Wrośnięty paznokieć u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie

Duże palce u stóp noworodków wyglądają tak, jakby miały wrośnięty paznokieć. To najczęściej fizjologia, a skuteczną metodą leczenia jest masaż. Wrośnięty paznokieć u dziecka może pojawić się później – i raczej tego nie przegapimy. Jak zapobiegać tej przykrej dolegliwości?

Spis treści:

Gdy dziecko ma wrośnięty paznokieć

Wrastający paznokieć to stan chorobowy, w którym płytka paznokciowa narusza ciągłość wału paznokciowego – boczne części paznokcia wbijają się w skórę. Schorzenie jest powszechne, może dotyczyć osób w każdym wieku (jednak głównie pojawia się u nastolatków i młodych dorosłych). Najczęściej wrasta paznokieć palucha (dużego palca stopy). 

Wrośnięty paznokieć nie tylko boli, powoduje też obrzęk i stan zapalny (a także – w późniejszym stadium – nadkażenie bakteryjne). W międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 wrastający paznokieć znajdziemy wśród chorób skóry i tkanki podskórnej pod kodem L60.0. 

U najmłodszych wyróżniamy neonatalny (niemowlęcy) typ wrastającego paznokcia (paznokcie mają kształt trójkątny, a wolny brzeg paznokcia nie dorósł do opuszka), a także typ dziecięcy – wrodzony, związany z uwarunkowaniami genetycznymi i deformacją paznokcia lub z przerośniętym wałem bocznym. Wrastający paznokieć może mieć także związek z dojrzewaniem, wówczas mamy do czynienia z typem pokwitaniowym –wrastanie wynika ze zwężenia łożyska paznokcia.

Wrastanie paznokci u dzieci – przyczyny

Do tego, że dziecko ma wrośnięty paznokieć, przyczyniają się m.in.:

  • czynniki genetyczne
  • choroby paznokci
  • deformacja paznokci
  • wady postawy
  • cukrzyca
  • wzrost masy ciała
  • powtarzające się urazy.

Najczęściej za wrośnięty paznokieć u dziecka odpowiadają nieprawidłowe obcinanie paznokci (zbyt krótkie, przycięte na półokrągło) oraz noszenie ciasnego obuwia (buty za małe, z wąskimi czubkami).

Jakie wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?

Polecamy

Jakie wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?

Pierwsze kroki to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu każdego rodzica. Gdy maluch zaczyna samodzielnie chodzić, stajemy przed kolejnym wyzwaniem, czyli wyborem bucików. Jakie wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Czytaj

Po czym poznać wrośnięty paznokieć u dziecka

Wrośnięty paznokieć u dziecka nie umknie naszej uwadze. Oprócz tego, że maluch będzie się skarżył na ból i dyskomfort, może nie chcieć wykonywać codziennych aktywności (ubieranie się, zabawa); naszą uwagę zwróci także wygląd jego palca. Skóra wokół paznokcia będzie podrażniona, zaczerwieniona, sam palec może być opuchnięty. Dolegliwości zależą od stopnia rozwoju schorzenia – na początku wrastający paznokieć będzie powodował obrzęk, stan zapalny i dolegliwości bólowe, następnie może się pojawić ziarnina czy wysięk ropny.

Nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty – zazwyczaj wystarczy drobny, nieinwazyjny zabieg, który od razu ulży dziecku. Pamiętajmy, że pozostawiony sam sobie wrastający paznokieć będzie coraz bardziej wbijał się w skórę i ją przebijał, powodując coraz bardziej dotkliwe dolegliwości. Problemem jest nie tylko ból, wrastanie może się wiązać także z trwałą deformacją paznokcia.

Jak wyleczyć wrośnięty paznokieć u dziecka

Wybór metody leczenia wrośniętego paznokcia zależy od jego typu oraz stopnia nasilenia zmiany. Może to być.:

  • masaż,
  • tamponowanie lub taśmowanie,
  • rurki protekcyjne,
  • antybiotykoterapia,
  • interwencja chirurgiczna (np. selektywna resekcja bocznego brzegu paznokcia).

W leczeniu paznokcia wrastającego najczęściej stosowane są metody nieinwazyjne, które mają na celu m.in. odizolowanie wału paznokciowego i brzegu paznokcia oraz umożliwienie płytce prawidłowego wzrostu. U niemowląt i małych dzieci z powodzeniem wykorzystuje się tamponowanie wału paznokciowego. Jeśli choć raz będziemy miały do czynienia z wrośniętym paznokciem, to następnym razem, gdy zauważymy pierwsze objawy, same będziemy mogły wykonać tzw. tamponadę.

Jak zapobiec wrastającym paznokciom u dziecka

Wrastającym paznokciom u dziecka możemy zapobiegać, przede wszystkim odpowiednio przycinając płytkę. Powinnyśmy utrzymywać jej naturalny kształt (obcinamy paznokcie na prosto, nie wycinamy „rogów” na brzegach), jedynie delikatnie ją skracając. Paznokcie zbyt krótkie lub przycięte na półokrągło nie tylko będą powodowały ból od razu po obcięciu, ale mogą także sprawić, że rosnący paznokieć będzie wrastał w skórę.

Pamiętajmy, aby do obcinania paznokci wybrać sprzęt przeznaczony dla dzieci. Jednym będzie wygodniej posługiwać się obcinaczką, inni sięgną po nożyczki – najważniejsze, aby skorzystać z tych przeznaczonych dla maluchów. Są mniejsze i mają odpowiedni kształt, który zabezpiecza przed ewentualnymi urazami mechanicznymi. 

Aby zapobiec wrastającym paznokciom u dzieci, wybierajmy odpowiednie obuwie– w dobrym rozmiarze, z szerokim czubkiem.

Źródła:

  1. Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/icd10/pdf/ICD10TomI.pdf (dostęp: 10.05.2022).
  2. Antończak P.[i in.], Wrastający paznokieć etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, „Przegląd Dermatologiczny” 2015, 102, s. 343–348.
  3. Domagała K., Pielak K., Wrastający paznokieć etiologia, profilaktyka i metody leczenia, „PolishJournal of Cosmetology” 2017, 20(4), s. 327–332.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź