Jakie wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?/fot. Getty Images Jakie wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?/fot. Getty Images

Jakie wybrać pierwsze buty do chodzenia dla dziecka?

Pierwsze kroki to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu każdego rodzica. Gdy maluch zaczyna samodzielnie chodzić, stajemy przed kolejnym wyzwaniem, czyli wyborem bucików. Jakie wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Spis treści:

Pierwsze buty dla dziecka – kiedy kupić?

Malutkie stopy niemowlaków nie bez powodu są synonimem miękkości i delikatności. Dlatego trzeba o nie szczególnie zadbać – w końcu to stopy dźwigają cały ciężar ciała. 

Na początku kupujemy maluchom buciki niechodki, które wyglądają uroczo, ale nie są przeznaczone do chodzenia. Są delikatne, wykonane z materiału i przypominają zwykle grubsze skarpetki. Nie krępują ruchów małych stópek, ale mogą je dodatkowo ogrzewać lub osłaniać przed ostrym słońcem. 

Kiedy kupić dziecku pierwsze buty do chodzenia? Specjaliści są zgodni: nie kupuj butów, gdy tylko maluch zacznie stawiać pierwsze kroki. Poczekaj, aż jego ruchy będą pewne, a podeszwa stopy odpowiednio ukształtowana, co rozpoznasz po wykształconym łuku stopy. 

Zbyt wczesne noszenie butów z twardszą podeszwą może skutkować nieprawidłowym rozwojem nóżek. Weź pod uwagę fakt, żadne buty nie są potrzebne, jeśli maluch stawia pierwsze kroki, ale tylko w domu, a na dworze wciąż podróżuje, siedząc w wózku. 

Pierwsze buty kupujemy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie przemieszczać się na dworze. Aby niechodzącemu dziecku zapewnić ciepło w stopy, wybierzmy zamiast butów grube skarpetki, specjalne niechodki albo kombinezon ze zintegrowanymi stopami. 

Mimo pokus, aby buty były po starszym rodzeństwie lub dzieciach krewnych czy znajomych, lepiej wybieraj nowe obuwie. Każda osoba ma inaczej ukształtowaną stopę i noszenie butów po kimś może przyczyniać się do deformacji stóp.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Pierwsze buty do chodzenia należy wybrać starannie, aby już na starcie nie zaszkodzić maluszkowi, jego stopom i stawom skokowym oraz całej sylwetce. 

Najważniejsze cechy dobrych pierwszych butów, ale też każdych kolejnych butów:

 • Stabilność

To bardzo ważne, aby podeszwa bucików dla dziecka nie była śliska. Upadek, szczególnie dla kogoś, kto dopiero uczy się koordynacji własnego ciała, może powstrzymać przed aktywnością. 

 • Miękkość i elastyczność podeszwy

Pierwsze buty do chodzenia powinny być miękkie i lekkie, mieć elastyczną podeszwę uginającą się pod palcami, aby zapewniać swobodę ruchów. 

 • Z zapiętkiem

Pierwsze buciki do chodzenia powinny być z zapiętkiem, który utrzymuje piętę we właściwym miejscu. Zwracajmy uwagę, aby zapiętek nie był zbyt twardy. 

 • Nieusztywniające kostki

Pierwsze buciki dla dziecka do chodzenia powinny zapewniać stabilność, ale nie mogą sięgać za kostkę ani usztywniać kostki. Zbyt wysoko sięgające buty mogą powodować nie tylko ból, ale i niebezpieczeństwo skręcenia kostki, a także utrudniać właściwą pracę rozcięgien podeszwowych i powięzi. 

 • Sznurowane albo na rzepy

Polecane są sznurówki albo rzepy, które pozwolą dobrze dopasować buciki do szerokości stopy. Buty z rzepami mają pewną przewagę ‒ dziecko nie potrzebuje pomocy przy wiązaniu i może uczyć się samodzielnego wkładania obuwia.

A co z pierwszymi butami do chodzenia po domu? Tutaj tak naprawdę obuwie nie jest potrzebne. To, co jest ważne podczas pierwszych kroków, to antypoślizgowa podeszwa. Pierwsze buty do nauki chodzenia z powodzeniem możemy zastąpić skarpetkami ze specjalnymi gumowymi wypustkami, co zapewni dziecku stabilność pierwszych kroków.

