ulewanie u niemowlaka ulewanie u niemowlaka

Ulewanie u niemowlaka – przyczyny. Jak pomóc dziecku?

Spis treści:

Ulewanie u niemowlaka to popularny temat. Cofanie pokarmu po posiłku zdarza się niemowlętom bardzo często i zazwyczaj nie niesie za sobą żadnych dolegliwości. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że mamy nie reagować. Co zrobić, gdy naszemu niemowlakowi się ulewa? W jaki sposób mu pomóc?

Ulewanie u niemowlaka – przyczyny

Jako główną przyczynę ulewania u niemowlaka wskazuje się zawsze niedojrzałość układu pokarmowego. Podczas pierwszych miesięcy życia naszego malca jego mięsień zwieracza, czyli ten usytuowany między żołądkiem a przełykiem jest po prostu bardzo słaby. W efekcie otrzymany przez maluszka pokarm cofa się aż do przełyku i praktycznie natychmiastowo wypływa przez jego usta. Jako inny powód bardzo często wskazuje się również zbyt szybkie wypływanie pokarmu z piersi matki. Dziecko chcąc „nadążyć”, połyka również powietrze, które później cofa się z żołądka wraz z częścią mleka. Ulewanie u niemowlaka ma miejsce również wtedy, gdy nasza pociecha jest po prostu przekarmiona. Nadmierna ilość mleka nie jest magazynowana w organizmie niemowlaka i cofa się do ust. Jeżeli nasz maluszek jest zdenerwowany, zaciąga się płaczem i wydaje się niespokojny — w pierwszej kolejności należy go uspokoić, a dopiero później rozpocząć karmienie.

Ulewanie u niemowlaka – jaka metoda karmienia będzie najlepsza?

Najważniejszą rzeczą, o którą musi zadbać każda mama, jest dopilnowanie, aby jej maluszek nie połykał zbyt dużej ilości powietrza. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, jedyne, co wystarczy zrobić to przyjąć odpowiednią pozycję. Piersi muszą być ustawione w taki sposób, aby mleko wydostawało się trochę pod górę. Dobrym rozwiązaniem jest położenie się na łóżku i podparcie poduszkami i umiejscowienie malca na brzuchu.

W przypadku mleka modyfikowanego warto zredukować ilość podawanego mleka jednocześnie, zwiększając jego dawki. Wybierając butelkę dla malucha, warto postawić na modele antykolkowe, które pozytywnie wpływają na pracę układu trawiennego. Istotne jest również dopilnowanie, aby otwory w smoczku nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe. Butelka musi być trzymana w taki sposób, aby smoczek był całkowicie wypełniony mlekiem. W trakcie karmienia należy pamiętać również o odbijaniu — w ciągu jednego posiłku może wystąpić nawet kilka razy, konieczne jest również jego wystąpienie po zakończonym posiłku. W tym celu należy ustawić maluszka na boku. Jeżeli nasz maluch jest trochę większy i bardziej aktywny — należy pilnować, aby tuż po zakończonym jedzeniu nie wykonywał nadmiernych ruchów i nie pełzał po całym domu. Wskazane jest również to, aby pieluszka nie była założona zbyt ciasno — podobnie zresztą, jak i ubranko. Ubrania, które uciskają brzuch, działają niekorzystnie na procesy trawienne.

Ulewanie u niemowlaka – co jeszcze można zrobić?

Jeżeli zaproponowane wyżej rozwiązania nie przynoszą żadnego efektu i nasz maluch nadal boryka się z ulewaniem — warto skonsultować się z lekarzem pediatrą. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ulewanie u niemowlaka pojawia się po praktycznie każdym posiłku, zwraca bardzo dużo pokarmu i nieodpowiednio przybiera na wadze. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy maluch przybiera w krótkim czasie bardzo dużo, albo wręcz przeciwnie — niewiele.

Jeżeli ulewanie u niemowlaka jest nasilone, być może jego powodem jest alergia pokarmowa, która ujawnia się właśnie w taki sposób. Rozwiązaniem jest wtedy dieta eliminacyjna dla mamy albo tzw. preparat mlekozastępczy, który stosuje się jako alternatywę dla maluszka, który jest karmiony butelką. Pediatrzy zalecają także specjalne preparaty, których zadaniem jest zagęszczenie mleka w żołądku, albo mieszanki antyrefluksowe.Ulewanie u niemowlaka bardzo często wywołuje — zwłaszcza u młodych rodziców — ogromny niepokój i towarzyszący mu stres. Nie ma jednak powodów do większej paniki, ponieważ sprawdzone sposoby pozwalają zmniejszyć ulewanie i całkowicie je wyeliminować. Według statystyk ulewa nawet co drugie dziecko i jest to zjawisko na tyle naturalne, że zazwyczaj nie niesie za sobą żadnych powodów do zmartwień.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź