Prezent na roczek dla chłopca – nasze propozycje/fot. iStock Prezent na roczek dla chłopca – nasze propozycje/fot. iStock

Prezent na roczek dla chłopca – nasze propozycje

Jaki prezent dla rocznego chłopca będzie najbardziej odpowiedni? Najlepiej taki, który po prostu spodoba się maluchowi, a do tego będzie stymulować jego rozwój ruchowy i intelektualny. Powinien rozbudzać ciekawość świata, pomagać zdobywać nowe umiejętności, a przy tym być bezpieczny i łatwy do utrzymania w czystości. Doradzamy, co wybrać.

Spis treści:

Jaki prezent na roczek dla chłopca?

Aby wybrać prezent dla chłopca na roczek, warto uświadomić sobie, co maluch w tym wieku potrafi i na ile rozumie otaczający go świat. Zabawki powinny być dostosowane do wieku dziecka – nie ma sensu kupować ani niemowlęcych grzechotek czy gryzaków, ani prezentów „na wyrost”. 

Roczny chłopczyk jest już nieźle rozwinięty ruchowo: chodzi sam lub przy meblach, wstaje, siada, wspina się. Jest z reguły ciekawski – chce zajrzeć do każdej szafki i szuflady. Czasem lubi się pochwalić, jak pięknie robi „pa, pa” czy „a kuku”. Najchętniej bawiłby się z rodzicami – z innymi dziećmi jeszcze nie potrafi. Zabawka mająca walory edukacyjne, a do tego ciekawie zaprojektowana i estetyczna taki prezent na roczek dla chłopca będzie strzałem w dziesiątkę! 

Kupując prezent dla rocznego chłopca, nie wolno zapominać o względach bezpieczeństwa. Mówi o nim znak CE umieszczony na zabawkach – to informacja, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa wymagane w Unii Europejskiej. Zdarza się niestety, że symbol ten jest podrabiany, dlatego nie polecamy kupowania rzeczy z niepewnego źródła, np. na popularnych chińskich portalach typu Aliexpress. Zabawka podejrzanie tania może nie spełniać europejskich norm! Najlepszą gwarancją bezpieczeństwa danego produktu są certyfikaty instytucji zajmujących się ich sprawdzaniem: certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Na opakowaniu zabawki powinien się też znaleźć adres producenta i jego dane kontaktowe. 

Osobom starszym, np. dziadkom, mniej obeznanym z zakupami w sklepach internetowych, radzimy wybrać się po prezent dla dziecka na roczek do sklepu stacjonarnego, gdzie można dokładnie obejrzeć zabawkę i skorzystać z wiedzy sprzedawcy na jej temat.

Oryginalny prezent dla rocznego chłopca

„Nasz synek ma już chyba wszystko” – słyszymy czasem, pytając rodziców, co na prezent dla rocznego chłopca najbardziej ich ucieszy. Wyjściem w takiej sytuacji jest oryginalny prezent na roczek, czyli zabawka mniej oczywista, którą można wykorzystać do inicjowania wciągających zabaw. Takim przedmiotem są niewątpliwie różne domki i namioty, w których maluch może chować się sam czy umieszczać tam swoje zabawki. Wejściem do takiego domku może być tunel z materiału. Znakomity i niedrogi pomysł to także domek z kartonu, na którym maluch może coś kreatywnie nabazgrać. 

Ciekawym pomysłem są tzw. stoliki edukacyjne. Mają one atrakcyjny blat drewniany pełen elementów do układania i przemieszczania lub plastikowy, na którym umieszczone są przyciski wydające dźwięki lub świecące.

Jeśli chłopiec uwielbia sale zabaw, w domu można zainstalować mini basenik z piłeczkami. 

Prezentem pomagającym uspokoić wieczorem zmęczonego malucha będzie projektor do usypiania. To przedmiot w kształcie np. kuli lub zwierzaczka, emitujący łagodne, mieniące się światło, a także dźwięki – kołysanki czy odgłosy natury.

Zabawki dla rocznego dziecka

Odpowiedni prezent dla rocznego chłopca na urodziny może być też bardzo prosty, taki, jakim bawił się w dziecięcych latach jego tata, a nawet dziadek. Takim prezentem są klocki – kolorowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego. Obowiązkowo duże, żeby dziecko nie dało rady włożyć ich do buzi. Zabawa klockami nigdy się nie nudzi, a do tego rozwija kreatywność i zręczność.  

Ponadczasowym prezentem są także zabawki do ciągnięcia na sznurku (ze względów bezpieczeństwa – pod kontrolą rodziców): samochodziki, pociągi, zwierzątka. Mogą być drewniane lub plastikowe, wydające dźwięki. Zabawką, która nie wychodzi z mody od ponad stu lat, są wirujące bączki – dzieci je uwielbiają.

Modnym i rozwijającym umiejętności prezentem są wszelkie zabawki interaktywne, czyli np. samochodziki, w których trzeba umieścić klocki o różnych kształtach, proste układanki, elementy, z których można zbudować (i zburzyć) wieżę.  

Ważna grupa ponadczasowych prezentów to zabawki do piasku i do kąpieli. Te pierwsze przydają się nie tylko nad morzem, ale też w osiedlowej piaskownicy. Podstawowy zestaw to wiaderko, łopatka, grabki, i foremki. Zabawki do kąpieli to rozmaite foremki i pryskające wodą fontanny. 

Tradycyjny prezent o trochę większych rozmiarach to konik lub inne zwierzątko na biegunach. Nie musi być drewniany – bujane, plastikowe zabawki są dziś lekkie i kolorowe – te dla rocznego dziecka powinny być jednak stabilne. 

Inny pomysł na prezent dla rocznego chłopca to pchacz. Roczne dziecko lubi nie tylko ciągnąć coś za sobą, ale także pchać. Taki prezent sprawdzi się przede wszystkim u maluchów doskonalących się w sztuce chodzenia. 

Rocznemu chłopcu, przyszłemu mężczyźnie, można oczywiście podarować samochód – prosty, najlepiej drewniany, którego nie da się łatwo zepsuć. Inny pomysł to wielka plastikowa ciężarówka, którą można pchać, a nawet do niej wsiąść.

Jeśli chcemy podarować rocznemu chłopcu książeczkę, niech będzie to książeczka plastikowa lub wykonana z grubego kartonu, z dużymi, prostymi obrazkami. Tekst nie jest ważny – maluch nie jest jeszcze w stanie skupić na nim uwagi.

    Sprawdź powiązane tematy