Jakie gry dla pięciolatki?/fot. iStock Jakie gry dla pięciolatki?/fot. iStock

Jakie gry dla pięciolatki?

Gry planszowe są nieodłącznym elementem dzieciństwa, a granie w planszówki ma wiele zalet. To przenikanie zabawy z nauką i czas wzmacniania rodzinnych więzi. Jakie gry dla pięciolatki wybrać?

Spis treści:

Gry planszowe dla pięciolatki

Gry planszowe są wspaniałym urozmaiceniem wolnego czasu. Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, jednak chyba w szczególności przepadają za nimi przedszkolaki. Gry planszowe uczą dzieci rywalizacji, która przyda się w późniejszym życiu. Dzięki nim dokładniej poznają otaczający świat, uczą się nazw zwierząt, kontynentów, kształtów i kolorów. Gry wspomagają naukę liczenia. Rozwijają wyobraźnię i kreatywność, umiejętność strategicznego i logicznego myślenia, a także umiejętność podejmowania decyzji. Maluchy uczą się współpracy, cierpliwości, spostrzegawczości i przestrzegania zasad, a także inteligencji emocjonalnej, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Gry interaktywne dla dziecka

Światem gier dla dzieci zawładnęły nowoczesne gry interaktywne. Wybierane są przez maluchy w różnym wieku, w tym oczywiście przez pięciolatki. Gry interaktywne, które dźwięczą, świecą, mówią, wymuszają pewnego rodzaju aktywność dzieci. Wpływają na zmysły i zachęcają do kreatywnej zabawy. Gry interaktywne często zachęcają do nauki liczb, są więc doskonałą lekcją matematyki. Sprawiają, że nauka staje się interesująca. Są świetnym narzędziem, dzięki któremu dzieci w ciekawy sposób poznają świat. Większość gier interaktywnych jest również edukacyjnymi. Doskonałym przykładem takiej zabawki są interaktywne globusy, które zachęcają do nauki geografii.

Jakie gry ruchowe dla pięciolatki?

Gry ruchowe zapewniają dzieciom wspaniałą rozrywkę i są doskonałą formą rozwoju. Ruch i wysiłek fizyczny mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Kształtują sprawność motoryczną, mają dobroczynny wpływ na odporność i spożytkowanie mnóstwa energii. By zachęcić dzieci do ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu, warto zaciekawić je atrakcyjnymi grami i zabawami ruchowymi. Ważne, by wychodzić na zewnątrz nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą. Przedszkolaki uwielbiają element rywalizacji, gry i zabawy zespołowe, jak również zręcznościowe. Doskonale sprawdzą się gry z wykorzystaniem piłki czy bumerangu. Dziewczynki uwielbiają skakankę, granie w gumę. Pięciolatkom można zaproponować grę w badmintona, paletki czy tenisa stołowego. Wystarczy trochę zaangażowania ze strony rodziców, by dzieci zainteresowały się grami ruchowymi i zrezygnowały z oglądania telewizji czy siedzenia przed komputerem.

Jakie gry wybrać dla dziecka?

Dzieci nie wyobrażają sobie życia bez planszówek, jednak dobrze jest wybrać takie, które będą strzałem w dziesiątkę.

  • Kociaki Łobuziaki – w grze zamiast pionków są sznurówki, co sprawia dzieciom mnóstwo frajdy, a jednocześnie pozwala trenować motorykę małą. 
  • Lisek Urwisek – to gra, w której nie ma rywalizacji. Wręcz przeciwnie, liczy się współpraca i wzajemna pomoc, co jest dla dzieci cenną lekcją. Każdy wciela się w detektywa, a wspólnym celem jest zebranie wskazówek.
  • Penguins Parade –  to wspaniała gra podróżna, która przypadnie do gustu dzieciom w różnym wieku. To niewielka książeczka, którą wszędzie można ze sobą zabrać. Po jej rozłożeniu, po jednej stronie mamy zadania ułożone według stopnia trudności, z kolei po drugiej znajduje się magnetyczna plansza z klockami w kształcie kawałków lodu. Gra polega na dopasowaniu lodowych kier, tak by wszystkie pingwinki znalazły się obok siebie. 
  • Pytaki – świetna planszówka bez planszy! W grze nie rywalizujemy, nie ma wygranych ani przegranych. Pytaki to wspaniała gra rodzinna, dzięki której możemy poznać się lepiej. 
  • Ślimaki to mięczaki – nieco przewrotna i zaskakująca gra, w której wygrywa najwolniejszy ślimak. Co ciekawe, podczas rozgrywki gracze nie znają kolorów ślimaków współzawodników. 
  • Eksperymenty dla malucha – to gra edukacyjna, dzięki której dzieci postawią pierwsze kroki w świecie nauki. Poprzez eksperymenty, doświadczenia odkryją świat podstawowych kolorów, wody i efekty mieszania. Tutaj nie ma rywalizacji, jest jedynie zabawa.
  • Bitwa o zęby – gry z serii „Było sobie życie” uświadamiają dziecku jak zbudowany jest organizm i jakie procesy w nim zachodzą. Bitwa o zęby uczy przedszkolaki, jak poskromić bakterie próchnicy, które atakują nasze uzębienie. 
  • Dobble – to najlepsza gra na spostrzegawczość! Pomaga ćwiczyć skupienie, koncentrację i zmysł obserwacji. Każda okrągła karta posiada unikatowy zestaw symboli (zwierząt, postaci czy innych przedmiotów), a z innymi kartami łączy się tylko jedną ikonką. Instrukcja zawiera różne warianty gry dostosowane do przedziału wiekowego zawodników.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź