Prezent dla półrocznego dziecka/fot. iStock Prezent dla półrocznego dziecka/fot. iStock

Prezent dla półrocznego dziecka

Idziecie z pierwszą wizytą do niemowlaka, zbliżają się jego imieniny, Dzień Dziecka lub Gwiazdka? Zastanawiacie się pewnie, jaki prezent dla półrocznego dziecka będzie najbardziej odpowiedni. Oto nasze podpowiedzi.

Spis treści:

Prezent dla półrocznego dziecka – kupno jest wyzwaniem?

Jaki prezent dla półrocznego niemowlaka będzie najodpowiedniejszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wiedzieć, jakie umiejętności ma maluszek w tym wieku. Jest przede wszystkim coraz sprawniejszy.

 • Przewraca się z boku na bok.
 • Pełza po podłodze.
 • Wyciąga rączki do przedmiotów.
 • Chwyta zabawki i włosy mamy.
 • Wszystkiego dotyka i wkłada do buzi. 

Nic dziwnego, półroczniak jest coraz bardziej ciekawy świata i poznaje go wszystkimi zmysłami, przede wszystkim dotykiem, wzrokiem i słuchem.

Zanim zaczniemy szukać prezentu dla malucha, porozmawiajmy na ten temat z jego rodzicami. Mogą niechętnie przywitać w domu kolejną zabawkę, uważając, że najlepszy będzie praktyczny prezent dla półrocznego dziecka. To prawda, ucieszy on bardziej rodziców, ale przecież maluch w tym wieku nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że ktoś pragnie uczcić jego święto. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko ma starsze rodzeństwo, któremu też pragniemy wręczyć podarunek. Dobrze, jeśli braciszek czy siostrzyczka zobaczą, że maluszek też jest obdarowany czymś przeznaczonym specjalnie dla niego, służącym do zabawy.  

Nie ma sensu kupować półrocznemu niemowlęciu czegoś, co przyda się dopiero kilkulatkowi, np. konia na biegunach czy rowerka. Tym bardziej, że są to zabawki zajmujące sporo miejsca – taki zakup trzeba koniecznie uzgodnić z rodzicami dziecka.

Jaki powinien być prezent dla półrocznego dziecka?

Idealnie, jeśli prezent dla dziecka na pół roku wspiera jego rozwój psychoruchowy. Co dla półrocznego dziecka spełnia taką rolę? Na pewno zabawki interaktywne o wyrazistych kolorach, mające różnorodne faktury, wydające przy naciskaniu dźwięki. Mogą mieć formę zwierzątek, domków, przedmiotów codziennego użytku – nie jest to najistotniejsze. 

Dobry pomysł na prezent dla półrocznego dziecka to mata edukacyjna, nad którą można zawiesić kolorowe zabawki – szeleszczące, piszczące, dające się przyciągać itp. Na takiej macie dziecko może leżeć zarówno na pleckach, jak i na brzuszku. Wybierzmy model, który można prać w pralce. Mata jest bardzo praktyczna – można ją zabrać np. do parku, by spełniała rolę kocyka.  

Zabawki do kąpieli to także dobry pomysł na prezent dla półrocznego dziecka. Kauczukowe zwierzątka, łódeczki, książeczki przeznaczone do kąpieli – wszystkie te przedmioty zamienią kąpiel w zabawę. Dodatkową frajdę sprawią te, które piszczą, zmieniają kolor lub pryskają wodą. 

Jeśli wasz pomysł na prezent dla półrocznego dziecka to gryzak lub grzechotka, warto spytać rodziców maluszka, czy nie mają już wystarczającej liczby tego typu zabawek, jest to bowiem jeden z najpopularniejszych pomysłów na prezent dla ząbkującej pociechy. 

Warto też skonsultować się z rodzicami, planując prezent, którym jest przytulanka. Może będzie to -nasty miś, piesek czy kotek? Niektórzy rodzice, szczególnie jeśli dziecko ma skłonności do alergii, w ogóle nie życzą sobie takich prezentów. W miękkich futerkach zwierzątek gromadzi się kurz i jego mieszkańcy – roztocza. Jeśli rodzice maluszka powiedzą przytulance „tak”, wybierzmy taką, którą można prać w pralce. 

Czy prezenty dla maluchów powinny się różnić w zależności od płci dziecka? Jaki powinien być prezent dla półrocznego chłopca, co kupić półrocznej dziewczynce? Jemu samochodzik, a jej lalkę? Tak naprawdę ma to znaczenie wyłącznie dla rodziców dziecka. Zabawka musi być przede wszystkim odpowiednia do wieku dziecka – najlepiej, gdy informacja o tym, czyli 0+, znajduje się na opakowaniu.

Prezent na gwiazdkę dla półrocznego dziecka też nie musi mieć szczególnego charakteru. Przed świętami na rynek trafia wiele prezentów z bożonarodzeniowymi akcentami: mikołajami, gwiazdkami, aniołkami. Jeśli prezent na święta dla półrocznego dziecka jest nimi ozdobiony, możemy oczywiście go kupić, ale pamiętając, że walory edukacyjne są ważniejsze od symboli, których dziecko nie rozumie.

Jak wybrać prezent dla półrocznego dziecka?

Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi powinniśmy się kierować, jest bezpieczeństwo dziecka. Co kupić półrocznemu dziecku, a czego nie należy? Nie kupujmy rzeczy z nieznanych źródeł, na bazarach czy w secondhandach. Jeśli zabawka nie ma metki i symboli gwarantujących, że może być używana przez dzieci, zrezygnujmy z takiego pomysłu. Te oznaczenia to CE, które świadczy o tym, że dany przedmiot jest zgodny z europejskimi normami oraz EN 71 potwierdzający wymogi bezpieczeństwa dla zabawek. Myśląc o bezpieczeństwie, nie kupujmy zabawek, które maluch może połknąć, czy włożyć do ucha lub nosa, ani takich, które mają dłuższe sznurki czy tasiemki – dziecko mogłoby okręcić je sobie wokół szyi.

Przedmioty, z jakimi styka się półroczny maluch, który wszystko wkłada do buzi, powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Te, które kupimy na prezent, powinny być najpierw umyte, zanim dziecko zacznie się nimi bawić. Ważne jest także, by zabawka nie składała się z małych, łatwych do demontażu elementów. Przy zabawkach, które wydają dźwięki, warto sprawdzić, czy można je przyciszyć lub zupełnie wyciszyć.

Za tani, za drogi? Ile wydać na prezent?

Choć w Internecie łatwo znaleźć statystyki, ile pieniędzy ludzie zwykle przeznaczają na prezent dla dziecka (od 50 do 100 zł), nie musimy się nimi sugerować. Wysoka cena nie jest gwarancją jakości, niska nie przekreśla przydatności danego prezentu. Kierując się jednak względami bezpieczeństwa i trwałością danej zabawki, warto skorzystać z oferty renomowanych producentów, których wyroby są z reguły droższe niż te „no name”. 

W wielu rodzinach, szczególnie z okazji gwiazdki, istnieje zwyczaj składania się na prezenty. Jeśli wiemy, że rodzice marzą na przykład o nosidełku, foteliku samochodowym czy krzesełku do karmienia, składkowy prezent będzie bardzo dobrym pomysłem – odpada ból głowy, co kupić półrocznemu dziecku na gwiazdkę.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź