dziewczynka jedząca płatki owsiane z mlekiem na śniadanie

Jadłospis na zaparcia u dzieci – pobierz gotowy jadłospis!

Zaparcia u dziecka są problemem, który dotyka nawet 10% maluchów[5].Przede wszystkim do przyczyn tych dolegliwości zalicza się nieprawidłową dietę oraz brak aktywności fizycznej, a także zmniejszoną ilość przyjmowanych płynów. Co jeść przy zaparciach? Jak wygląda przykładowy jadłospis dla dziecka z zaparciami?

Spis treści:

Jak komponować posiłki dla dzieci cierpiących na zaparcia?

Przy komponowaniu diety przy zaparciach u dziecka trzeba wziąć pod uwagę to, że maluch powinien spożywać 5 posiłków dziennie w kilkugodzinnych odstępach. Dziecko nie może konsumować ich w pośpiechu. Ponadto w codziennym menu warto uwzględniać pokarmy bogate w błonnik, dzięki któremu następuje przyspieszenie motoryki jelit. Co więcej, skróceniu ulega pasaż treści pokarmowej w jelicie grubym oraz zmniejsza się reabsorpcja wody ze stolca, a to prowadzi do zwiększenia częstotliwości wypróżnień. Trzeba również pamiętać, iż decydując się na wzbogacenie diety dziecka w produkty bogate w błonnik, należy to robić stopniowo. W innym wypadku może to przyczynić się do problemów trawiennych i bólów brzucha. Ponadto maluch nie może spożywać ostatniego posiłku później niż 2 godziny przed położeniem się spać1,2,3.

W komponowaniu prawidłowej diety dla dziecka należy także zadbać o prawidłowy poziom  nawodnienia malucha. Dzięki temu masy kałowe są miękkie i dużo łatwiej je wydalić, co sprawia, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu podczas wypróżniania. Warto zatem nauczyć dziecko picia wody w odpowiedniej ilości. W tym celu zawsze trzeba zadbać, by w otoczeniu pociechy znajdowała się butelka z niesłodkim płynem do picia. Należy pamiętać, że dziecko powyżej 1. roku życia powinno pić minimum 1,25 l płynów dziennie1,2,3.

Twojego malucha męczą zaparcia a Ty potrzebujesz przepisów na już? Sięgnij po poradnik stworzony przez eksperta – dietetyka klinicznego, który przygotował gotowe jadłospisy oparte na aktualnych wytycznych żywienia dzieci oraz swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym. Jadłospisy zawierają odpowiednią porcje błonnika i poziom nawodnienia.

Przykładowy jadłospis na zaparcia u dzieci – co uwzględnić, z czego zrezygnować?

Co jeść przy zaparciach? Dieta przy problemach z wypróżnianiem u dziecka powinna być przede wszystkim bogata w produkty pochodzenia roślinnego. Spożywanie świeżych warzyw, owoców, a także pełnoziarnistego pieczywa lub kaszy przynosi dziecku ulgę w przypadku zaparć. Warto, aby w menu malucha pojawiały się również gęste zupy ze zmiksowanych warzyw, takich jak3:

 • ziemniaki,
 • cebula,
 • kalarepa,
 • szpinak,
 • kalafior,
 • brukselka,
 • seler,

Pomoc w leczeniu zaparć u dzieci stanowi unikanie produktów wysoko przetworzonych oraz ciężko strawnych, takich jak3:

 • kapusta,
 • grzyby,
 • fast food (smażone, zawierające dużo tłuszczu i cukru),
 • czekolada,
 • przekąski na bazie białej mąki (np. chipsy, paluszki, krakersy),

Zaleca się ograniczenie spożywania słodyczy, które można zastąpić owocami, orzechami, koktajlami z jogurtu bądź maślanki z owocami. Wprowadzenie fermentowanych produktów mlecznych do diety dziecka wykazuje korzystny wpływ na mikroflorę jelitową3.

Co jeszcze na zaparcia dla dzieci?

Dieta dla dziecka z zaparciami jest jedną z możliwych metod zwalczania problemu z wypróżnianiem. Ważną rolę odgrywa odpowiednie i konsekwentne leczenie zaparć. Lekami pierwszego wyboru są te zawierające makrogole. Warto zatem sięgnąć po wyrób medyczny, np. Xenna Balance Junior, który w naturalny sposób reguluje pracę jelit dziecka. Środek ten działa miejscowo w obrębie jelita grubego4. Składnikem wyrobu medycznego Xenna Balance Junior jest makrogol 3350, który wykazuje wyjątkową zdolność wiązania wody. Dzięki temu stolec staje się zmiękczony, a to ułatwia dziecku wypróżnianie4.

Źródła:

 1. Mirosław Jarosz i inni, Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020.
 2. Merit M Tabbers, Marc A Benninga, Constipation in children: fibre and probiotics, BMJ CLIN EVID. 2015 mar 10;2015:0303.
 3. https://dietetycy.org.pl/zaparcia-czynnosciowe-dzieci/, dostęp: 03.04.2022.
 4. https://www.xenna.pl/xenna-balance-junior/, dostęp: 03.04.2022.
 5. Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk (2008) Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży. Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 5, 349-357.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź