paznokcie noworodka Obcinanie paznokci u noworodka/ iStock

Obcinanie paznokci u noworodka

Spis treści:

Małe dzieci bronią swoich paznokci jak niepodległości – kto obcinał, ten wie. A te rosną jak szalone. Dziecko rodzi się z w pełni wykształconymi paznokciami i już od pierwszych chwil trzeba umieć się nimi zająć. Na szczęście praktyka czyni mistrza.

Niedrapki dla noworodka

Na liście przedmiotów potrzebnych niemowlakowi od pierwszych chwil życia, znajdziecie rękawiczki – i jest to jedna z rzeczy, w które naprawdę warto się zaopatrzyć.  Czy dziecku jest aż tak zimno, nawet gdy urodzi się w lipcu? Nie, nie o to chodzi. Chodzi o paznokcie noworodka. Maluch rodzi się i je ma. Długie, cienkie jak pergamin, ostre jak nóż. Małe słodkie narzędzia zbrodni, którym trzeba uniemożliwić wyrządzenie szkody. Właśnie temu mają służyć rękawiczki, nazywane również, z racji pełnionej funkcji, niedrapkami.

Noworodek wykonuje mnóstwo nieskoordynowanych ruchów, a machając rączkami w pobliżu twarzy mógłby się boleśnie podrapać. Podrapane dziecko jest równie śliczne co niepodrapane, ale każde uszkodzenie skóry u takiego malucha otwiera bakteriom drogę do ataku na jego niedojrzały jeszcze układ odpornościowy. Ot i cała tajemnica. Niedrapki przydają się zwłaszcza do chwili, gdy będzie można już w miarę bezpiecznie zacząć obcinać małe paznokcie, czyli w kilku pierwszych tygodniach życia.

Kiedy obcinać paznokcie u noworodka

Za obcinanie paznokci noworodka nie bierzemy się od razu po urodzeniu, chociaż w ogromnej większości przypadków byłoby co obcinać. Paznokcie noworodka bywają zrośnięte z opuszkami palców, a manipulowanie przy nich nożyczkami to niebezpieczeństwo zadraśnięcia skóry (i wdania się zakażenia). Czekamy więc i czekając, uzbrajamy noworodka w rękawiczki.

Pierwsze podejście do obcinania zazwyczaj okupione jest nerwami rodziców, bo dziecko takie ruchliwe, paluszki takie małe, paznokcie jeszcze mniejsze i jak tu dobrze trafić, żeby nikomu nie zrobić krzywdy. Pocieszające jest to, że dziecko rośnie, wraz z nim paznokcie stają się większe, a obcinający nabiera wprawy i pewności siebie. Wprawa to jedno, a sposoby – drugie.

Żeby obcinanie szło sprawnie, trzeba zaopatrzyć się we właściwe narzędzia i wybrać odpowiedni moment. Nożyczki przeznaczone do pielęgnacji paznokci niemowlaków mają zaokrąglone końce, dzięki czemu ryzyko skaleczenia jest zminimalizowane. Do obcinania najlepiej zabrać się po kąpieli, wtedy paznokcie są miękkie. Ważna rzecz: obcinamy na prosto, bez zbytniego zaokrąglania brzegów. Zaokrąglone paznokcie może wyglądają ładniej, ale manipulując w tych miejscach możemy obciąć za dużo i paznokieć zacznie wrastać. Wtedy niezbędna może być pomoc lekarza. Pediatrze lub jeszcze lepiej dermatologowi dobrze jest pokazać wszystkie niepokojące zmiany w obrębie paznokci (poza wrastaniem z tworzącym się stanem zapalnym także bruzdy, plamki, przebarwienia).

Jak obcinać paznokcie u noworodka

Na początku paznokcie u rąk trzeba obcinać nawet kilka razy w tygodniu, te u nóg rosną na szczęście znacznie wolniej. Pielęgnacja paznokci noworodka idzie najsprawniej, gdy dziecko głęboko śpi. Nie ma wtedy mowy o wyrywaniu się i strachu, a gdy nikt się nie stresuje, praca idzie gładko. Z czasem robi się bardziej pod górkę.

Starsze maluchy zdecydowanie nie lubią majstrowania nożyczkami przy swoim ciele i żeby osiągnąć sukces trzeba odwracać ich uwagę od tej czynności. Zazwyczaj na kilkulatkach obcinanie paznokci nie robi już żadnego wrażenia, wtedy jednak – najczęściej u dziewczynek – zaczyna się czas, gdy domagają się nie tyle pielęgnacji, co ozdabiania. Zapatrzony w mamę przedszkolak maluje płytki paznokci flamastrami we wszystkich kolorach tęczy i przy każdej okazji prosi o polakierowanie „dorosłym” lakierem chociaż jednego, tego przy najmniejszym paluszku. To niestety nie jest dobry pomysł. Lakiery do paznokci i zmywacze napakowane są chemią, a ich składniki mogą uczulać.

Jeśli chcecie zrobić dzieciom manicure, lepiej poszukać lakierów przeznaczonych właśnie dla nich. Mają piękne pastelowe kolory, przyjazny skład i żeby je zmyć, wystarczy mydło i woda.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź