Noworodek leży w wózku Jak ubrać noworodka na spacer?/ Zdjęcie: iStock

Jak ubrać noworodka na spacer?

Każda pora roku wiąże się z występowaniem zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Oczywiste jest zatem, że to, jak ubrać niemowlę na spacer, zależy od pogody. Ważna jest także osobnicza tolerancja temperatur - każde dziecko inaczej reaguje na określone warunki pogodowe. Warto zatem poznać ogólne zasady dotyczące tego, jak ubierać dziecko na dwór, ale jednocześnie dobrze jest obserwować swoje dziecko. Strój, który dla jednego niemowlaka jest odpowiedni, dla innego może być za ciepły lub zbyt lekki.

Spis treści:

Spacer z dzieckiem

Odpowiednie ubranko dla dziecka to gwarancja udanego spaceru. Niewygodne czy niedostosowane do warunków atmosferycznych ubranie może sprawić, że dziecko będzie niespokojne i rozdrażnione w czasie spaceru – a przecież chodzi o to, aby spacer był czasem relaksu dla mamy i dziecka. Należy zatem wiedzieć, jak ubrać dziecko na spacer, aby zapewnić maluchowi komfort, a jednocześnie zapobiec jego przegrzaniu czy wychłodzeniu.

Istnieją ogólne zasady dotyczące tego, jak ubierać dziecko na spacer. Jedna z nich głosi, że dziecko należy ubierać w jedną warstwę więcej, niż ma się na sobie. Zasada ta dotyczy przede wszystkim noworodków i małych niemowląt. Większe dzieci mogą być ubierane w tyle warstw, co dorośli. Kolejna zasada głosi, że lepiej jest ubrać dziecko zbyt cienko niż za grubo. Oczywiście – nie mówimy o wychłodzeniu ciała dziecka, ale mniej szkody przynosi lekkie przechłodzenie niż przegrzanie. Hartowane dziecko rzadziej zapada na infekcje, a przegrzewane – może mieć gorszą odporność.

Aby ocenić, czy dziecko ubrane jest w odpowiedni sposób, wystarczy sprawdzić temperaturę na karku dziecka. Nie należy natomiast sprawdzać temperatury ciała na takich dystalnych częściach ciała jak stopy, dłonie czy nos – mają one tendencję do częstego wychłodzenia.  

Jak ubrać dziecko na spacer latem?

Lato to czas, gdy maluch może cieszyć się luźnym, swobodnym strojem i możliwością odsłonięcia ciała. To świetny czas na to, aby korzystać z umiarkowanego nasłonecznienia, gdyż ekspozycja na słońce umożliwia syntezę witaminy D. A gdy słońce jest intensywne, nie eksponujmy skóry malucha na promieniowanie, przebywając z nim w cieniu. Jak ubierać niemowlę na spacer wiosną i latem? Podstawą jest założenie body, czyli stroju zapewniającego ciepło w okolicy pleców i klatki piersiowej. W zależności od temperatury może to być body z krótkim lub długim rękawem. Wiosną należy ubrać dodatkowo spodenki, a w razie potrzeby także sweterek lub kurteczkę. Można ubrać także śpioszki lub pajacyk. W związku z tym, że wiosna to kapryśna pora roku, zawsze lepiej jest mieć przy sobie dodatkową warstwę odzieży, którą w razie potrzeby można założyć maluchowi lub zdjąć. I nie należy zapominać o czapeczce. Tyle wystarczy, aby opanować sztukę, jak ubrać noworodka na spacer wiosną. A jak ubierać niemowlaka na spacer latem? Wystarczy body z krótkim rękawem lub rampers, czapeczka w razie upału, którą nakładamy wówczas, gdy dziecko nie przebywa w cieniu. Dodatkowo warto zabrać ze sobą cienki sweterek i spodenki w razie ochłodzenia. 

Jak ubrać dziecko na spacer zimą?

Zima to wymagający czas – dziecko musi być ubrane tak, aby nie zmarznąć, a jednocześnie się nie przegrzać. Jak ubrać niemowlaka na spacer zimowy? Podstawowy zestaw ubrań przedstawia się następująco: 

  • pierwsza warstwa to śpioszki z pełnymi stópkami, można ubrać także body z długim rękawem i rajstopki, 
  • kolejna warstwa to ciepły, jednoczęściowy pajacyk lub po prostu spodenki i ciepły kaftanik czy sweterek, 
  • najbardziej wierzchnia warstwa ubrania to kombinezon i ewentualne buciki (gdy kombinezon nie ma zakrytych stópek); niepolecane są krótkie kurteczki, 
  • główka musi być zabezpieczona cienką czapeczką z bawełny i kapturem kombinezonu lub ciepłą czapką, a rączki należy zabezpieczyć rękawiczkami. 

Wybierając się na zimowy spacer, nie należy zapominać o zaaplikowaniu na skórę twarzy odpowiedniego preparatu odżywiającego skórę i chroniącego przed mrozem.  

 Co jeszcze może przydać się podczas spaceru?

To, jak ubierać niemowlę na spacer, to z pewnością jedna z najistotniejszych kwestii przed wyjściem na zewnątrz. Ale nie jedyna – rodzice małych dzieci muszą pamiętać o kilku akcesoriach, bez których lepiej nie wychodzić z domu. Wyjście na spacer w upalną pogodę wiąże się z koniecznością zaopatrzenia się w osłonę antysłoneczną – nie każdy wózek posiada rozkładaną gondolę. Może to być parasolka przeciwsłoneczna, której położenie można zmieniać w taki sposób, aby chroniła odsłonięte części ciała dziecka. W ciepłe dni nie wolno zapomnieć także o kosmetyku z filtrem UV, a także bidonie z wodą. Jeśli dziecko nie jest karmione wyłącznie piersią i jest już dokarmiane, wówczas w upalne dni przyda się pod ręką butelka z wodą. Dobrym pomysłem jest także moskitiera, która skutecznie ochroni siedzącego w wózku malucha przed ukąszeniami owadów, a jednocześnie – zapewni optymalny przepływ powietrza. Przyda się także lekki, przewiewny kocyk – sprawdzi się idealnie, gdy dziecko zaśnie na dworze lub powietrze nieco się ochłodzi. 

Na spacer zimą warto zabrać ze sobą ciepły koc, którym można przykryć same nóżki dziecka lub całe ciało. W naprawdę zimne dni doskonale sprawdza się śpiworek do wózka, który zapewni dziecku komfort fizyczny nawet przy wietrznej i mroźnej pogodzie. A w przypadku opadów deszczu czy śniegu warto pomyśleć o folii do wózka, osłaniającej przed zimnymi opadami. Folia powinna mieć okienko zapewniające sprawny przepływ powietrza.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka; Rebis 2020 

    Sprawdź powiązane tematy