BLW – moda czy sposób na samodzielność dziecka? BLW – moda czy sposób na samodzielność dziecka?/ Zdjęcie: iStock

BLW – moda czy sposób na samodzielność dziecka?

Chociaż metodę BLW (Baby-Led Weaning) po raz pierwszy opisano już w latach 90. XX wieku, w Polsce zyskała ona popularność dopiero kilka lat temu. BLW, określana jako „bobas lubi wybór”, to nic innego jak alternatywna metoda rozszerzania diety niemowląt. Wyjaśniamy, co warto o niej wiedzieć.

Spis treści:

BLW, czyli Bobas Lubi Wybór – co to znaczy

BLW (z ang. Baby-Led Weaning) jest sposobem karmienia niemowlaka, w którym  dziecko decyduje o tym, co i w jakich ilościach zje. W tej metodzie, stworzonej przez pielęgniarkę i mamę Gill Rapley, niemowlakowi podaje się kilka rodzajów pokarmów, a następnie pozwala się mu na kontrolę. Według teorii BLW dziecko wybierze pokarmy pełne składników odżywczych, których aktualnie potrzebuje, kierując się swoim smakiem. Wyniki badań pokazują, że wybór metody BLW prowadzi do ukształtowania zdrowszych nawyków żywieniowych u dzieci oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości w porównaniu do rówieśników karmionych łyżeczką przez osobę dorosłą. 

Wdrożenie metody BLW wspiera rozwój mięśni odpowiedzialnych za żucie oraz wspomaga koordynację ruchowo-wzrokową. Niektórzy eksperci twierdzą, że BLW zmniejsza stres wywoływany posiłkami. Niektóre niemowlęta odmawiają bowiem jedzenia łyżeczką, za to chętnie jedzą samodzielnie. Wystarczy im tylko na to pozwolić. Dzięki BLW dziecko samo pozna nowe smaki, strukturę i zapach jedzenia. Będzie też jadło we własnym tempie, bez pospieszania. 

Naukowcy z Nowej Zelandii, którzy w 2016 roku zajęli się tematem BLW, mieli jednak kilka obaw dotyczących tej metody żywienia. Ich zdaniem rodzice nie zwracali należytej uwagi na to, że niektóre pokarmy mogą stwarzać ryzyko zadławienia. Mowa tutaj o orzechach, winogronach, suszonych owocach, surowych warzywach

Lekarze, choć co do zasady popierają ideę, by dziecko miało możliwość próbowania różnych potraw i robiło to w towarzystwie innych domowników, ucząc się przy tym zasad współpracy i komunikacji, uważają jednak, że to rodzic powinien ocenić, czy dziecko faktycznie wybiera produkty pełnowartościowe, bo to on odpowiada za żywienie dziecka. Ważna jest także ocena, jak dziecko się wypróżnia i czy w stolcu nie ma zbyt wielu niestrawionych produktów. Taka sytuacja może bowiem świadczyć o problemach z trawieniem, ale częściej o tym, że zaproponowane produkty są nieodpowiednie dla dziecka na tym etapie jego rozwoju. 

Metoda karmienia BLW – jak wygląda

Metoda karmienia BLW opiera się przede wszystkim na pominięciu etapu karmienia łyżeczką oraz podawania jedzenia w postaci papek, musów czy przecierów. Niemowlę, któremu rozszerzamy dietę, początkowo bawi się jedzeniem: liże je, rozrzuca bądź ssie. W związku z tym w rzeczywistości tylko niewielka część posiłku trafia do brzucha dziecka. W pierwszych tygodniach nie to jest jednak najważniejsze, ponieważ podstawą diety nadal jest mleko (z piersi bądź modyfikowane). Dziecko w tym czasie stopniowo uczy się połykania, przez co je coraz więcej. Z czasem dziecko zaczyna pierwsze próby posługiwania się sztućcami, by za kilka miesięcy jeść samodzielnie. 

Warto wspomnieć, że niemowlęta uczą się najlepiej poprzez naśladownictwo osób dorosłych, z którymi mieszkają. Nie warto więc przygotowywać innych posiłków dla dziecka, a innych dla starszych członków rodziny.

Złe nawyki żywieniowe dzieci – jak świadomie je zmienić? Psycholog wyjaśnia

Polecamy

Złe nawyki żywieniowe dzieci – jak świadomie je zmienić? Psycholog wyjaśnia

Zdrowe nawyki żywieniowe dziecka – nie łatwo jest je wprowadzić. Zwłaszcza, że nam samym trudno jest trzymać się zdrowej diety. Przed rodzicami stoi dylemat, co wprowadzić do diety dziecka i jak nie ulegać życzeniom dotyczącym słodyczy. Rozmawiamy z dietetykiem Patrycją Tłustochowicz na temat świadomości rodziców i zmian nawyków żywieniowych w całej rodzinie.

Czytaj

Jak zacząć BLW

Metodę BLW rozpoczynamy regularnym podawaniem niemowlakowi produktów spożywczych, które łatwo chwyci. Mogą to być np. kawałki banana, pokrojona gotowana marchewka, kawałki gotowanego mięsa, różyczki brokułów czy łyżka kleistego ryżu. Warto jednak pamiętać, by przy każdym karmieniu być obok dziecka, ponieważ istnieje ryzyko zadławienia. Jak uspokajają jednak badacze, nie jest ono wyższe niż w przypadku karmienia dziecka w sposób tradycyjny. 

Od kiedy BLW

BLW zaczynamy, gdy dziecko skończyło 6. miesiąc życia, potrafi samodzielnie siedzieć bądź – posadzone na kolanach u osoby dorosłej – nie chwieje się. Niemowlak nie musi mieć zębów, jednak powinien wykazywać minimalne zainteresowanie jedzeniem oraz posiadać umiejętność kierowania ręki z jedzeniem do ust. 

Zasady BLW

  • Najpierw mleko, potem posiłek stały

To, że dziecko rozpoczyna swoją przygodę z BLW, nie oznacza, że równocześnie kończy karmienie piersią bądź mlekiem modyfikowanym. Obie te metody żywienia muszą się ze sobą łączyć. Najpierw nakarm dziecko mlekiem, a dopiero potem podaj produkty stałe. 

  • Miękkie produkty

Niemowlęta powinny być karmione produktami miękkimi, by bez problemu mogły je rozgniatać dziąsłami, kilkoma ząbkami czy językiem o podniebienie. W początkowej fazie metody BLW najlepsze będą więc pokrojone banany czy gotowane marchewki, ziemniaki czy kalafiory. 

  • Pozwól na zabawę

Dzieci lubią się bawić, więc tak samo będzie z jedzeniem. Niemowlę, przed którym położyłaś jedzenie, będzie je rozgniatać, rozmazywać i rozrzucać. Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość – w pierwszych tygodniach zdecydowana większość jedzenia będzie lądowała na podłodze, a nie w żołądku. 

  • Posiłki spożywamy razem

Jedną z najważniejszych zasad BLW jest wspólne spożywanie posiłków. Niemowlęta uczą się poprzez naśladownictwo, a dzięki miłej atmosferze przy stole, ich pozytywna relacja z jedzeniem może się kształtować już od początku. Nie warto więc przyrządzać posiłków tylko dla dziecka bądź karmić go w innych godzinach, niż jedzą inni domownicy.

  • Bezpieczeństwo to podstawa

Karmiąc dziecko metodą BLW, zadbajmy o to, by było ono wyprostowane. Jedzenia nie podajemy w leżaczku, a jedynie w krzesełku do karmienia bądź na kolanach rodzica. Musimy pamiętać, że spożywanie posiłków na leżąco lub półleżąco jest niebezpieczne.

Karmienie BLW – przykładowy jadłospis

  • Jaglanka z jabłkiem

Kasza jaglana to bezglutenowa kasza, którą możesz podawać dziecku już po 6. miesiącu życia. Wraz z mlekiem roślinnym (np. migdałowym), wodą, jabłkiem i szczyptą cynamonu stworzy pyszną jaglankę na śniadanie dla dziecka.

  • Biszkopty z dwóch składników

Idealne na drugie śniadanie dla każdego niemowlaka. Zacznij od nastawienia piekarnika na 180 st. C., bez termoobiegu. Wyłóż formę papierem do pieczenia. Oddziel 3 żółtka od białek (jajka muszą być w temperaturze pokojowej). Do żółtek dodaj 4 łyżki sera białego i dokładnie wymieszaj. Białka ubij na sztywną pianę, a następnie dodawaj po łyżce do masy z żółtek i sera. Tak przygotowaną masę wykładaj łyżką na blaszkę. Piecz ok. 15 minut. 

  • Makaron z warzywami

To propozycja dla dziecka, które skończyło już 8. miesiąc życia. Makaron penne bądź muszle ugotuj, a na oddzielnej patelni, na 4 łyżkach oleju rzepakowego, z plasterkami czosnku podduś cukinię, paprykę i pomidora. Dla smaku dodaj odrobinę pieprzu i oregano, skrop sokiem z cytryny. To nieprawda, że posiłki dla dzieci nie mogą być przyprawiane! Ugotowany makaron przełóż na patelnię, dodaj garść rukoli i wymieszaj z warzywami. Danie możesz posypać parmezanem.

Źródła:

  1. Rapley G., Murkett T.,BLW. Bobas lubi wybór, wydanie 2, Mamania, Warszawa, 2019. 
  2. Anger J., Piszczek A., Alaantkowe BLW. Od niemowlaka do starszaka. Domowa książka kucharska, Mamania, Warszawa, 2015.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź