nie zachowamy odpowiedniej higieny.

Owsikami można się zarazić, wkładając do ust przedmioty, na których znajdują się jaja. Są tak małe, że niemal niezauważalne. Niebezpieczne jest również spożycie skażonego jedzenia i wkładanie do ust rączek podczas zabawy, czego w przypadku małych dzieci nie sposób uniknąć. Jaja owsików mogą znajdować się na wszelkich przedmiotach codziennego użytku – także na ręcznikach, pościeli.

Poza organizmem człowieka jaja owsików mogą przeżyć nawet kilka tygodni. Roznoszą się przez nieodpowiednią higienę chorego. Kiedy dziecko z owsicą drapie się w okolicach pupy, za jego paznokciami mogą zostać jaja, które przy niedokładnym myciu rąk przetrwają. W ten sposób przenoszone są na wspomniane przedmioty.

Lamblia to pasożyt, którym zarazimy się poprzez kontakt z chorym zwierzęciem – także psem lub kotem – lub poprzez kontakt z wodą, w której żyją chore zwierzęta. Najczęściej są to bobry. Kąpiel w rzece, nawet opłukanie rąk czy twarzy stanowią ryzyko.

Z kolei glista ludzka to pasożyt, którym najłatwiej się zarazić w krajach, w których poziom higieny ogólnie jest niski – gdy zawodzi kanalizacja, oczyszczalnie ścieków i system uzdatniania wody. Jednak do zarażenia glistą dochodzi też przez jedzenie nieumytych warzyw i owoców, a także wkładanie rąk do buzi czy picie wody z niepewnego źródła.

Czy robaki u dzieci są groźne?

Każdy z pasożytów wywołuje inną chorobę. Owsiki wydają się robakami, które nie wywołują poważnych powikłań, jednak zaniedbana choroba może prowadzić nawet do zapalenia wyrostka robaczkowego, przewlekłego zapalenia jelita grubego czy zapalenia otrzewnej. Zanim jednak dojdzie do tak poważnych skutków choroby, mija dość dużo czasu, by wyleczyć owsicę i pozbyć się przykrych objawów.

Zarażenie lamblią ma poważniejsze konsekwencje, ponieważ wywołuje biegunkę i wymioty, co może prowadzić do odwodnienia i utraty wagi, a nawet niedożywienia. Biegunki i wymioty pozbawiają dziecko cennych witamin i minerałów. Choroba wywołana lamblią nazywa się giardioza i jest uznawana za chorobę niebezpieczną.

W przypadku glisty ludzkiej zagrożenie zależy od etapu choroby. W fazie migracji larw może dojść nawet do krwioplucia i zapalenia płuc. Ponadto mogą wystąpić bóle brzucha, opuchlizna, reakcje alergiczne, zawroty głowy. Masywna inwazja glisty wywołuje gorączkę i wysypki. Groźnym powikłaniem glisty ludzkiej jest niedrożność dróg żółciowych.

Robaki u dzieci – najczęstsze objawy

Najczęstsze objawy robaków u dzieci to bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, wymioty, osłabienie, drażliwość, brak apetytu, a także zgrzytanie zębami oraz sińce pod oczami. Jednak każda z chorób pasożytniczych objawiać się może nieco inaczej.

Owsica objawia się przede wszystkim swędzeniem w okolicach odbytu, zwłaszcza wieczorami. Powoduje to kłopoty z zasypianiem oraz drażliwość. Dziecko jest zmęczone, nie może się skoncentrować, przez co gorzej funkcjonuje. Owsicy może towarzyszyć nocne moczenie, zgrzytanie zębami oraz bladość skóry.

Lamblia w pierwszych dniach po zarażeniu objawia się wymiotami i biegunką. Ponadto cechują ją typowe objawy robaków u dzieci, czyli ból brzucha, brak apetytu, osłabienie. Dodatkowo może wystąpić nadmierna senność. Z kolei glista ludzka, poza bólami i osłabieniem, wiąże się z występowaniem obrzęków twarzy i reakcji alergicznych. W kolejnej fazie jest to krwioplucie, kaszel, a w masywnej inwazji gorączka oraz pokrzywka, czyli zmiany skórne.

Co zrobić przy podejrzeniu robaków u dzieci?

Jeśli podejrzewamy u dzieci zarażenie robakami, należy potwierdzić swoje obawy, udając się do lekarza i wykonując stosowne badania. W przypadku owsików, lamblii i glisty ludzkiej potrzebne będzie badanie kału. Lek na owsicę oraz lamblię muszą zażywać wszyscy domownicy, ponieważ jaja owsików mogą być wszędzie w mieszkaniu. W związku z tym należy też bezwzględnie przestrzegać higieny, ponieważ łatwo może dojść do ponownych zakażeń.

Leczenie glisty ludzkiej dotyczy wyłącznie osoby chorej i polega na jednorazowym podaniu leku. Po dwóch tygodniach poprzez badanie kału sprawdza się, czy pasożyt został unicestwiony. Jeśli nie, kurację trzeba powtórzyć.

Jeśli podejrzewamy robaczycę lub mamy pewność, że dziecko ma robaki, należy zachować szczególną higienę. W przypadku owsicy po każdej nocy należy wyprać pościel oraz piżamę dziecka w 60 lub 90 stopniach Celsjusza, a następnie wyprasować.

Przy podejrzeniu robaków u dzieci, zwłaszcza owsików, każdy z domowników powinien używać osobnych ręczników do ciała, twarzy i okolic intymnych. Ponadto ważne jest dokładne sprzątanie. Należy wyprać zabawki pluszowe, inne wymyć w gorącej wodzie z mydłem. Na gorąco trzeba też umyć podłogi po każdym odkurzeniu. Ścierki po wycieraniu kurzu pierzemy w wysokiej temperaturze. Jaja owsików mogą przetrwać też na poduszkach i kanapach.

Nadrzędną zasadą higieny, która może nie tylko uchronić dzieci, ale też dorosłych przed zarażeniem się robakami, jest bardzo dokładne mycie rąk i powstrzymywanie się od wkładania palców do ust. Jeśli podejrzewamy robaki u dzieci, powinniśmy zadbać również o własne bezpieczeństwo i zwrócić uwagę na nawyki higieniczne całej rodziny.

Źródła:

  1. Rudkowski Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020
  2. www.bezowsikow.pl/o-owsicy/higiena-i-porzadki.html 
  3. www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2019/04/mr_2018_315-321.pdf

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź