Szumiące zabawki dla niemowląt - hit czy kit? Szumiące zabawki dla niemowląt - hit czy kit?/ Zdjęcie: iStock

Szumiące zabawki dla niemowląt – hit czy kit?

Chyba każdy rodzic słyszał już o fenomenalnych szumiących misiach, które „ululają” do snu nawet najbardziej niespokojnego niemowlaka. I chyba każdy słyszał przynajmniej jedną historię o usypianiu dziecka szumem odkurzacza czy suszarki... Obie te metody łączy jedno: biały szum. Spokojny sen dziecka to chwila oddechu dla rodzica, zatem nie bez powodu szumiące zabawki w mig stały się hitem na rynku. Jednak czy naprawdę działają?

Spis treści:

Dlaczego szum uspokaja dzieci?

Szumiące zabawki swoją usypiającą moc zawdzięczają kojącemu wpływowi tak zwanego białego szumu. Biały szum to cichy, monotonny i jednostajny dźwięk, np. wspomniany szum suszarki, ale również deszcz łagodnie uderzający o szybę. Z białym szumem mamy też do czynienia, gdy jedziemy autem, a w środku, oprócz cichego szumu samochodu, nie słychać nic innego. Fenomen białego szumu polega na tym, że nie zmienia się częstotliwość dźwięków ani ich natężenie.

Biały szum działa na mózg uspokajająco. Zagłusza nieco inne dźwięki z otoczenia, sprawia, że się wyciszamy i o wiele łatwiej jest się zrelaksować, a co za tym idzie – również zasnąć. Dorośli na biały szum nie zawsze reagują sennością. Słuchanie odgłosów białego szumu pomaga się skupić – ta część mózgu, która wyłapuje dźwięki z otoczenia, jest zajęta, więc o wiele trudniej jest się rozkojarzyć, dzięki czemu w pracy umysłowej jesteśmy bardziej efektywni.

Ale dlaczego szum tak uspokaja dzieci? Najprawdopodobniej chodzi o skojarzenie dźwięków, jakie dziecko zna z życia płodowego. W łonie matki dziecko słyszy, co dzieje się wokół niego, jednak dźwięki są stłumione i ciche przez wody płodowe. Ponadto słyszy oddech mamy i jej bicie serca, co składa się na jednostajny szum. Z tego powodu biały szum, który dociera do uszu niemowlaka, może skutecznie ukoić i sprawić, że dziecko poczuje się bezpiecznie i głęboko zaśnie.

Szumiące zabawki dla dzieci – czy warto?

Jeśli jako rodzic przymierzasz się do zakupu szumiącej zabawki, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, źródeł białego szumu jest wiele i wiele z nich jest po prostu darmowych. Istnieją specjalne aplikacje, które generują dźwięki uspokajające, a w sieci jest sporo nagrań. Jeśli chcesz sięgnąć po takie rozwiązania, musisz wiedzieć, że źródło dźwięku nie powinno znajdować się blisko uszu dziecka, a sam biały szum powinien być cichy. Nie można z nim też przesadzić. W takim przypadku istnieją też ograniczenia dotyczące stosowania białego szumu – czasem usypianie dziecka może nam „zablokować” telefon, a to wiele zmienia…

Po drugie, jeśli decydujesz się na specjalnego szumiącego misia czy inną podobną zabawkę, musisz wiedzieć, że są one w różnych cenach i na różnym poziomie zaawansowania technicznego. Te tańsze szumiące zabawki po prostu naśladują konkretne rodzaje białego szumu, np. dźwięki suszarki. Te droższe i bardziej zaawansowane mogą mieć cały pakiet rodzajów szumów oraz funkcji.

Szumiące zabawki najczęściej mają formę przytulanek. Na rynku sporo jest też małych zabawek pluszowych ze specjalnym klipsem, dzięki któremu można przypiąć je do wózka czy barierki łóżeczka. Wybierając szumiącego misia, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany – zabawka powinna mieć oznaczenie, że może być używana przez dzieci w wieku „0+”.
W sprzedaży są również zabawki, które stawia się gdzieś w pokoju dziecka i nie służą one do zabawy jako takiej. To np. plastikowe króliczki, które szumią, ale też śpiewają kołysanki czy opowiadają bajki. Niektóre z tego typu zabawek można obsługiwać zdalnie przez aplikację w telefonie, a także używać ich w formie nocnej lampki.

Na pytanie, czy warto zainwestować w szumiącą zabawkę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre mamy nie wyobrażają sobie przetrwania pierwszych miesięcy bez misia, który koi swoim szumem, inne uznają to za zbędny luksus. Wszystko zależy od naszych i dziecka potrzeb. Jeśli potraktujemy szumiącą zabawkę jak gadżet, który może ułatwić nam funkcjonowanie, to dlaczego nie. Trzeba jednak pozostać czujnym na potrzeby dziecka. Zabawka nie zastąpi bliskości i opieki rodzica.

Sen niemowlaka - co robić, gdy noworodek nie chce spać?

Polecamy

Sen niemowlaka - co robić, gdy noworodek nie chce spać?

W teorii maleńkie dziecko powinno przesypiać prawie całą dobę. W rzeczywistości sen noworodka bywa bardzo różny i zakłóca go wiele czynników. Zdarza się, że niemowlę nie śpi cały dzień, nie chce spać w nocy, a często zwyczajnie nie może zasnąć. Co może być przyczyną?

Czytaj

Kiedy przydają się szumiące zabawki dla niemowląt?

Szumiące zabawki dla niemowląt przydają się przede wszystkim, gdy maluch nie może zasnąć. Jest niespokojny, przebodźcowany, tak zmęczony, że aż rozdrażniony. Dzieci w aucie czy na spacerze zasypiają łatwiej, ponieważ delikatne drgania i szum wokół sprawiają, że dziecko się wycisza i zasypia. W domu panują inne warunki, więc szumiąca zabawka może się przydać.

Co więcej, niektóre z szumiących zabawek uruchamiają się automatycznie, gdy wyłapią dźwięki przypominające dziecięcy płacz. Mogą być zatem pomocne, gdy dziecko nie sypia spokojnie lub gdy jego sen jest płytki.

Jakie szumiące zabawki dla niemowląt sprawdzą się najlepiej?

Trudno ocenić, jakie szumiące zabawki są najlepsze. Wszystko zależy do tego, jakie mamy potrzeby i jakie nasze dziecko ma preferencje. Zdecydowanie zabawka, którą dziecko polubi i którą zawsze będzie mogło przytulić będzie dla niego świetnym prezentem.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj baterii, na to, jak czyści się daną zabawkę, czy jest ona wykonana z atestowanych materiałów oraz na jej funkcje. Co ważne, zabawkę można „skonstruować” samemu: niektórzy producenci sprzedają osobno mechanizmy (z kołysankami, szumem, muzyką klasyczną i bajkami) i osobno maskotki z miejscem na mechanizm.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź