Śpioszki a pajacyki – czy wiesz czym się różnią?
Spis treści:
Czym się różni pajacyk od śpioszków
Śpioszki i pajacyki to ubranka dla niemowląt, które cechują się tym, że zakrywają całe lub niemal całe ciałko dziecka. To połączenie „góry” z „dołem”. Zakładając dziecku śpioszki, „załatwiamy” kwestię zakrycia nóżek i brzuszka, ale już niekoniecznie rączek. Tu zaczynają się różnice między pajacykiem a śpioszkami.
Śpiochy i pajacyki różnią się górną częścią – śpioszki nie zakrywają rączek dziecka, a pajacyki owszem. Śpioszki zapinane są na ramionkach, zatem na brzuszku nie ma nap ani guzików. Z tego powodu powinna znaleźć się pod nimi koszulka lub bodziak. Bodziak to ubranko zakładane przez główkę – ma rękawy i chroni brzuszek, a zapina się je między nogami dziecka. Śpiochy dodatkowo mają zapięcia na nóżkach i w kroku, co bardzo ułatwia przewijanie dziecka.
Pajacyk różni się od śpioszków tym, że chroni przed chłodem całe ciałko dziecka: nóżki, brzuszek i ręce. Najczęściej zapinany jest na napy, które umieszczone są od szyi aż do kroku i dalej na nóżki. Dzięki temu ubieranie niemowlaka jest wygodne i komfortowe, zarówno dla nas, jak i dla dziecka.
Pajacyki i śpioszki mogą się też różnić sposobem, w jaki chronią stopy dziecka. Nie każde ubranie ma wszyte „stópki”, czyli po prostu skarpetki. To, czy wybierzemy ubranko ze stópkami, czy nie, zależy od upodobań naszego dziecka i od tego, w czym naszym zdaniem będzie mu wygodniej.
Stópki są praktyczne, bo dzięki nim możemy zrezygnować z zakładania dziecku skarpet, które często się zsuwają. Jednak gdy pajacyk lub śpioszki staną się nawet odrobinę za małe, to kiedy dziecko będzie się przeciągało i prostowało nogi, nogawka ze stópką może ograniczać jego ruchy. Ponadto ubranka bez stópek będą służyć dziecku dłużej. Niemowlę szybko rośnie, a ubranka dla małych dzieci nie są projektowane tak, by były obcisłe, zatem śpiochy czy pajacyki nawet z lekko za krótką nogawką bez wszytej skarpetki na dłużej zagoszczą w szafie malucha.
Istotną różnicą między pajacykiem a śpioszkami jest wspomniany już sposób zapinania. Od niego zależy, czy w danej sytuacji zdecydujemy się na śpiochy, czy na pajacyk.
Kiedy lepiej sprawdzają się śpioszki
Śpioszki, jak sugeruje nazwa, pełnią funkcję piżamy. A raczej mogą pełnić, bo nikt nie zabroni nam włożyć niemowlakowi śpioszków na spacer. Śpiochy stworzone są do łączenia ich z dodatkowym elementem garderoby – koszulką lub bodziakiem. Dziecku w takim komplecie będzie z pewnością ciepło; jest on wskazany, jeśli maluch nie lubi kołder, koców ani śpiworków. A nawet jeśli je akceptuje, to z przykrywaniem dziecka do snu powinniśmy być ostrożni. Nakrycie nie powinno być ciężkie ani duże. Niemowlę nie powinno mieć możliwości naciągnięcia go sobie na głowę, ponieważ może przypadkowo zasłonić sobie usta i nos, a to grozi uduszeniem.
Rekomendowane są śpiworki – od góry zapinane jak śpiochy. Nie każde dziecko jednak lubi tak ograniczoną przestrzeń. Ponadto w naszych domach bywa naprawdę bardzo ciepło… Jeśli nie mamy jak bezpiecznie otulić dziecka do snu, boimy się, że się przegrzeje, lub przeciwnie – jeśli chcemy, by z powodu chłodu miało na sobie dwie warstwy zamiast jednej – warto wybrać zestaw śpiochy plus body z cienkim długim rękawem pod spód.
Zaletą śpiochów jest zapięcie w kroku, które pozwala przewinąć dziecko bez rozbierania go od góry. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w środku nocy, gdy dziecko śpi, jak i na spacerze.
Kiedy lepiej wybrać pajacyki
Pajacyk to całościowe ubranko, które również możemy potraktować jak piżamę. Dzięki temu, że w pełni chroni dziecko przed chłodem, inne elementy garderoby nie będą nam potrzebne. To wygodne rozwiązanie na noc, jeśli w naszym domu jest ciepło lub jeśli nasze dziecko lubi spać w śpiworku. Połączenie pajacyka i chroniącego przed chłodem bawełnianego śpiworka zdecydowanie powinno wystarczyć zarówno w domu, jak i podczas spacerów w dość ciepłe dni.
Oczywiście pajacyka możemy łączyć z bodziakami czy dodatkowymi ubraniami na górę. Jest to zdecydowanie cieplejszy zestaw niż połączenie śpiochów z bodziakiem lub bluzką (dwa długie rękawy). Pajacyki bywają luźniejsze niż bodziaki, co może okazać się niewygodne dla dziecka, jeśli na pajacyk chcemy włożyć dziecku np. bluzę.
Pajacyk bez dodatków to dobry ubiór w warunkach domowych. Z jednej strony to rozwiązanie praktyczne, bo dziecku jest wystarczająco ciepło i wygodnie, z drugiej – kiedy dziecko się ubrudzi lub obleje – musimy je rozebrać do golaska. Przewijanie jest tak samo proste, jak w przypadku śpiochów pod warunkiem, że pajacyk rozpina się w kroku. Warto zwrócić na to uwagę – model bez tego zapięcia może okazać się kłopotliwy podczas przewijania dziecka w nocy.
Polecamy
Jak ubrać niemowlę do spania?
Body, śpioszki, skarpetki, śpiworek, na to jeszcze kołdra lub kocyk… Wiele maluchów w polskich przegrzanych mieszkaniach jest ubieranych zbyt grubo. Z drugiej strony, kiedy ubieramy dziecko po kąpieli, mamy obawy, czy jest mu dostatecznie ciepło, czy nie zmarznie. Jak odpowiednio ubierać malucha? Oto nasze podpowiedzi.
Pajacyki a śpioszki – co wybrać
I pajacyki, i śpioszki są wygodne, praktyczne i lubiane. Bardzo trudno jest zatem jednoznacznie podpowiedzieć, jakiego wyboru dokonać. By podjąć dobrą decyzję, warto sprawdzić, czy ubranko jest wygodne, wykonane z bawełny dobrej jakości.
Niekiedy pajacyki uszyte są z polaru. Z pewnością są bardzo ciepłe, ale czy przewiewne, szczególnie w nocy? Każda mama powinna ocenić to sama. Ważne, by nie były za małe i nie uciskały ciała dziecka. Warto też zwrócić uwagę na zapięcia. Wygodnie rozpina się napy, nieco trudniej jest z guzikami. Warto zadbać, by nie uwierały dziecka, kiedy leży np. na brzuchu.
Wybierając ubranko dla naszego dziecka, powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wygodą. Każdy maluch to indywidualista i ma prawo do swoich preferencji. Są dzieci, które zdecydowanie nie akceptują ubrań zapinanych na brzuchu, a inne nie pozwolą sobie założyć niczego, co wkłada się przez głowę. Jeśli więc zastanawiamy się, co wybrać: śpiochy czy pajacyk, powinniśmy wziąć pod uwagę, co lubi nasze dziecko. Oba rodzaje garderoby nadają się do spania, na spacer i do funkcjonowania w domu. Nie ma sztywnych reguł, jest jednak priorytet – dziecku ma być ciepło, wygodnie i komfortowo.