Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka/fot. iStock Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka/fot. iStock

Najlepsze sposoby na usypianie niemowlaka

Różnice między rytmem snu niemowląt i dorosłych mocno utrudniają świeżo upieczonym rodzicom zapewnienie sobie okazji do wystarczającej ilości odpoczynku w nocy. W pierwszych miesiącach po urodzeniu się malucha konieczność częstego karmienia uniemożliwia przesypianie dłuższych okresów bez przerwy. Już na tym etapie możemy zadbać jednak o wprowadzenie w życie nawyków, które ułatwią nam usypianie dziecka.

Spis treści:

Prawidłowe usypianie noworodka

Chociaż dzieci w pierwszym miesiącu życia większą część doby (14–17 godzin) spędzają, drzemiąc, nie mają jeszcze regularnych ani długich cykli snu. U noworodka sen codziennie rozbity jest na 8–12 krótkich okresów przeplatanych czasem spędzanym na jedzeniu, zmianie pieluch i interakcji z najbliższymi osobami.

Przy usypianiu noworodka i dziecka w pierwszych miesiącach życia ważne jest, żeby wykazać się cierpliwością oraz elastycznością w odpowiadaniu na potrzeby malucha. Noworodki potrzebują dużo snu i same zadbają o to, żeby otrzymać jego wystarczającą dawkę. Niestety, ich naturalny rytm codziennego funkcjonowania jest bardzo odmienny od przyzwyczajeń dorosłych. Rodzicom radzi się, żeby przez pierwsze miesiące to oni dostosowali się do dziecka i próbowali spać wtedy, kiedy uśnie niemowlę, a nie odwrotnie.

Wykształcenie nawyków

Już na początkowym etapie życia możesz przygotowywać dziecko do wykształcenia nawyków, dzięki którym zacznie przestawiać się na spanie przede wszystkim w nocy. Te same wskazówki stosuje się u niemowląt w różnym wieku, choć trzeba pamiętać, że z czasem potrzeby związane z częstotliwością karmienia w nocy oraz ilością snu będą się zmieniać.

Dziecko w wieku od trzech do sześciu miesięcy potrzebuje 12–15 godzin snu, który powoli łączy się w dłuższe okresy. Duża część maluchów w tym czasie zaczyna przesypiać w nocy sześć lub więcej godzin. W wieku 7–12 miesięcy niemowlęta śpią około 12 godzin na dobę. Na tym etapie życia zazwyczaj przesypiają już całą noc.

Wypracowanie odpowiednich nawyków związanych ze snem w dłuższej perspektywie ułatwi życie i tobie, i dziecku. Jak usypiać niemowlaka?

Jak usypiać dziecko?

Niemowlakowi w pierwszym półroczu życia odróżnienie dnia od nocy nie przychodzi naturalnie. Na początek zadbajmy o stworzenie warunków do tego, żeby maluch czuł się bardziej senny w nocy i mniej w dzień.

Jak usypiać noworodka lub starsze niemowlę w nocy?

 • światła powinny być przygaszone,
 • mów do dziecka tylko cichym i spokojnym głosem,
 • nie baw się z niemowlakiem,
 • ogranicz ilość bodźców różnego rodzaju, które dochodzą do dziecka,
 • po karmieniu i zmianie pieluchy możliwie szybko ułóż malucha z powrotem w łóżeczku.

Jak usypiać niemowlę w dzień?

 • zadbaj o to, żeby niemowlę było aktywne,
 • spędzaj dużo czasu na zabawie z nim,
 • dużo mów do dziecka,
 • odsłaniaj okna, żeby zaznaczyć wyraźną różnicę między dniem i nocą.

Dziecko stopniowo zacznie się uczyć, że noc jest przeznaczona na sen, a dzień – na aktywne spędzanie czasu.

Zasady usypiania niemowlaka

Warto znać kilka ogólnych zasad związanych ze snem i usypianiem niemowlaka:

 • przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno spać w tym samym pokoju co ty (ale zawsze w swoim łóżeczku),
 • układaj niemowlę do snu na plecach (nie na brzuchu),
 • przy usypianiu półrocznego lub starszego dziecka odczekaj kilka minut, zanim odpowiesz na marudzenie po tym, jak się obudzi (możesz zobaczyć, co się z nim dzieje, i mówić do niego, ale daj mu okazję do tego, żeby samo się uspokoiło i ponownie zasnęło bez wyjmowania go z łóżeczka); dopiero jeśli okaże się, że niemowlę nadal płacze, podnieś je i sprawdź, czego potrzebuje.

Metody usypiania niemowlaka

Zarówno niemowlęta, starsze dzieci, jak i dorośli wykształcają pewne skojarzenia między określonymi działaniami a snem. Jeśli przyzwyczaimy malucha do tego, że dana czynność wykonywana jest zawsze przed położeniem do łóżeczka, po jakimś czasie niemowlę automatycznie zacznie kojarzyć ją z czasem na sen. Wtedy usypianie go będzie dużo łatwiejsze.

Na początek zdecyduj, jakie czynności będziesz wykonywać z dzieckiem przed snem. Wybrane działania wykonuj w stałej kolejności przed położeniem malucha do łóżeczka. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, czym się zająć w ramach usypiania niemowlaka:

 • przygaś światła w pokoju,
 • wykąp lub umyj malucha,
 • zmień dziecku pieluszkę i przebierz go w piżamkę,
 • nakarm dziecko piersią lub butelką,
 • poczytaj książeczkę odpowiednią do jego wieku,
 • zaśpiewaj kołysankę lub włącz relaksującą muzykę. 

Pamiętaj, żeby układać dziecko do snu jeszcze zanim zaśnie. Dzięki temu niemowlę zacznie kojarzyć przebywanie w łóżeczku z usypianiem. Przez to później będzie bardziej prawdopodobne, że maluch sam zaśnie po tym, gdy obudzi się w nocy. Dzieci, które potrafią bez interwencji rodzica uspokoić się w takich okolicznościach, generalnie śpią przez dłuższe okresy i na wcześniejszym etapie życia dają rodzicom szanse na to, żeby wysypiali się w nocy.

Jak sprawić, by dziecko usnęło?

Jeśli chcesz, żeby dziecko szybko usnęło, zadbaj o to, żeby poczuło się spokojne i bezpieczne. Możesz dać mu do ssania smoczek, kołysać je, głaskać lub poklepywać delikatnie po plecach. Mówienie do dziecka cichym głosem lub zaśpiewanie kołysanki także uspokaja malucha. W usypianiu niemowlaka często pomaga również tzw. biały szum.

Źródła:

 1. National Health Services (2018) Helping your baby to sleep.
 2. American Academy of Pediatrics (2018) Getting Your Baby to Sleep.
 3. Sleep Foundation (2020) Babies and Sleep.

  Sprawdź powiązane tematy