Jakie wybrać buty dla dziecka?

Gdy już wiemy, jakie powinny być pierwsze buty do chodzenia, czas na zakupy. Kluczowy jest dobór rozmiaru, ponieważ zarówno za małe, jak i za duże buty mogą powodować deformacje stóp i utrudniać chodzenie. Najłatwiej odrysować obie stopy na kartce. Dlaczego obie? Wszyscy zwykle mamy jedną stopę nieco większą, choć ta różnica na ogół jest niezauważalna. Wybieramy buciki o długości ok. 0,5–1 cm większej niż najdłuższy palec (duży lub sąsiedni w zależności od budowy stopy). 

Pierwsze buty do chodzenia dla niemowlaka mogą być bardziej dopasowane, jeśli chodzi o długość. Każde kolejne możemy kupować nieco większe, o ok. 1‒1,5 cm dłuższe od stopy. U dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym sprawdzajmy długość stóp co mniej więcej 2‒3 miesiące. Takie dzieci naprawdę szybko rosną i mogą po chwili potrzebować nowego obuwia we właściwym rozmiarze. 

Dobrze dobrane pierwsze buty do nauki chodzenia gwarantują nie tylko zdrowie stóp, ale i właściwe kształtowanie postawy, dobrą kondycję stawów kolanowych i biodrowych. 

Pierwsze buty do biegania wybieramy w taki sam sposób, jak pierwsze buty do chodzenia dla dziecka. Pamiętajmy, żeby pierwsze buty do chodzenia dla dziewczynki były zwykłymi bucikami na płaskiej podeszwie – nie mogą mieć żadnych obcasów ani podwyższeń, niezależnie od tego, jak bardzo chcielibyśmy w córce widzieć małą damę. 

Warto kupować buty w sklepach stacjonarnych, aby zmierzyć je dziecku, lub ‒ w razie protestów potomka – możemy zmierzyć odrysowane stópki. Kupując przez Internet, uwzględniamy ryzyko, że buty okażą się za wąskie mimo odpowiedniej długości wkładki lub rozmiar może być zaniżony czy zawyżony. 

Co jest najważniejsze, gdy wybieramy obuwie dla dziecka? 

‒ Dobrej jakości materiały, najlepiej naturalne, nie sztuczne. Nieodpowiednie materiały to guma albo plastik, dopuszczalne jedynie w kaloszach, ale tylko gdy dziecko nie nosi ich za długo. Buciki dla maluchów powinny być lekkie, dopasowane dobrze rozmiarem. No i aspekt praktyczny, czyli buty powinny być łatwe do włożenia i zdejmowania. Niestety dzieci, które noszą od najmłodszych lat źle dobrane obuwie, potem często zostają pacjentami fizjoterapeutów, bo bolą kolana, biodra, kręgosłup, są nadmiernie spięte, wymagają masaży zwraca uwagę Maria Głuchowska, terapeutka manualna.

Buty na lato i buty na zimę

Pierwsze buty do chodzenia na lato nie powinny być sandałkami z całkowicie odsłoniętymi palcami. Lepsza będzie delikatna ażurowa budowa bucika, gwarantująca, że stopa nie będzie wysuwać się do przodu. Poza tym małe paluszki są jeszcze delikatne i podatne na uszkodzenia naskórka. Pamiętajmy o dobrej wentylacji stopy, a więc wybierajmy przyjazne skórze materiały. Nie kupujemy maluchom klapek i japonek! Łatwo w nich o potknięcie i upadek. 

Z kolei pierwsze buty do chodzenia na zimę muszą uwzględniać miejsce na grubszą skarpetkę. Powinny być stabilne, dopasowane, ciepłe i wodoodporne. Bardzo ważny aspekt to antypoślizgowa podeszwa. Pamiętaj, żeby dopasować buty do panujących warunków atmosferycznych. Łagodne zimy ostatnich lat sprawiają, że bardzo grube buciki nie zawsze są potrzebne. Co więcej, zbyt ciepłe obuwie może powodować pocenie się stóp, łuszczenie skóry, brak niezbędnej wentylacji.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź