Karmienie dziecka butelką - co warto wiedzieć? / iStock Karmienie dziecka butelką – co warto wiedzieć? / iStock

Karmienie dziecka butelką – co warto wiedzieć?

Karmienie butelką to wcale nie jest bułka z masłem, szczególnie dla kobiet, które zostały mamą po raz pierwszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby było ono komfortowe dla dziecka, a przede wszystkim bezpieczne.

Spis treści:

Pierś vs. butelka

Karmienie piersią czy butelką? To pytanie wywołuje chyba najbardziej burzliwe dyskusje na facebookowych grupach i forach dla przyszłych i świeżo upieczonych mam. Odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta. Zależy to od wielu zmiennych, m.in. od tego, czy mamy pokarm, ale również tego, czy stan zdrowia nie uniemożliwia mamie karmienia swoim mlekiem. I choć pokarm matki jest uznawany przez lekarzy za najzdrowszy dla niemowlęcia, to nie można jednoznacznie powiedzieć, że jest to jedyna słuszna opcja.

Część mam z różnych względów decyduje się na karmienie butelką i absolutnie nie powinny być za to potępiane. Jeśli jesteś jedną z osób, które zaczynają swoją przygodę z mlekiem modyfikowanym i nie wiesz, jak się za to zabrać, to przeczytaj wskazówki, które dla ciebie przygotowałyśmy.

Karmienie dziecka butelką – co warto wiedzieć?

Jeśli będziesz karmiła swoje dziecko butelką, to są pewne rzeczy, o których powinnaś wiedzieć. Najważniejsze jest, żeby zadbać o świeżość pokarmu i higienę. Pamiętaj, żeby mieszankę przygotować tuż przed podaniem. Zanim to jednak zrobisz, umyj dokładnie (albo w przypadku noworodka – wysterylizuj) wszystkie akcesoria potrzebne do karmienia. Sprawdź też, czy mleko nie jest za gorące – możesz to zrobić, nakładając kilka kropel na swój nadgarstek. Ważne jest również, żeby nigdy nie podawać dziecku pokarmu, który pozostał z poprzedniego karmienia. 

Równie ważne jak przygotowanie mieszanki jest również jej przechowywanie. Mleko modyfikowane powinno się trzymać w suchym i ciemnym miejscu, w szczelnie zamykanym pojemniku. Istotne jest też to, żeby butelka do karmienia noworodka była dostosowana do potrzeb naszego dziecka.

Butelka do karmienia noworodka

W sklepach dostępnych jest wiele butelek do karmienia noworodka. Możemy wybierać pomiędzy tymi plastikowymi i szklanymi oraz zdecydować się na różne rodzaje smoczków. Przyjrzyjmy się różnicom między nimi.

Szklana czy plastikowa butelka dla dziecka?

Zarówno szklane, jak i plastikowe butelki do karmienia mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o te pierwsze, to choć są dosyć ciężkie i nieporęczne, to mają dużą przewagę nad tymi wykonanymi z plastiku. A to dlatego, że przy ich wytwarzaniu nie są używane substancje, które mogą być niebezpieczne dla noworodka.

Według ostatnich badań bisfenol F wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych ma negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Może między innymi zaburzać jego rozwój intelektualny. Niebezpieczne substancje uwalniają się szczególnie wtedy, gdy plastikowe sprzęty są przechowywane w zbyt wysokiej temperaturze. 

Jaki smoczek do butelki dla dziecka?

Warto przyjrzeć się również różnym typom smoczków do butelek dostępnym na rynku. Najważniejsze jest, żeby taki smoczek był bezpieczny i jak najbardziej komfortowy dla noworodka. Jeśli źle go dobierzemy, żuchwa i zęby dziecka mogą się rozwijać nieprawidłowo.

Wybierając smoczek, pod uwagę powinno się wziąć między innymi wielkość dziurki, ponieważ wpływa to na szybkość przepływania mleka, a co za tym idzie – komfort karmienia. Często możemy spotkać oznaczenia „mini”, „wolne”, „średnie” i „szybkie”, które mówią nam o tym, jak szybko przepływa pokarm. Oprócz tego dostępne są też smoczki trójprzepływowe. Pozwalają one na regulowanie tempa, w jakim mleko dostaje się do buzi dziecka.

Butelka dla noworodka – wybieramy najlepszy model

Polecamy

Butelka dla noworodka – wybieramy najlepszy model

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość, by dziecko było tylko na mleku kobiecym i wówczas karmienie butelką jest jedynym rozwiązaniem. Czy wybór butelki do karmienia ma znaczenie? Jaka butelka dla noworodka będzie najlepsza? Jaką kupić większemu dziecku?

Czytaj

Jak karmić noworodka butelką?

Wiele świeżo upieczonych mam zastawia się, jak karmić noworodka butelką. Często mają wiele obaw, między innymi o to, czy nie zrobią dziecku krzywdy, czy się nie zadławi przez zbyt szybkie karmienie albo czy nie zacznie ulewać. To, że boimy się o bezpieczeństwo naszego malucha, jest jak najbardziej naturalne. Warto jednak pamiętać, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a nie powinna stać mu się żadna krzywda.

Ważna jest przede wszystkim pozycja, w której karmimy dziecko. Nieprawidłowe ułożenie malucha albo nieodpowiedni kąt nachylenia butelki mogą sprawić, że noworodek się zakrztusi albo ciężko będzie mu przełknąć pokarm. W perspektywie długofalowej konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne to między innymi ból brzuszka i kolki. Jak temu zapobiegać? Ciało noworodka powinno być na całej długości podparte przez osobę, która karmi dziecko. Jego twarz musi tworzyć jedną linię z tułowiem, a główka nie powinna być odgięta do tyłu.

Co ile karmić noworodka butelką? Jak często zmieniać smoczek w butelce?

Odpowiednia pozycja to niejedyna problematyczna kwestia, która pojawia się, kiedy stawiamy pierwsze kroki w karmieniu butelką. Często na początku ciężko oszacować, co ile karmić noworodka butelką i jak często zmieniać smoczek w butelce. 

Zaleca się, żeby w pierwszych tygodniach życia dziecko było karmione około siedem razy na dobę. Nie chodzi jednak o to, żeby karmić z zegarkiem w ręku. Ważne, żeby starać się zachować około dwu-, trzygodzinne przerwy pomiędzy karmieniami. Jednak jeśli zauważymy, że dziecko jest głodne wcześniej, nakarmmy je. 

Natomiast smoczek w butelce powinno się zmieniać mniej więcej co trzy miesiące. Oczywiście nie jest to sztywna reguła. Jeśli wcześniej pojawią się na nim uszkodzenia czy trudne do wyczyszczenia zabrudzenia, powinno się go wymienić niezwłocznie.

Jak karmić niemowlę butelką?

Twój maluch jest już trochę starszy i zastanawiasz się, jak karmić niemowlę butelką? Zasady dotyczące karmienia noworodka butelką można z powodzeniem zastosować również w przypadku niemowląt. Oprócz odpowiedniej pozycji oraz pilnowania tego, żeby mleko było przechowywane w odpowiednich warunkach, warto wiedzieć też, jak rozpoznać, że dziecko jest głodne. Sygnały, które nam o tym mówią, to na przykład ssanie paluszków czy kręcenie główką. 

Pamiętaj, że dzieci, tak samo jak dorośli, raz mają mniejszy, a innym razem większy apetyt. Nie przejmuj się więc, jeśli czasem niemowlę przyjmuje mniej pokarmu.

Źródła:

  1. Błażejewska K. , Odżywianie dzieci mądre i zdrowe porady mamy dietetyczki, Buchmann, Warszawa 2015.
  2.  Jas-Baran M., U malucha na talerzu. Zdrowa dieta dla niemowląt, Publicat, Poznań 2017.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź