Woda gazowa dla dziecka. Czy maluch może pić bąbelki? /fot. iStock Woda gazowa dla dziecka. Czy maluch może pić bąbelki? /fot. iStock

Woda gazowa dla dziecka. Czy maluch może pić bąbelki?

Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skutecznie gasi pragnienie i nawadnia. Organizm nie może magazynować większej ilości wody, dlatego powinna być ona dostarczana na bieżąco. Jaką wodę podawać dziecku? Czy woda gazowana to dobry wybór?

Spis treści:

Co zawiera woda gazowana?

Woda gazowana powstaje w wyniku wysycenia wody źródlanej lub mineralnej dwutlenkiem węgla, który posiada działanie bakteriostatyczne – nie tylko niszczy szkodliwe bakterie, ale i przedłuża jej trwałość. Wyróżniamy trzy rodzaje wody gazowanej:

  • woda niskonasycona – zawartość dwutlenku węgla do 1500mg/l,
  • woda średnionasycona – stężenie dwutlenku węgla od 1500 do 4000mg/l,
  • woda wysokonasycona – stężenie dwutlenku węgla powyżej 4000mg/l.

Pod względem chemicznym woda gazowana jest wodnym roztworem kwasu węglowego, kationów metali (wapnia, magnezu, potasu i sodu) oraz anionów – w szczególności wodorowęglanowych, chlorkowych i siarczanowych. Od wody niegazowanej, czyli nienasyconej dwutlenkiem węgla, różni się nie tylko składem, ale i charakterystycznymi, często pożądanymi przez dzieci bąbelkami.

Czy dzieci mogą pić wodę gazowaną?

Woda to najlepszy napój dla dzieci. Jednak napoje gazowane nie powinny być podawane dzieciom – w szczególności w pierwszych latach życia. Dwutlenek węgla może podrażnić żołądek, dlatego wody gazowanej – nawet w niewielkich ilościach – nie powinny pić dzieci zmagające się z problemami układu pokarmowego. 

Woda gazowana często powoduje dyskomfort w brzuchu, a gaz po dostaniu się do nosa może podrażnić jego śluzówkę. Dodatkowo kwasy w niej ukryte zwiększają podatność zębów na rozwój próchnicy. Z kolei sód, który jest minerałem często dodawanym do wody gazowanej, może się przyczynić do zatrzymania wody w organizmie, co z kolei może wywrzeć nacisk na nerki malucha. Wszystko wskazuje na to, że woda gazowana dla dziecka nie jest dobrym wyborem. Nie powinno się jej również używać do przygotowywania posiłków.

Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia?

Polecamy

Najlepsze picie do szkoły. Co spakować dziecku do picia?

Woda powinna być obowiązkowym elementem codziennej diety, bo zależy od niej prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów naszego organizmu. Odwodnienie przychodzi bardzo szybko i wywołuje wiele fizycznych dolegliwości, utrudnia myślenie. Dlatego drugie śniadanie do szkoły to nie tylko kanapka czy owoc, ale także coś do picia. Jakie picie do szkoły będzie najlepszym wyborem?

Czytaj

Od kiedy dzieci mogą pić wodę gazowaną

Orzeźwiające działanie bąbelków ukrytych w wodzie gazowanej jest często dużą atrakcją dla dzieci. Warto jednak wstrzymać się z podawaniem jej. 

– W pierwszej kolejności rekomenduję podawanie dziecku wody niegazowanej. Każdy, kto próbował wód gazowanych, wie, że po wypiciu zbyt dużej ilości odczuwa się nieprzyjemne „wypełnienie gazem”. Szczególnie u mniejszych dzieci większa ilość wypitej wody gazowanej mogą powodować odbijanie, wzdęcia, uczucie pełności czy bóle brzuszka. Choć brak konkretnych wytycznych, dzieciom zdrowym wodę gazowaną w niewielkich ilościach, jako dodatek, ale nie główny napój, można podać po ukończeniu trzeciego roku życia. Nie wcześniej – mówi Monika Zaremba-Dragan, dietetyk dziecięcy z DIET4KIDS. 

W przypadku dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej wybór pomiędzy wodą gazowaną a niegazowaną uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Do wszystkiego jednak należy podejść z umiarem.

Jaka woda gazowana dla dziecka będzie najlepsza

Przy wyborze wody gazowanej należy się kierować głównie składem. Jaka woda gazowana dla dziecka będzie najlepsza? 

– Oczywiście czysta – unikamy słodzonych wód smakowych i kolorowych wód słodzonych. U dzieci powyżej trzeciego roku życia polecana będzie woda nisko- lub średniozmineralizowana, w tym woda niskosodowa, czyli zawierająca <20 mg jonów sodu na litr (informacje o stopniu mineralizacji znajdziemy na etykiecie). Dla urozmaicenia smaku do wody możemy dodać zielonego ogórka, arbuza, cytrynę, truskawkę lub miętę –dodaje Monika Zaremba-Dragan.

Smakowe wody gazowane zawierają w składzie duże ilości cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Jego nadmierne spożywanie przez dzieci może doprowadzić do otyłości. Ponadto zawarte w smakowej wodzie barwniki, konserwanty i sztuczne aromaty mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Woda gazowana dla dziecka – choć nie jest zakazana – jest zdecydowanie mniej zdrowa od wody niegazowanej. 

Woda w organizmie noworodków stanowi około 75 proc. masy ciała, a u starszych dzieci około 60 proc. Zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest od wieku, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. U niemowląt wynosi około 700 ml/dobę w pierwszym i około 800 ml/dobę w drugim półroczu życia dziecka. Do szóstego miesiąca życia pokarm matki zapewnia zdrowemu dziecku dostateczną podaż płynów. Dzieci pomiędzy pierwszym a trzecim rokiem życia powinny wypijać 1250 ml wody dziennie, a te pomiędzy czwartym a szóstym – 1600 ml każdego dnia.

Źródła:

  1. Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź