Jadłospis 9-miesięcznego dziecka
Spis treści:
Jadłospis 9-miesięcznego dziecka
Jadłospis 9-miesięcznego dziecka powinien uwzględniać cztery-pięć posiłków, w tym trzy mleczne – składające się z mleka mamy lub (gdy nie ma takiej możliwości) z mleka modyfikowanego. W przypadku mam karmiących piersią, podawanie mleka może odbywać się na żądanie (nie ma wtedy przeciwwskazań, by niemowlę spożywało w ciągu dnia więcej posiłków niż podana liczba, jeśli wynika to z częstszego przystawiania do piersi).
W menu 9-miesięcznego dziecka mogą znaleźć się przykładowo:
- gulasze z drobno posiekanych warzyw, mięsa oraz ziemniaków lub kaszy – wszystkie składniki wystarczy ugotować na wodzie z dodatkiem łyżeczki oleju roślinnego lub masła (będzie to odpowiedni obiadek lub kolacja w żywieniu 9-miesięcznego dziecka),
- zupki: przygotowane z wybranych warzyw posiekanych w kostkę, z dodatkiem pokrojonego mięsa (np. drobiu, wołowiny, królika), kaszy i łyżeczki oleju,
- owoce (np. gruszki, jabłka, mango, banany), obrane i pokrojone w kostkę, podane z jogurtem naturalnym i drobno mielonymi orzechami,
- surówki z tartych warzyw (np. marchwi i selera) z dodatkiem 1/2-1 łyżeczki oleju roślinnego.
Co powinno jeść dziecko, a czego trzeba unikać?
Jak widać na podstawie powyższych przykładów pokarmów z jadłospisu dla 9-miesięcznego dziecka, dieta niemowlęcia w tym wieku może składać się już z różnorodnej żywności o stałej konsystencji. Menu powinno być powoli rozszerzane o kolejne produkty. Uważa się, że kolejność ich wprowadzania do jadłospisu niemowlaka nie ma dużego znaczenia, choć tradycyjnie podawanie pokarmów uzupełniających rozpoczyna się od warzyw, owoców i kaszek.
Rodzice mają więc dużą dowolność, jeśli chodzi o uwzględnianie kolejnych produktów w jadłospisie 9-miesięcznego dziecka, jednak podstawą przy ich wyborze musi być świadomość tego, jakie rodzaje żywności maluch w tym wieku może spożywać, a jakie w jego jadłospisie nie powinny się znaleźć.
Jakie produkty może jeść 9-miesięczne dziecko?
- mleko mamy lub mleko modyfikowane,
- warzywa i owoce (np. surowe w formie posiekanej, gotowane w postaci rozgniecionej lub pokrojonej, miękkie cząstki surowych lub gotowanych owoców i warzyw podawane do ręki),
- mięso i ryby (w postaci zmiksowanej/drobno posiekanej lub miękkie kawałki podawane do ręki),
- produkty zbożowe, np. kaszki, pieczywo (w tym produkty zawierające gluten, które można wprowadzać do jadłospisu dziecka w dowolnym czasie po ukończeniu 4. miesiąca życia, ale przed 12. miesiącem),
- produkty mleczne, np. jogurt naturalny, rozdrobnione sery (mleko niemodyfikowane jako główny posiłek lub napój nie powinno być podawane przed ukończeniem przez dziecko 11. miesiąca życia),
- tłuszcze: oleje roślinne, margarynę, masło.
Czego w menu 9-miesięcznego dziecko być nie powinno?
- soli i produktów z jej dodatkiem,
- cukru oraz produktów, które zawierają jego dodatek, w tym napojów,
- miodu,
- serów topionych oraz serów z niepasteryzowanego mleka,
- mleka krowiego niemodyfikowanego stosowanego jako podstawy posiłku,
- produktów smażonych.
Wprowadzanie nowych pokarmów
Rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć już w piątym miesiącu życia. Pierwsze pokarmy uzupełniające należy podawać jednak nie później niż w siódmym miesiącu (w 26. tygodniu życia). Dziecku w wieku 9-mięsięcy rodzice powinni proponować kolejne, nowe produkty. Najlepiej wprowadzać je pojedynczo, w niewielkiej ilości (około dwie łyżeczki), obserwując reakcje dziecka. W kolejnych dniach należy stopniowo zwiększać ilość nowego pokarmu podawanego niemowlakowi (np. codziennie dawać dziecku o jedną łyżeczkę produktu więcej).
Z czym wiąże się zbyt wczesne wprowadzanie nowych pokarmów?
Zbyt wczesne wprowadzanie nowych pokarmów (przed piątym miesiącem życia) może wiązać się ze zmniejszeniem ilości wypijanego mleka – pokarmu najlepiej dostosowanego do potrzeb dziecka w pierwszym półroczu życia. To może spowodować obniżenie jego produkcji przez organizm matki i ograniczenie otrzymywania cennych składników pokarmowych z tego źródła.
Dodatkowo, badania pokazują, że zbyt wczesne uwzględnianie w diecie dziecka pokarmów uzupełniających jest związane ze zwiększonym ryzykiem alergii oraz nadwagi na późniejszym etapie życia.
W 9. miesiącu życia dziecko może jednak już bezpiecznie spożywać produkty z większości podstawowych grup. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy opóźnianie rozszerzania jadłospisu niemowlęcia o zdrowe produkty, w tym te potencjalnie alergizujące (np. jaja, orzechy, ryby i owoce morza) nie ma uzasadnienia – można je spokojnie podawać niemowlęciu w tym okresie życia (choć oczywiście należy to robić stopniowo, obserwując jego reakcje).
Źródła:
- Mika P., Matuszczyk M., Socha P. (2018) Kalendarz żywienia – nowe narzędzie obejmujące główne zasady żywienia niemowląt i małych dzieci przez 1000 pierwszych dni, Standardy Medyczne/Pediatria, 15: 569-572.
- Szajewska H., Horovath A. (2014) Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna.
- Weker H., Barańska M. (red.) (2014) Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka.